Gospodarka

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy: powstaną kooperatywy mieszkaniowe i społeczne agencje najmu

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 22:38
Przed świętami zakończyły się krótkie, bo ledwie tygodniowe konsultacje społeczne projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele budownictwa mieszkaniowego.
Audio
  • O społecznych agencjach najmu i kooperatywach mieszkaniowe, nowych innowacyjnych rozwiązaniach w ramach programu Mieszkanie Plus, mówi Magdalena Ruszkowska–Cieślak, prezes Fundacji Habitat for Humanity./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Jest to część programu Mieszkanie Plus. W projekcie znalazły się też zapisy promujące nowe innowacyjne rozwiązania takie, jak społeczne agencje najmu i kooperatywy mieszkaniowe.

Powstaną społeczne agencje najmu? 

̶ Społeczne agencje najmu z powodzeniem funkcjonują w innych krajach – mówi Magdalena Ruszkowska – Cieślak, prezes Fundacji Habitat for Humanity.

– To rozwiązanie polega na stworzeniu operatora, który pośredniczy pomiędzy osobą, która chce wynająć mieszkanie taniej niż na rynku a wynajmującym, który jest osobą prywatną. Wynajmujący obniża czynsz za mieszkanie w zamian za gwarancję płatności czynszu. Jest to mechanizm, którego w Polsce nie ma, choć bardzo go brakuje – stwierdza prezes fundacji.

W projekcie ustawy w artykule 50. znalazła się definicja społecznych agencji najmu.

– Dzięki temu, nie będziemy musieli za każdym razem tłumaczyć każdemu zainteresowanemu samorządowi czy organizacji pozarządowej, że jest to nowe i nie należy się tego bać. Będzie to od razu umocowane w ustawie – mówi Ruszkowska-Cieślak.

Będą też kooperatywy mieszkaniowe

W projekcie ustawy promowane są też kooperatywy mieszkaniowe.

 – Są to mini spółdzielnie – tłumaczy prezes Habitat for Humanity Poland – Wiele rodzin, np. osiem, tak jak w naszym pilotażu, który realizujemy pod Warszawą, przystępuje do wspólnego wybudowania budynku rodzinnego, który wspólnie projektują według własnych potrzeb i ponoszą cały wysiłek finansowy związany z budową. Jest to jednak system non-profit, bez marży deweloperskiej, wszystkich kosztów, które wiążą się ze sprzedażą mieszkania na rynku komercyjnym.

W trakcie konsultacji społecznych Habitat for Humanity zgłosiła swoje uwagi do projektu ustawy. Fundacja pozytywnie oceniała cel ustawy, jakim jest zwiększenia zasobów mieszkaniowych w Polsce. Zwróciła jednak uwagę, że w projekcie ustawy nie określono stawek czynszów w nowobudowanych mieszkaniach na wynajem, co może prowadzić do stopniowej komercjalizacji tych mieszkań. 

Karolina Mózgowiec

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: ANR przekaże na program 3 tys. działek o powierzchni 5,6 tys. ha ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:39
Agencja Nieruchomości Rolnych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), czyli Mieszkanie Plus może przekazać 3 tys. działek położonych w całej Polsce o łącznej powierzchni 5,6 tys. hektarów - poinformowało PAP biuro Prasowe ANR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze w Polsce czynszowe mieszkania na wynajem powstaną w Jarocinie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 19:15
W Jarocinie powstanie 400 mieszkań czynszowych na wynajem, to pierwszy taki projekt w Polsce - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za „czynszówkę” w Jarocinie lokatorzy zapłacą 550 zł miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 18:30
Przeszło 400 mieszkań czynszowych powstanie w gminie Jarocin. To pierwszy taki projekt w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Własne M z dwóch programów: z MdM i Mieszkanie Plus

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 18:29
Rynek mieszkaniowy przeżywa rozkwit. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma program Mieszkanie dla Młodych.
rozwiń zwiń