X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dlaczego warto odwiedzić Centrum Pieniądza NBP? Pierwsza taka placówka w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 09:41
Skąd się wzięły pieniądze, jak powstają, czy sztabka złota jest ciężka - odpowiedzi na te pytania udzieli Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego imienia Sławomira Skrzypka.
Audio
  • O tym, co zobaczymy i czego nauczymy się w Centrum Pieniądza imienia Sławomira Skrzypka otwartego w Narodowym Banku Polskim, mówili w radiowej Jedynce: prof. Marek Belka, prezes NBP i Piotr Śliwowski, dyrektor nowej placówki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W pomieszczeniach Centrum będzie można zapoznać się z multimedialną ekspozycją opowiadająca historię pieniądza, wyjaśniająca rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Dla publiczności Centrum będzie dostępne od 14 maja, czyli od Nocy Muzeów.
W pomieszczeniach Centrum będzie można zapoznać się z multimedialną ekspozycją opowiadająca historię pieniądza, wyjaśniająca rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Dla publiczności Centrum będzie dostępne od 14 maja, czyli od Nocy Muzeów. Foto: PAP/Rafał Guz

Pomysłodawcą i inicjatorem powstania Centrum był Sławomir Skrzypek - były prezes Narodowego Banku Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Edukacja ekonomiczna to była jego wielka pasja.

- Kiedy w 2010 roku objąłem funkcję prezesa NBP, została wtedy podjęta decyzja, aby Centrum upamiętniało zmarłego prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka – przypomina obecny prezes banku prof. Marek Belka. – Powstała placówka edukacyjno-ekspozycyjna, uważamy, że bardzo nowoczesna. Z jednej strony mamy rzadkie, cenne eksponaty, a z drugiej strony za pomocą multimediów wejście w świat finansów, historii – dodaje.

Laboratorium autentyczności pieniądza i sztaba złota

Losy pieniądza w szerokim kontekście historycznym i ekonomicznym zostały przedstawione w 16 salach tematycznych, wyjaśnia Piotr Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza.

- Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni zgromadzono kilka tysięcy unikatowych obiektów oraz ponad 250 urządzeń, aplikacji multimedialnych wykorzystujących najnowsze zdobycze technologiczne. Goście będą mogli zobaczyć, jak wyglądały pierwsze monety i banknoty, zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, dowiedzieć się, jak funkcjonują banki centralne, jak funkcjonują systemy pieniężne i płatnicze. Będą mogli również sprawdzić autentyczność własnych pieniędzy w laboratorium autentyczności, czy zobaczyć, jak jest zbudowany bankomat, czy pójść do skarbca, aby dotknąć prawdziwą sztabę złota – wylicza atrakcje Centrum jego dyrektor.


Poszerzenie wiedzy ekonomicznej Polaków

Cała ekspozycja ma poszerzyć naszą wiedzę na temat ekonomii i pieniędzy.

- Centrum Pieniądza jest to placówka edukacyjna, która jest nastawiona na popularyzację wiedzy ekonomicznej. Prezes Skrzypek powiedział kiedyś, że „edukacja to nie jest koszt, to jest inwestycja”. Ja bym dodał, że zrobimy wszystko, żeby ta inwestycja przyniosła zysk w postaci wzrostu świadomości ekonomicznej wśród Polaków. Stąd taka właśnie ilość multimediów, chcemy trafić do młodzieży szkolnej, ale myślę, że każdy, kto do nas przyjdzie, niezależnie od tego, czy jest numizmatykiem czy gimnazjalistą średnio zainteresowanym historią czy ekonomią znajdzie coś dla siebie – tłumaczy Piotr Śliwiński.

Działania edukacyjne NBP

Prof. Marek Belka przypomina też, że Centrum Pieniądza to jedno z wielu działań edukacyjnych Narodowego Banku Polskiego.

- 1200 projektów edukacyjnych, które przeprowadziliśmy, pozwoliły tym, którzy są zainteresowani, pogłębić swoją wiedzę o ekonomii. Nasz wiedza ekonomiczna dzisiaj jest o wiele głębsza. Ale w dalszym ciągu, a może i coraz gorzej jest ze zrozumieniem związku między zjawiskami makroekonomicznymi a zjawiskami mikroekonomicznymi, czyli z tym, co ma bezpośredni związek z naszymi finansami. Próbujemy jakoś to przemycać ludziom do głowy w różnych formach – wyjaśnia prezes NBP.

Pierwsze takie miejsce w Polsce

A taką nową forma ma być właśnie Centrum Pieniądza, dodaje Piotr Śliwowski.

- To pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Nasz ekspozycja jest dostępna dla wszystkich grup wiekowych, dostępna również dla osób niepełnosprawnych oraz dla cudzoziemców, gdyż wszystkie ekspozycje są w języku polskim i angielskim. Wstęp do Centrum Pieniądza jest bezpłatny – podkreśla dyrektor Centrum.

Dla publiczności miejsce będzie dostępne od 14 maja, czyli od Nocy Muzeów.

Justyna Golonko, awi


Zobacz więcej na temat: Justyna Golonko NBP pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski na banknocie NBP

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 20:39
12 kwietnia 2016 r. pojawił się na rynku nowy banknot kolekcjonerski wyemitowany przez Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:16
W poniedziałek Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę o nominale 10 zł poświęconą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które już wkrótce zostanie otwarte w siedzibie NBP w Warszawie.
rozwiń zwiń