X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

„Pracować inaczej” – książka o firmie, gdzie każdy jest szefem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 20:02
Czy tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować? Do takich wniosków doszedł coach biznesu, Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej”.
Audio
  • Dlaczego tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować, przekonuje w swojej książce Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej”. Mówi o niej Andrzej Blikle./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Andrzej Blikle, członek Academia Europaea, prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha.
Andrzej Blikle, członek Academia Europaea, prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha.Foto: Polskie Radio

Przywódcy przedsiębiorstw, którzy chcą utworzyć nowy typ organizacji nie muszą zaczynać od białej kartki papieru, ponieważ mają szansę czerpać inspiracje z bardzo konkretnych opisów zawartych w książce „Pracować inaczej”. Są tam podane zasady, struktury, praktyki i kultury, jakie wspierają nowy sposób łączenia się w organizacjach.

- Książka Frederic’a Laloux „Pracować inaczej”, to bardzo ważna dla mnie lektura. Plasuję ją w grupie najciekawszych, najbardziej inspirujących książek o biznesie, ale i trochę o filozofii, jakie przeczytałem w ciągu ostatnich 25 lat. Jest to książka, która przedstawia całkiem nowy paradygmat zarządzania firmą, a dokładnie zarządzania organizacją. Paradygmat ten zresztą już istnieje na świecie, bo Laloux pokazuje 12 średnich i dużych organizacji, które właśnie w ten sposób funkcjonują i które dzięki temu odnoszą bardzo wyraźne sukcesy z dużą przewagą nad swoją konkurencją – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Andrzej Blikle, członek Academia Europaea, prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha.

To nowe spojrzenie polega głównie na upodmiotowieniu człowieka, współpracownika, oczywiście w zarządzaniu.

- Partnerstwo jest tu posunięte tak daleko, że w zasadzie nie ma lidera. Ludzie w takiej organizacji przyjmują różne funkcje w zależności od tego, co potrafią w zależności od tego, jaka jest aktualna potrzeba firmy. Raz jestem liderem ja, a innym razem ktoś z mojego zespołu. W tym wypadku organizacja jest porównywana do żywego organizmu, który składa się z wielu komórek wykonujących różne funkcje, ale nie mających żadnego centralnego centrum zarządzania – mówi Blikle.

Autor książki „Pracować inaczej” analizuje dość dokładnie 12 różnych firm.

- Jedną z nich jest największa na świecie firma przetwórstwa pomidorów. W tej firmie jest tylko jedno stanowisko – pracownik. Zarobki w firmie uzależnione są od tego, jakie pracownicy w danym momencie spełniają funkcje i jaki mają zakres planowania. O tym ile, kto zarobi decydują sami pracownicy – dodaje Andrzej Blikle.

Książkę na polskim rynku wydało Wydawnictwo Studio Emka.

Arkadiusz Ekiert

Zobacz więcej na temat: firma pracownik zarządzanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język angielski, a może węgierski? Jaki znać, aby dobrze zarobić

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 09:38
Już dawno minęły czasy, kiedy komunikatywny angielski w CV wystarczał do znalezienia dobrej pracy. Dzisiaj znajomość tego języka na wielu stanowiskach jest nie tylko pożądana, ale wręcz oczywista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: sprzedaż bezpośrednia w Polsce to 950 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 22:26
950 tysięcy osób w Polsce działa w sektorze sprzedaży bezpośredniej. Czasami jest to ich główne zajęcia, a czasem sposób na dorobienie do pensji czy emerytury. Taką drogą dystrybucji sprzedają się głównie kosmetyki, albo produkty gospodarstwa domowego.
rozwiń zwiń