Gospodarka

Polski port kontenerowy w Gdańsku nie boi się niemieckiej konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:05
Jeszcze w tym roku DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy w Polsce, rozpocznie inwestycję o wartości 200 milionów euro. - Dzięki temu podwoimy moce przeładunkowe, a polscy importerzy nie muszą korzystać z portów niemieckich – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Adam Żołnowski, wiceprezes DCT Gdańsk SA, uczestnik IV. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Audio
  • Jeszcze w tym roku DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy w Polsce, rozpocznie inwestycję o wartości 200 milionów euro - Adam Żołnowski, wiceprezes DCT Gdańsk SA./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Terminal Kontenerowy - DCT Gdańsk SA
Terminal Kontenerowy - DCT Gdańsk SAFoto: Wikimedia Commons, DCT Gdansk SA

Obecnie Gdańsk jest w gronie 100 największych portów na świecie, w ciągu najbliższych 3-4 lat ma szanse awansować do pierwszej 50-tki.

Gdańsk doskonale radzi sobie w konkurencji z portami Europy Zachodniej, a dzięki inwestycjom z funduszy australijskich do Polski mogą zawijać największe na świecie statki.

To daje korzyści dla naszej gospodarki, na przykład w postaci nowych miejsc pracy, a dla konsumentów bezpośrednie połączenia z portów w Azji do Gdańska, co oznaczają tańsze towary importowane.

Z tego połączenia mogą korzystać wszystkie firmy, ale obecnie najczęściej robią to te z branży motoryzacyjnej i elektronicznej, sprowadzające pralki, lodówki i sprzęt RTV. W drugą stronę, czyli z Polski do Azji kontenerami najczęściej transportowana jest nasza żywność, a w szczególności towary mięsne.

Sylwia Zadrożna

Zobacz więcej na temat: Gdańsk transport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także