X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jeśli musisz się przekwalifikować – skorzystaj z renty szkoleniowej ZUS

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 17:43
Orzeczenie o niezdolności do pracy nie musi być wyrokiem oznaczającym koniec kariery zawodowej. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.
Audio
  • Jak skorzystać z renty szkoleniowej wyjaśnia w rozmowie z red. Justyną Golonko Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Jedynka/
Szkolenie daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.
Szkolenie daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.Foto: Glowimages.com

Świadczenie to jest specyficzną formą renty z tytułu niezdolności do pracy.  – Osobie, która spełnia warunki takie jak dla zwykłej renty z tytułu niezdolności do pracy, może być przyznana renta szkoleniowa, ale musi być w stosunku do niej orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niemożność pracy w dotychczasowym zawodzie – wyjaśnia Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej.

Decydująca opinia lekarza orzekającego

Specyfika tej renty wynika więc stąd, że przy okazji orzeczenia o niezdolności do pracy lekarz orzeka o możliwości przekwalifikowania zawodowego, które w perspektywie czasu pozwoli powrócić do aktywności zawodowej. Tak więc warunkiem do otrzymania renty szkoleniowej jest orzeczenie organu rentowego o niezdolności do pracy  i uzyskanie opinii o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej.

Dokumenty niezbędne dla uzyskania renty szkoleniowej

Postępowanie w sprawie przyznania takiej renty odbywa się na podobnych zasadach,  jak przy zwykłej rencie.

– Należy oczywiście zgłosić stosowny wniosek do swojego oddziału ZUS, bądź do innej terenowej jednostki ZUS i przedłożyć dokumenty o wysokości osiąganych przychodów, jak również wszystkie świadectwa pracy – tłumaczy Wiesława Lempska.

Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu Zakład kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie.

Ile można dostać

Rentę szkoleniową wylicza się tak samo jak rentę z tytułu niezdolności do pracy.

– Natomiast renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy jej wymiaru, a zatem jest zwykle wyższa od zwykłej renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może być również niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy. Posiadając uprawnienia do renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy możemy podjąć zatrudnienie, z tym że musimy rozliczać się z osiąganych przychodów. Natomiast w przypadku uzyskania prawa do renty szkoleniowej, musimy pamiętać, że nie możemy osiągać żadnych przychodów – podkreśla Wiesława Lempska.

Ważne!

Renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty bądź 100 proc., gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak długo można korzystać z renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa przyznawana jest na 6 miesięcy. Okres ten może ulec skróceniu  lub przedłużeniu.

–  Może ulec wydłużeniu maksymalnie o 30 miesięcy. Następuje to na wniosek starosty. Natomiast okres tych 6 miesięcy, kiedy pobierana jest renta szkoleniowa może ulec także skróceniu,  jeżeli przed jego upływem starosta zawiadomi organ rentowy o dwóch faktach: o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że dana osoba nie poddała się przekwalifikowaniu – mówi Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne!

Maksymalny okres pobierania renty szkoleniowej nie może przekroczyć 3 lat.

Renta szkoleniowa nie jest świadczeniem odrębnym od renty z tytułu niezdolności do pracy, na co wskazuje unormowanie zawarte w art. 3 pkt  2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W 2011 roku rentę szkoleniową średnio miesięcznie pobierało 150 osób, a przeciętna  jej wysokość wyniosła  2023,83 zł miesięcznie.

Opr. MB

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

''

Zobacz więcej na temat: praca szkolenia ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz: chcemy najlepiej zaspokoić oczekiwania emerytów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:56
- Każda proponowana zmiana jest lepsza od obowiązujących rozwiązań - tak minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz odnosi się do krytyki ze strony ekonomistów w sprawie reformy systemu emerytalnego. Minister, który był gościem "Sygnałów dnia" zaznaczył, że chodzi o los przyszłych emerytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS odda zawieszone emerytury

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 09:50
Emeryci, którzy w 2011 roku stracili świadczenia, dostaną za dwa lata czekania na ich zwrot również odsetki. Szacuje się, że chodzi o ponad 30 tysięcy osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS chce ozusować wszystkie umowy zlecenia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 08:37
ZUS domaga się, aby wszystkie umowy-zlecenia były oskładkowane. Chce w ten sposób uniknąć problemów przy ich wyliczaniu - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, ile dostaniesz pieniędzy na starość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:03
Dzięki platformie usług elektronicznych ZUS każdy z nas może wyliczyć prognozowaną emeryturę - mówi w Jedynce Wojciech Andrusiewicz z ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustal kapitał początkowy przyszłej emerytury

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 10:11
Kilka milionów Polaków nie złożyło jeszcze wniosku o naliczenie kapitału początkowego, a tymczasem jego brak oznacza niższą emeryturę w przyszłości.
rozwiń zwiń