Gospodarka

Inteligentny licznik: co zyska klient, a co zakład energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 16:20
Do 2020 roku co najmniej 80 proc. odbiorców energii w Polsce zostanie wyposażonych w inteligentne liczniki. Dzięki nim klienci zapłacą za zużyty prąd, nie prognozę, będą mogli optymalizować swoje wydatki a zakłady energetyczne radykalnie pozbędą się problemu kradzieży prądu.
Audio
  • Dlaczego inteligentne liczniki zmienią elektryczną rzeczywistość w Polsce, tłumaczy Robert Masiąg, Energa Operator. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Robert Masiąg, Energa Operator.
Robert Masiąg, Energa Operator.Foto: Polskie Radio

Od tradycyjnych odróżniają je między innymi: funkcja automatycznego przesyłania danych oraz interfejs do Infrastruktury Sieci Domowej.

Licznik inteligentny – inaczej zdalnego odczytu – tak samo jak licznik tradycyjny mierzy łączną ilość energii elektrycznej zużytej w danym gospodarstwie domowym przez wszystkie urządzenia elektryczne, np. lodówkę, pralkę, telewizor, bojler, grzejnik czy ładowarki.

W zakresie pomiaru działa podobnie jak licznik indukcyjny czy inne liczniki elektroniczne. Element, który odróżnia go od liczników starego typu, jest niewidoczny, lecz użyteczny dla konsumenta.

̶  Licznik zdalnego odczytu wyróżnia się możliwością przesyłania danych pomiarowych. Dane z licznika płyną po istniejącej instalacji kablowej do stacji średniego napięcia, a stamtąd przesyłane są do dystrybutora energii -  wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl  Robert Masiąg, Energa Operator.

Informacje o zużyciu prądu licznik inteligentny przekazuje w odstępach czasowych, które w Polsce nie mogą być krótsze niż 15 minut. Te informacje są szyfrowane i przetwarzane zgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych, a dostęp do nich jest ściśle ograniczony.

Całość rozwiązania, w skład którego wchodzą liczniki, łącza telekomunikacyjne oraz systemy informatyczne, określana jest jako AMI (Advanced Metering Infrastructure). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej możliwe jest przesyłanie informacji w dwóch kierunkach: od i do licznika.

̶ Umożliwia to konsumentom regularne odczyty zużycia energii, a dostawcy – bieżące monitorowanie działania sieci. Dwukierunkowy przepływ danych to także podstawa funkcjonowania i rozwoju energetyki prosumenckiej, w której posiadacze przydomowych instalacji wytwarzający energię na użytek własny będą mogli jej nadmiar sprzedawać do sieci. – wyjaśnia Robert Masiąg.

Dzięki inteligentnym licznikom odbiorca energii elektrycznej będzie płacił za konkretną ilość zużytej energii. Nie będzie już prognozowanej faktury.

- Dodatkowo na bazie takiego licznika będzie można uruchomić usługę przedpłaconej sprzedaży energii. Odbiorca doładuje sobie konto tak jak to ma miejsce na przykład w telefonie komórkowym – tłumaczy Robert Masiąg.

Dotychczas w całym kraju inteligentnych zainstalowano już ponad 450 tys. liczników, a wdrożenie stopniowo obejmować będzie kolejne gospodarstwa domowe. Informacje na temat wymiany liczników w swoim rejonie uzyskać można u swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: energetyka energia elektryczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Energa zwiększa zyski, wypłaci dywidendę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:05
Grupa Energa odnotowała w I kwartale 2014 roku zysk netto na poziomie 323 mln zł, co oznacza wzrost o 79 proc. w stosunku do wyniku sprzed roku. Jednocześnie przychody spadły o 6 proc. do 2 748 mln zł. Na poprawę rezultatów wpływ miały segmenty wytwarzania i dystrybucji. O kondycji i planach koncernu mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Energi Mirosław Bieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka: Polska buduje monokulturę węglową

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 21:43
15 mld zł wyda Polska przez najbliższe 7 lat na bloki węglowe. Nadal to paliwo pozostaje najbardziej konkurencyjnym kosztowo źródłem energii. Na pytanie, czy Polska może wykorzystać doświadczenia z tym paliwem innych krajów europejskich, odpowiada Maciej Sokołowski z Instytutu Europa na Uniwersytecie w Bazylei, w audycji Bardzo Ważny Projekt Radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska energetyka po wyborach do PE: więcej realizmu, mniej OZE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:55
Już po pierwszych, niepełnych, wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego widać, że czekają nas spore zmiany, w tym dotyczące polityki energetycznej - może nastąpić złagodzenie polityki klimatycznej i zwiększenie nacisku na reindustrializację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie podwyżka cen prądu?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 09:28
Enea oraz Energa złożyły w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o zmianę obowiązujących taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy regulatora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu w górę. Średnio o 7-10 zł miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 21:27
Wszystko wskazuje na to, że po ubiegłorocznych obniżkach cen prądu niebawem nie będzie śladu. Firmy energetyczne już ustawiają się w kolejce o pozwolenie na podwyżki. Według ekspertów, gospodarstwo domowe zapłaci za energię o 8-10 zł więcej miesięcznie niż dotychczas.
rozwiń zwiń