X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

15 mln od marszałka dla żony? Z państwowej kasy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 20:00
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego dofinansował inwestycję Hotel Krasicki kwotą 15 mln zł. SPA w hotelu prowadzi jego żona.
15 mln od marszałka dla żony? Z państwowej kasy
Foto: Glow Images/East News

W maju tego roku Lidzbark Warmiński wzbogacił się o luksusowy Hotel Krasicki zlokalizowany w Przedzamczu zamku biskupów warmińskich. Cała inwestycja pochłonęła blisko 58 mln zł. Prawie 15 mln zł z tej kwoty inwestor (spółka związana ze znanym lokalnym przedsiębiorcą Andrzejem Dowgiałło) dostał z funduszy europejskich dzielonych przez zarząd województwa. Marszałkiem województwa jest Jacek Protas, który równocześnie jest szefem Platformy Obywatelskiej w regionie.

Hotel w Lidzbarku znalazł się na pierwszym miejscu inwestycji w regionie, którymi PO chwali się w broszurze pt. "Polska w budowie", przygotowanej z myślą o kampanii wyborczej na Warmii i Mazurach.

Mieszczące się w hotelu  "SPA Świętej Katarzyny" prowadzi zaś żona marszałka, pani Eleonora Protas - informuje gazeta.pl.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

Obecnie sprawę bada Julia Pitera, zajmująca się w kancelarii premiera nieprawidłowościami w instytucjach publicznych

Według marszałka Jacka Protasa ta sytuacja nie jest niezręczna. - Nie widzę tutaj żadnego konfliktu interesów - tłumaczy. - Moja żona wynajmuje powierzchnię w tym obiekcie. Prowadzi działalność gospodarczą od bodajże 25 lat, współpracuje z różnymi hotelami, także w Lidzbarku Warmińskim. Ma umowę, dzierżawi i płaci czynsz - podkreślił marszałek.

Andrzej Dowgiałło opowiada, jak wyglądały początki współpracy z żoną marszałka. - To my zaprosiliśmy panią Eleonorę, żeby wsparła naszą koncepcję, bo jest fachowcem - mówi. - Współpraca odbywa się w niewielkim zakresie, bo zajmuje tylko dwa gabinety z czternastu.

Zdaniem Dowgiałły, faktu, iż hotel dostał dotację z Urzędu Marszałkowskiego, nie należy wiązać z tym, że Eleonora Protas prowadzi w nim swoją działalność. - Nie widzę w tym nic niewłaściwego, bo to nie sam marszałek dzieli pieniądze, ale zespół, którego jest jednym z członków - przekonuje. - Poza tym obiektów, które skorzystały z dofinansowania, jest w regionie 33, a dotacja to tylko 25 proc. olbrzymiej inwestycji - podkreśla Dowgiałły.

To co najmniej konflikt interesów

Grażyna Kopińska, dyrektor programu przeciw korupcji Fundacji Batorego przyznaje, że sprawa nie jest jednoznaczna. - Gdyby się okazało, że żona marszałka ewidentnie korzysta na tym wynajęciu, zyskuje klientów, to wtedy można by stawiać pytanie, czy nie jest to próba odwdzięczenia się za wyświadczenie przysługi - mówi Kopińska.

Olsztyńska posłanka Platformy Lidia Staroń mówi: - Jeśli informacje są prawdziwe, to możemy mieć do czynienia co najmniej z konfliktem interesów.

Wokół hotelu Krasicki pojawiło się więcej kontrowersji niż tylko pytania dotyczące przejrzystości finansowania. Wielu specjalistów alarmowało, że inwestor z lekceważeniem odnosi się do samego zamku. Chodzi m.in.  o  przebicie wyjścia ewakuacyjnego przez przyczółek mostu zamkowego czy budowę parkingu w fosie na terenie należącym do Muzeum Warmii i Mazur. Decyzjom tym sprzeciwiał się ostro   podległy Protasowi Janusz Cygański, dyrektor muzeum. Wkrótce Cygański został odwołany ze stanowiska przez marszałka. Po protestach decyzja została cofnięta.

olsztyn,gazeta.pl, debata.olsztyn.pl, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Proces byłego prezydenta Olsztyna nie ruszy w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 20:24
W połowie kwietnia prokurator i jedna z czterech pokrzywdzonych kobiet złożyli wnioski o wyłączenie z rozpatrywania sprawy wszystkich sędziów olsztyńskiego sądu rejonowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Tusk wynajął hotel "by nie stać w korkach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 11:24
Łukasz Tusk z PO spędził cztery noce w hotelu w Oławie, choć do domu miał tylko 54 kilometry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO chwali się basenem, operą i hotelem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 18:02
Posłowie PO Beata Bublewicz i Sławomir Rybicki otwierają listy kandydatów partii do Sejmu w Warmińsko-Mazurskiem.
rozwiń zwiń