Gospodarka

Rewolucja nadzieją polskich przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:30
- Jako młody przedsiębiorca nie miałem problemów z wypełnianiem deklaracji podatkowej. 20 lat później nawet mała firma musi mieć prawników i doradców podatkowych - ocenia Maciej Wroński.
Audio
Rewolucja nadzieją polskich przedsiębiorców?
Foto: Glow Images/East News

Małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 60 procent PKB, dają 70 procent wszystkich miejsc pracy. Zatem powinny być oczkiem w głowie państwa, a tym czasem... Mali i średni przedsiębiorcy wystosowali list otwarty do premiera w sprawie sposobu traktowania prowadzących działalność przez państwo. Czują się oszukani przez machinę administracyjną. Apelują o jasność i czytelność naliczania podatków, o interpretowanie prawa na korzyść przedsiębiorców, a także aby w sprawach spornych orzekały sądy a nie Izby Skarbowe nadużywające luk prawnych

- Izby oskarżają tak naprawdę w swojej sprawie. Po ich decyzji można wszcząć egzekucje, sprawa trafia do komornika, a to paraliżuje pracę firmy. Przepisy są odczytywane różnie w różnych miastach. Zdarza się, że nawet urzędnicy jednej Izby wstrzymują decyzję, bo nie mogą uzgodnić między sobą interpretacji, a odsetki karne danej firmy rosną - mówił założyciel Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

- Polskie formy nie dysponują takimi rynkami zbytu, kapitałem czy technologiami jak ich konkurenci z  zachodniej Europy. Jeśli chcemy, żeby tworzyły miejsca pracy musimy im stworzyć lepsze warunki niż mają firmy w krajach bogatszych. Przedsiębiorcy dostrzegają zmiany, ale uznają je za niesatysfakcjonujące. Trudno uznać za satysfakcjonujące zajęcie 55. miejsca wśród 180 państw w rankingu Banku Światowego dot. łatwości prowadzenia biznesu - podkreśla Jeremi Mordasewicz.

Co najbardziej boli polskich przedsiębiorców dowiedz się słuchając całej audycji, w której wypowiadali się słuchacze Trójki oraz Marcin Święcicki (PO), Bohdan Wyżnikiewicz, Zbigniew Girzyński (PiS).

o wysłuchania audycji zaprasza Kuba Strzyczkowski.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

UOKiK: kary dla spółek za koncentrację bez powiadomienia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 13:50
48 tysięcy złotych kary, zapłaciły spółki Remondis Gliwice i Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów za dokonanie koncentracji bez zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskładkowanie umów o dzieło. Przedsiębiorcy przeciwni

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 21:45
Przedsiębiorcy ostrzegają, że obowiązkowe oskładkowanie umów o dzieło spowoduje wzrost bezrobocia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: deweloperzy robią się uczciwi

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 10:02
Dobre wiadomości dla nabywców nowych mieszkań. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma coraz mniej powodów do nakładania kar na deweloperów.
rozwiń zwiń