Gospodarka

Europejski Kongres Finansowy: dlaczego w Polsce nie wykorzystujemy potencjału PPP?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 16:53
Projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego są na razie realizowane na małą skalę, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym, mówiono podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Z 64 umów PPP zawartych w latach 2009-2013, ponad połowa dotyczyła inwestycji nieprzekraczających 20 milionów złotych.
Audio
  • Europejski Kongres Finansowy: należy promować zaangażowanie prywatnych inwestorów w tworzenie infrastruktury w Polsce, bo potrzeby są ogromne, mówi o partnerstwie publiczno-prywatnym Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Banku Pekao SA./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Banku Pekao SA.
Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Banku Pekao SA.Foto: Polskie Radio

Tymczasem doświadczenia krajów starej Unii pokazują, że ta formuła inwestycji ma duży potencjał w przypadku projektów dużych, o wartości kilkuset milionów złotych.

W Polsce do takich projektów można zaliczyć pojedyncze transakcje, takie jak budowa autostrad koncesyjnych, budowa spalarni śmieci w Poznaniu czy zagospodarowanie dworca PKP i terenów sąsiadujących w Sopocie. Tymczasem PPP może być realizowane w dziedzinie ochrony zdrowia, szkolnictwa wyższego i szeroko rozumianej infrastruktury.

- Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu, bo sektor bankowy jest zdrowy, ma płynność, ale ten czas musimy dobrze wykorzystać na przygotowanie i wymianę doświadczeń - mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Banku Pekao SA.

Jak podkreśla, Europejski Kongres Finansowy jest idealnym miejscem, gdzie możemy wymienić się wiedzą na temat finansowania projektów infrastrukturalnych z partnerami biznesowymi, jednocześnie proponując zmiany instytucjonalne, które pozwolą na jeszcze większe zaangażowanie banków w tego rodzaju projekty. - Należy promować zaangażowanie prywatnych inwestorów w tworzenie infrastruktury w Polsce, bo potrzeby są ogromne – dodaje Kopyrski.

Jednym z pomysłów, dyskutowanych w Sopocie, jest propozycja utworzenia rządowego planu priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa publiczno-prywatnego. Mogłoby się to przyczynić do zwiększenia ilości projektów PPP w zakresie rozwoju infrastruktury w Polsce.

Sylwia Zadrożna

Zobacz więcej na temat: inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Raport: Polska przyciąga zagranicznych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:00
Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie i 5. w Europie w raporcie o najbardziej atrakcyjnych krajach do inwestowania w latach 2014 - 2016. Ankietę przeprowadza wśród szefów globalnych korporacji Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. Konferencja przygotowuje też coroczny raport światowych inwestycji.
rozwiń zwiń