Gospodarka

Polska technologia zrewolucjonizuje bankowość elektroniczną

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 07:24
Polska technologia do obrotu cyfrowym pieniądzem opracowana przez firmę Billon zdobyła nagrodę „Most Innovative Blockchain Solution” podczas prestiżowego konkursu Citi Mobile Challenge na najbardziej innowacyjne projekty do bankowości mobilnej. Polska firma pokonała 700 konkurentów z trzech kontynentów.
Audio
  • Jak działa polska technologia do obrotu cyfrowym pieniądzem, wyjaśnia Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Billon jest jak dotąd pierwszym na świecie systemem dającym bankom możliwość rozliczeń w czasie rzeczywistym przy zerowych kosztach transakcyjnych.
Billon jest jak dotąd pierwszym na świecie systemem dającym bankom możliwość rozliczeń w czasie rzeczywistym przy zerowych kosztach transakcyjnych. Foto: Pixabay

– Citi Mobile Challenge to globalny konkurs organizowany przez Citibank dla startupów na całym świecie, podczas którego poszukiwane są nowe technologie dla bankowości mobilnej i bankowości przyszłości. Wiemy już, że w przyszłym roku w Azji ludzie będą płacili Billonem, najprawdopodobniej w Indiach – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon.

Billon to jest po prostu nowa platforma dedykowana do bankowości. Co to oznacza?

– Do tej pory podejście w bankach było takie, że zabezpieczamy kanały dostępu do pieniędzy. Ale już same pieniądze to jest zapis w jawnej bazie danych. Czyli technologicznie rzecz biorąc dane są niezabezpieczane, a kanały dostępu tak. Ten sposób działał w bankowości dobrze przez 50 lat. Jednak ataki hakerskie i różnego rodzaju problemy z dostępem do Internetu powodują, że technologia bankowa staje się z roku na rok coraz droższa. My, więc proponujemy radykalną zmianę filozofii. Zamiast zabezpieczać kanały dostępu, zabezpieczamy kryptograficznie same dane – wyjaśnia prezes Horoszczak.

Oznacza to, że dostęp do bankowości elektronicznej staje się nagle powszechny, bo może być „otwarty”. Nie potrzeba żadnych haseł by zabezpieczyć kanał dostępu. Mimo to bezpieczeństwo jest większe, bo nikt ani bank ani klient czy inna dowolna osoba nie jest w stanie zmanipulować zabezpieczonych kryptograficznie danych.

 – Tutaj opieramy się na sile samej matematyki i kryptologii. To jest bardzo innowacyjne podejście, ale sprawdzone w praktyce. Jest taki bardzo kontrowersyjny pomysł na walutę o nazwie Bitcoin. Mamy w tym przypadku do czynienia z bardzo podobną filozofią. Mamy publiczną bazę danych, w której są zapisane informację, kto i czego jest właścicielem. Taką bazę danych nazywamy „blockchain”. Nikomu takiej bazy jeszcze nie udało się znakować – dodaje gość portalu.

Billon jest jak dotąd pierwszym na świecie systemem dającym bankom możliwość rozliczeń w czasie rzeczywistym przy zerowych kosztach transakcyjnych. Banki są zainteresowane wykorzystaniem go do oferowania usług takich jak: pożyczki, natychmiastowe międzynarodowe transfery pieniężne, czy masowa wypłata wynagrodzeń. W ubiegłym roku, twórcy Billona podpisali umowy na pilotażowe wdrożenia w trzech polskich instytucjach finansowych: Alior Banku, Plus Banku oraz firmie eCard.  

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: bank finanse pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia bankomatu. Od jabłek z drzew po skanowanie twarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 18:00
Wynalazcą bankomatu był John Shepherd-Barron. Wpadł na ten pomysł po tym, jak kupił w automacie gumę o żucia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmienić bank na inny? Tak, to może dobrze Ci zrobić

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 20:12
Wbrew pozorom to nie jest trudny manewr. Co więcej, może się okazać, że zmieniając bank klient znacznie korzysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięcie konta w banku wcale nie musi być łatwe. Banki mogą to skutecznie utrudnić

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 09:10
To, że my chcemy zrezygnować z usług banku, wcale nie oznacza, że bank chce zrezygnować z nas. Dla niego liczy się każdy klient i czasem chcą go zatrzymać przy sobie za wszelką cenę.
rozwiń zwiń