Gospodarka

Zmiany unijnych przepisów ws. pracowników delegowanych uderzą w polskie firmy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 20:01
Nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych mogą doprowadzić do wyeliminowania z unijnego rynku polskich przedsiębiorstw - mówi Jarosław Adamkiewicz, ekspert BCC ds. rynku pracy.
Audio
  • Dlaczego zmiana unijnych przepisów, dotyczących pracowników delegowanych uderzy przede wszystkim w polskie firmy, tłumaczy Jarosław Adamkiewicz, ekspert BCC ds. rynku pracy./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Komisja Europejska ma dosyć sytuacji gdy jest dwóch pracowników, ta sama praca i dwie różne pensje.
Komisja Europejska ma dosyć sytuacji gdy jest dwóch pracowników, ta sama praca i dwie różne pensje.Foto: Pixabay

Komisja Europejskiej chce aby pracownik oddelegowany do pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej miał prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny.

Zdaniem BCC, zaproponowane zmiany w przepisach dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, znacząco wpłynnie na podniesienie kosztów prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców. W efekcie doprowadzi to do nieopłacalności zatrudniania oddelegowanych na rynki unijne polskich pracowników.

̶  Najwięcej pracowników delegowanych w Unii Europejskiej wysyła Polska i proponowane zmiany mogą być dla naszych firm bardzo niekorzystne – mówi Adamkiewicz. W ostatnich latach liczba delegowanych pracowników z Polaki do krajów UE dynamicznie rosła - ale jeśli proponowane zmiany weszłyby w życie, to zdaniem przedstawicieli branży - drastycznie się to zmniejszy.

Dlatego jak mówi Jarosław Adamkiewicz, BCC zwróciło się do Rządu RP z prośbą o szybką i zdecydowaną reakcję w obronie rodzimych przedsiębiorstw i ich pracowników. Przedsiębiorcom zależy na zbudowaniu koalicji państw wspierających walkę o utrzymanie swobody świadczenia usług i zablokowanie prac nad zmianami w dyrektywie unijnej. Ich zdaniem - wbrew oficjalnym intencjom - doprowadzą one do pogłębienia nierówności pomiędzy pracodawcami świadczącymi legalne usługi na wspólnym unijny rynku oraz do zwiększenia kosztów obsługi administracyjnej, logistycznej i merytorycznej po stronie pracodawców delegujących polskich pracowników.

Justyna Golonko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska chce zmian obejmujących pracowników delegowanych. Mogą być niekorzystne dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 19:15
Celem zmian mają być takie same zasady wynagrodzenia dla pracowników lokalnych i pracowników delegowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zwiększyć efektywność pracowników? Dać im swobodę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 10:27
Polacy są jednym z najbardziej pracowitych narodów, wynika z danych Eurostatu. Pracujemy długo i ciężko, ale czy efektywnie?
rozwiń zwiń