Gospodarka

ZUS: przejście na emeryturę to prawo, nie obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 08:49
Obniżony wiek emerytalny już jest faktem. Odpowiednie przepisy weszły w życie wraz z początkiem października.
Audio
  • O obniżeniu wieku emerytalnego mówili w radiowej Jedynce: Wojciech Andrusiewicz z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W sumie w oddziałach ZUS w całym kraju do dyspozycji ubezpieczonych jest blisko 600 doradców emerytalnych.
W sumie w oddziałach ZUS w całym kraju do dyspozycji ubezpieczonych jest blisko 600 doradców emerytalnych.Foto: Whitelook/Shutterstock.com

Dzięki nim kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat, tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Od 2 października ZUS rozpoczął wydawanie decyzji dotyczących wniosków emerytalnych z tytułu obniżonego wieku. Dziś w systemie emerytalnym, w systemie zdefiniowanej składki obowiązuje nas tak naprawdę jeden podstawowy wymóg: musimy mieć odprowadzoną chociaż jedną składkę na nasze konto emerytalne, żeby otrzymać emeryturę. Oczywiście po spełnieniu warunku określonego wieku. Jeżeli chcemy mieć emeryturę gwarantowaną, która dzisiaj wynosi 1 tys. zł, to potrzeba nam zgromadzić 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Wówczas nawet, jeżeli nie zbierzemy kapitału, to i tak przysługuje nam 1 tys. zł emerytury – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wniosek możemy złożyć w dowolnym momencie

W podjęciu decyzji, czy warto już w tym momencie skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego i przejść na emeryturę, pomogą nam specjalni doradcy emerytalni. W oddziałach ZUS w całym kraju działa ich blisko 600.

Wojciech Andrusiewicz Wniosek o emeryturę możemy złożyć w dowolnym momencie, nikt nas do przejścia na emeryturę nie zmusza.

- Oni działają w ZUS od 3 lipca i ich usługi nie kończą się wraz z wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym. Doradcy emerytalni z uwagi na duże zainteresowanie klientów pozostają w Zakładzie. Doradca emerytalny przede wszystkim ma pomóc w rozeznaniu się w swojej sytuacji emerytalnej, kiedy możemy przejść na emeryturę. Podpowie, jakie dokumenty należy złożyć, jeżeli nie mamy np. kapitału początkowego, co powinniśmy zebrać. Co bardzo istotne dla klientów, doradca emerytalny pomoże wyliczyć emeryturę przysługującą na dzień, kiedy osiągniemy uprawnienia emerytalne, a także jeżeli zechcemy, przeprowadzi symulację, co by się stało z naszą emeryturą, jakby urosła, gdybyśmy pracowali pół roku, rok, czy dwa lata dłużej – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Przejście na emeryturę to prawo, nie obowiązek

Przejście na emeryturę to jednak prawo, a nie obowiązek, podkreśla Wojciech Andrusiewicz.

-  Tak naprawdę nie musimy skorzystać z emerytury, jeżeli nie chcemy. Wniosek o emeryturę możemy złożyć w dowolnym momencie swojego życia, jeżeli tylko osiągniemy wiek emerytalny i mamy zgromadzoną przynajmniej jedną składkę. Nikt nas do przejścia na emeryturę nie zmusza – podkreśla ekspert z ZUS.

Dłuższa praca przełoży się na wyższą emeryturę

Trzeba dokładnie rozważyć, czy warto z takiej możliwości skorzystać, bo z wyliczeń jasno wynika, że im będziemy dłużej pracować, tym nasza emerytura będzie wyższa, dodaje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Jeremi Mordasewicz Następuje szybki wzrost o blisko 10 proc. za każdy dodatkowo przepracowany rok i opóźnione przejście na emeryturę.

- W momencie, kiedy wyliczymy sobie emeryturę, to wyraźnie widać, że następuje szybki wzrost o blisko 10 proc. za każdy dodatkowo przepracowany rok i opóźnione przejście na emeryturę. 10 proc. to dużo, biorąc pod uwagę, że średnio będziemy emeryturę pobierać 15 – 20 lat – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wszystkie informacje na temat emerytur dostępne są w oddziałach ZUS, a także na stronie www.zus.pl.

Justyna Golonko, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

. 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: warto pracować dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:37
1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service. To dobra decyzja, bo każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie, przekonują eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapewnia: są środki na przywrócenie wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:16
W budżecie państwa są zabezpieczone środki na przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - zapewniła w poniedziałek premier Beata Szydło. O dodatkowych 10 mld zł w przyszłorocznym budżecie na obniżenie wieku emerytalnego poinformował również wicepremier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: reforma emerytalna przywraca Polakom prawo wyboru

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:12
Przywracając wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przywracamy naszym rodakom godny wybór; jeżeli ktoś będzie chciał pracować dłużej, będzie mógł to robić - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżka wieku emerytalnego: najlepiej złożyć wniosek pod koniec października

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 19:46
Od 1 października weszła reforma obniżająca wiek emerytalny. Do ZUS wpłynęło już blisko 200 tysięcy nowych wniosków o emeryturę.
rozwiń zwiń