Gospodarka

Inteligentna Fabryka, którą wymyślili Polacy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 18:01
Czym jest inteligenta fabryka? To fabryka, która w swoim procesie zarządzania produkcją zastosowała IPOsystem.
Audio
  • Czym jest inteligenta fabryka, która w swoim procesie zarządzania produkcją zastosowała IPOsystem, tłumaczy Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork
Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS TeamworkFoto: Polskie Radio

System, który samodzielnie i bezpośrednio zarządza dowolną produkcją, dokonuje oceny aktualnego stanu zasobów i potrzeb produkcyjnych, podejmuje optymalne decyzje skutkujące pełnym wykorzystaniem dostępnych zasobów oraz umożliwia łączenie ze sobą procesów realizowanych w różnych halach produkcyjnych, a nawet przedsiębiorstwach w inteligentne sieci, które same się optymalizują.

IPOsystem stanowi rezultat 6-letniej pracy zespołu polskich programistów, technologów i managerów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork.

̶  IPOsystem jest innowacją na skalę światową – pierwszym na świecie uniwersalnym systemem Inteligentnej Fabryki. Jego najistotniejszą cechą charakterystyczną jest samodzielność, polegająca na autonomicznym podejmowaniu decyzji i zarządzaniu wszystkimi zasobami bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork.

IPOsystem monitoruje proces produkcyjny i automatycznie dokonuje jego optymalizacji.

̶  Taka optymalizacja dokonuje się w czasie rzeczywistym. Powoduje ona, że kolejne wydanie polecenia pracownikowi czy podjęcie kolejnej decyzji związane jest z analizą tego, co wydarzyło się w czasie produkcji przed paroma sekundami. Kolejnym atutem jest możliwość niemalże natychmiastowego zlokalizowania każdego problemu, np. wady materiałowej czy tez błędu w realizacji konkretnej operacji technologicznej. To z kolei zdecydowanie wpływa na efekt finalny, czyli na jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów. IPOsystem umożliwia bardzo precyzyjne zdiagnozowanie momentu, w którym doszło do błędu, zidentyfikowanie jego przyczyny i wyeliminowania jej w przyszłości. Podsumowując: funkcje IPOsystem pozwalają nie tylko zarządzać procesem produkcji, ale także znacząco usprawniają kontrolę jakości gotowych wyrobów – wyjaśnia Krzysztof Fiedler.

Autonomiczne reagowanie systemu w czasie rzeczywistym na dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia to kluczowa cecha IPOsystem.

Jak to wygląda w praktyce?

- Wyobraźmy sobie, że kiedy pracownik przychodzi do pracy i loguje się w IPOsystemie, to w ciągu kilku sekund system podejmuje decyzję i wydaje pracownikowi optymalne na ten moment polecenie pracy. Czyli pracownik dowiaduje się gdzie i na jakiej maszynie powinien wykonywać teraz swoją pracę, gdzie leżą potrzebne narzędzia i materiały i gdzie je należy odłożyć po zakończeniu pracy – tłumaczy gość portalu.

IPOsystem z powodzeniem steruje produkcją w ośmiu polskich przedsiębiorstwach, a w kolejnych jest wdrażany. Ambicją twórców IPOsystemu jest jego zaimplementowanie w firmach produkcyjnych na całym świecie.

Arkadiusz Ekiert

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przed nami marsz robotów: czy zwiększą bezrobocie wśród ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 18:31
Roboty, a właściwie robotyzacja – to kolejny po Internecie i telefonach komórkowych wynalazek, wyznaczający kierunek światowej gospodarki. Czy coraz sprawniejsze, inteligentniejsze i coraz tańsze maszyny zastąpią człowieka i przyczynią się do zwiększenia bezrobocia – pytamy Krzysztofa Łapińskiego, eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy muszą być bardziej innowacyjne. To jedyny sposób na konkurencję

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 10:02
Polskie firmy są za mało innowacyjne. Do grona takich firm zaliczanych jest tylko 28 procent polskich spółek - wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu: innowacyjność w Polsce będzie się napędzać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 12:55
Filozofia powstania i budowy "Platformy transferu technologii" wzięła się z tego, że chcemy promować w Polsce model otwartych innowacji, czyli pozyskiwania ich również z zewnątrz - powiedziała Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
rozwiń zwiń