X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Inteligentny licznik: co zyska klient, a co zakład energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 16:20
Do 2020 roku co najmniej 80 proc. odbiorców energii w Polsce zostanie wyposażonych w inteligentne liczniki. Dzięki nim klienci zapłacą za zużyty prąd, nie prognozę, będą mogli optymalizować swoje wydatki a zakłady energetyczne radykalnie pozbędą się problemu kradzieży prądu.
Audio
  • Dlaczego inteligentne liczniki zmienią elektryczną rzeczywistość w Polsce, tłumaczy Robert Masiąg, Energa Operator. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Robert Masiąg, Energa Operator.
Robert Masiąg, Energa Operator.Foto: Polskie Radio

Od tradycyjnych odróżniają je między innymi: funkcja automatycznego przesyłania danych oraz interfejs do Infrastruktury Sieci Domowej.

Licznik inteligentny – inaczej zdalnego odczytu – tak samo jak licznik tradycyjny mierzy łączną ilość energii elektrycznej zużytej w danym gospodarstwie domowym przez wszystkie urządzenia elektryczne, np. lodówkę, pralkę, telewizor, bojler, grzejnik czy ładowarki.

W zakresie pomiaru działa podobnie jak licznik indukcyjny czy inne liczniki elektroniczne. Element, który odróżnia go od liczników starego typu, jest niewidoczny, lecz użyteczny dla konsumenta.

̶  Licznik zdalnego odczytu wyróżnia się możliwością przesyłania danych pomiarowych. Dane z licznika płyną po istniejącej instalacji kablowej do stacji średniego napięcia, a stamtąd przesyłane są do dystrybutora energii -  wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl  Robert Masiąg, Energa Operator.

Informacje o zużyciu prądu licznik inteligentny przekazuje w odstępach czasowych, które w Polsce nie mogą być krótsze niż 15 minut. Te informacje są szyfrowane i przetwarzane zgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych, a dostęp do nich jest ściśle ograniczony.

Całość rozwiązania, w skład którego wchodzą liczniki, łącza telekomunikacyjne oraz systemy informatyczne, określana jest jako AMI (Advanced Metering Infrastructure). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej możliwe jest przesyłanie informacji w dwóch kierunkach: od i do licznika.

̶ Umożliwia to konsumentom regularne odczyty zużycia energii, a dostawcy – bieżące monitorowanie działania sieci. Dwukierunkowy przepływ danych to także podstawa funkcjonowania i rozwoju energetyki prosumenckiej, w której posiadacze przydomowych instalacji wytwarzający energię na użytek własny będą mogli jej nadmiar sprzedawać do sieci. – wyjaśnia Robert Masiąg.

Dzięki inteligentnym licznikom odbiorca energii elektrycznej będzie płacił za konkretną ilość zużytej energii. Nie będzie już prognozowanej faktury.

- Dodatkowo na bazie takiego licznika będzie można uruchomić usługę przedpłaconej sprzedaży energii. Odbiorca doładuje sobie konto tak jak to ma miejsce na przykład w telefonie komórkowym – tłumaczy Robert Masiąg.

Dotychczas w całym kraju inteligentnych zainstalowano już ponad 450 tys. liczników, a wdrożenie stopniowo obejmować będzie kolejne gospodarstwa domowe. Informacje na temat wymiany liczników w swoim rejonie uzyskać można u swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: energetyka energia elektryczna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energa zwiększa zyski, wypłaci dywidendę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:05
Grupa Energa odnotowała w I kwartale 2014 roku zysk netto na poziomie 323 mln zł, co oznacza wzrost o 79 proc. w stosunku do wyniku sprzed roku. Jednocześnie przychody spadły o 6 proc. do 2 748 mln zł. Na poprawę rezultatów wpływ miały segmenty wytwarzania i dystrybucji. O kondycji i planach koncernu mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Energi Mirosław Bieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka: Polska buduje monokulturę węglową

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 21:43
15 mld zł wyda Polska przez najbliższe 7 lat na bloki węglowe. Nadal to paliwo pozostaje najbardziej konkurencyjnym kosztowo źródłem energii. Na pytanie, czy Polska może wykorzystać doświadczenia z tym paliwem innych krajów europejskich, odpowiada Maciej Sokołowski z Instytutu Europa na Uniwersytecie w Bazylei, w audycji Bardzo Ważny Projekt Radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska energetyka po wyborach do PE: więcej realizmu, mniej OZE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:55
Już po pierwszych, niepełnych, wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego widać, że czekają nas spore zmiany, w tym dotyczące polityki energetycznej - może nastąpić złagodzenie polityki klimatycznej i zwiększenie nacisku na reindustrializację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie podwyżka cen prądu?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 09:28
Enea oraz Energa złożyły w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o zmianę obowiązujących taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy regulatora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu w górę. Średnio o 7-10 zł miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 21:27
Wszystko wskazuje na to, że po ubiegłorocznych obniżkach cen prądu niebawem nie będzie śladu. Firmy energetyczne już ustawiają się w kolejce o pozwolenie na podwyżki. Według ekspertów, gospodarstwo domowe zapłaci za energię o 8-10 zł więcej miesięcznie niż dotychczas.
rozwiń zwiń