Gospodarka

Polacy kupują mieszkania w Hurgadzie w Egipcie, bo tanio i bez czynszu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 19:41
Zainteresowanie nieruchomościami w Egipcie ciągle wzrasta ze względu na stabilizującą się sytuację polityczną i przewidywany wzrost ekonomiczny w Egipcie – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Maged Habib - prezes Egy-France Developer. Ponadto nieruchomości są tanie, a właściciel uzyskuje status rezydenta.
Audio
  • 30 proc. osób kupujących mieszkania w egipskich kurortach to Polacy. Dlaczego, tłumaczy Maged Habib - prezes Egy-France Developer. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
W ośrodkach w pełni wyposażonych w restauracje, sklepy ochronę, metr kwadratowy mieszkania w Egipcie może kosztować około 600 dolarów.
W ośrodkach w pełni wyposażonych w restauracje, sklepy ochronę, metr kwadratowy mieszkania w Egipcie może kosztować około 600 dolarów.Foto: Polskie Radio

Procedura kupna nieruchomości przez cudzoziemca jest uproszczona a dodatkowym atutem może być fakt, że w Egipcie nie ma pojęcia czynszu. Jest opłata roczna obejmująca ochronę budynku, użycie windy, sprzątanie, opiekę nad basenem....itp. Niewielka „kawalerkę” w Hurghadzie można już kupić za 30 tysięcy złotych.

- Polacy bardzo dobrze czują się w Egipcie i doskonale rozumieją się z Egipcjanami. Dlatego dobrze się u nas czują i lubią kupować nasze nieruchomości w charakterze domów wakacyjnych. Były polski prezydent wspomniał kiedyś, że bardzo by chciał, żeby to właśnie Polacy byli największą grupą turystów w Egipcie. Żeby było ich więcej niż Anglików czy turystów innej narodowości – mówi Maged Habib.

Ceny w Hurghadzie są bardzo konkurencyjne

- Porównując cenę wypoczynku w egipskich hotelach taniej można wypocząć mając własne mieszkanie o międzynarodowym standardzie również jeśli chodzi o serwis i obsługę. W ośrodkach w pełni wyposażonych w restauracje, sklepy ochronę, metr kwadratowy mieszkania może kosztować około 600 dolarów - mówi prezes Egy-France Developer.

30 proc. nieruchomości wykupują Polacy

Nieruchomościami w Egipcie interesuje się coraz więcej europejczyków. Spora ich część to Polacy.

- Nie jestem w stanie podać dokładnej liczby ilu Polaków już kupiło mieszkania w Hurghadzie, ale z moich osobistych doświadczeń wynika, że około 30% wszystkich europejczyków kupujących u nas mieszkania to właśnie Polacy – stwierdza gość portalu.

Procedury zakupu nieruchomości są uproszczone a prawo wciąż jest dostosowywane do wymagań zagranicznego inwestora. Dla obcokrajowców kupujących w Egipcie mieszkania nie ma żadnych obostrzeń.

Kupisz mieszkanie, jesteś rezydentem

- Wręcz przeciwnie, jak ktoś kupi mieszkanie dostanie dłuższe pozwolenie na pobyt, dłuższą wizę rezydencką. To są plusy posiadania mieszkania w Egipcie. Jest w tej chwili przygotowywane nowe prawo, które ma wspierać inwestorów z zagranicy. W marcu odbędzie się duża międzynarodowa konferencja która ma na celu przygotowanie przywilejów dla inwestorów – mówi Maged Habib.

W zależności od tego jak dużo chce się wydać na taką nieruchomość można kupić mieszkanie za 30 tysięcy złotych, ale są też miejsca na przykład blisko plaży, w bardzo luksusowych osiedlach, budowanych dla ludzi którzy oczekują luksusu.

- Egipt jest interesujący dla inwestorów, bo jest rynkiem ciągle się rozwijającym. Jest rynkiem ciekawym bo bardzo dużo rzeczy już tam nowych i jeszcze dużo można  tam zrobić. Rozbudowywana jest infrastruktura. Oprócz tego mamy przez cały rok słoneczną pogodę. To też przyciąga inwestorów i ludzi którzy chcą tam kupić mieszkanie i wypoczywać – zauważa prezes Egy-France Developer.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: Egipt inwestycje mieszkanie
Komentarze1
aby dodać komentarz
Rene31032015-12-28 18:29 Zgłoś
Witam , owszem Polacy kupuja mieszkania nie tylko w Hurgadzie, ale i w innych regionach Egiptu tez. Podstawowym problemem dla Polakow jest dlugie oczekiwanie na prawne dokumenty rejestracji takiego mieszkania na teremie Egiptu. Czas oczekiwania to do 5-10 lat!!! Moja kolezanka posiada mieszkanie od roku 2009 w Hurgadzie, a rejestrowe dokumenty otrzymala w roku 2015 i dopiero teraz bedzie mogla zamieszkac w swoim mieszkaniu w Hurgadzie. Kupic jest latwo ale jak sie nie zna prawa egipskiego to pozniej ma sie problemy z rejestracja mieszkania. Rejon Hurgady jest najlepszy do kupowania mieszkan , bo w tym rejonie obowiazuje prawo dziedziczenia do 99 lat, natomiast w innych rejonach Egiptu juz nie. Trzeba miec rozeznanie jakie prawa obowiazuja w danym regionie Egiptu i lepie o tym wiedziec zanim sie kupi mieszkanie! Pozdrawiam,
Zobacz także

Czytaj także

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:51
Coraz chętniej inwestujemy w nieruchomości. Z danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman and Wakefield wynika, że w trzecim kwartale bieżącego roku łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach Europy Środkowej była o 25 proc. wyższa niż przed rokiem i o ponad 40 proc. od średniej pięcioletniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycja w mieszkanie na wynajem oferuje kilkakrotnie wyższą stopę zwrotu niż lokata bankowa. Perspektywiczne lokalizacje to Łódź, Kraków i Trójmiasto

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 17:00
W środowisku niskich stóp procentowych inwestycje w nieruchomości na wynajem są atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych. Potrafią przynieść zwrot 3-4 wyższy niż depozyt. Zdaniem prezesa spółki Mzuri CFI1, zajmującej się społecznościowym inwestowaniem w nieruchomości, najbardziej przyszłościowe lokalizacje to obecnie Łódź, Kraków i Trójmiasto.
rozwiń zwiń