X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Inteligentna Fabryka, którą wymyślili Polacy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 18:01
Czym jest inteligenta fabryka? To fabryka, która w swoim procesie zarządzania produkcją zastosowała IPOsystem.
Audio
  • Czym jest inteligenta fabryka, która w swoim procesie zarządzania produkcją zastosowała IPOsystem, tłumaczy Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork
Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS TeamworkFoto: Polskie Radio

System, który samodzielnie i bezpośrednio zarządza dowolną produkcją, dokonuje oceny aktualnego stanu zasobów i potrzeb produkcyjnych, podejmuje optymalne decyzje skutkujące pełnym wykorzystaniem dostępnych zasobów oraz umożliwia łączenie ze sobą procesów realizowanych w różnych halach produkcyjnych, a nawet przedsiębiorstwach w inteligentne sieci, które same się optymalizują.

IPOsystem stanowi rezultat 6-letniej pracy zespołu polskich programistów, technologów i managerów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork.

̶  IPOsystem jest innowacją na skalę światową – pierwszym na świecie uniwersalnym systemem Inteligentnej Fabryki. Jego najistotniejszą cechą charakterystyczną jest samodzielność, polegająca na autonomicznym podejmowaniu decyzji i zarządzaniu wszystkimi zasobami bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Fiegler, Dyrektor d.s. Sprzedaży i Marketingu firmy UIBS Teamwork.

IPOsystem monitoruje proces produkcyjny i automatycznie dokonuje jego optymalizacji.

̶  Taka optymalizacja dokonuje się w czasie rzeczywistym. Powoduje ona, że kolejne wydanie polecenia pracownikowi czy podjęcie kolejnej decyzji związane jest z analizą tego, co wydarzyło się w czasie produkcji przed paroma sekundami. Kolejnym atutem jest możliwość niemalże natychmiastowego zlokalizowania każdego problemu, np. wady materiałowej czy tez błędu w realizacji konkretnej operacji technologicznej. To z kolei zdecydowanie wpływa na efekt finalny, czyli na jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów. IPOsystem umożliwia bardzo precyzyjne zdiagnozowanie momentu, w którym doszło do błędu, zidentyfikowanie jego przyczyny i wyeliminowania jej w przyszłości. Podsumowując: funkcje IPOsystem pozwalają nie tylko zarządzać procesem produkcji, ale także znacząco usprawniają kontrolę jakości gotowych wyrobów – wyjaśnia Krzysztof Fiedler.

Autonomiczne reagowanie systemu w czasie rzeczywistym na dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia to kluczowa cecha IPOsystem.

Jak to wygląda w praktyce?

- Wyobraźmy sobie, że kiedy pracownik przychodzi do pracy i loguje się w IPOsystemie, to w ciągu kilku sekund system podejmuje decyzję i wydaje pracownikowi optymalne na ten moment polecenie pracy. Czyli pracownik dowiaduje się gdzie i na jakiej maszynie powinien wykonywać teraz swoją pracę, gdzie leżą potrzebne narzędzia i materiały i gdzie je należy odłożyć po zakończeniu pracy – tłumaczy gość portalu.

IPOsystem z powodzeniem steruje produkcją w ośmiu polskich przedsiębiorstwach, a w kolejnych jest wdrażany. Ambicją twórców IPOsystemu jest jego zaimplementowanie w firmach produkcyjnych na całym świecie.

Arkadiusz Ekiert

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed nami marsz robotów: czy zwiększą bezrobocie wśród ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 18:31
Roboty, a właściwie robotyzacja – to kolejny po Internecie i telefonach komórkowych wynalazek, wyznaczający kierunek światowej gospodarki. Czy coraz sprawniejsze, inteligentniejsze i coraz tańsze maszyny zastąpią człowieka i przyczynią się do zwiększenia bezrobocia – pytamy Krzysztofa Łapińskiego, eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy muszą być bardziej innowacyjne. To jedyny sposób na konkurencję

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 10:02
Polskie firmy są za mało innowacyjne. Do grona takich firm zaliczanych jest tylko 28 procent polskich spółek - wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu: innowacyjność w Polsce będzie się napędzać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 12:55
Filozofia powstania i budowy "Platformy transferu technologii" wzięła się z tego, że chcemy promować w Polsce model otwartych innowacji, czyli pozyskiwania ich również z zewnątrz - powiedziała Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
rozwiń zwiń