Gospodarka

Przez inflację tracimy na lokatach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:45
- Lokaty bankowe są rekordowo nisko oprocentowane, a z racji rosnącej inflacji Kowalski na nich zaczyna tracić - mówi Michał Krajkowski, główny analityk z Notus Doradcy Finansowi.
Audio
  • Dlaczego lokata może przynieść nam obecnie straty, wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk z Notus Doradcy Finansowi./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Według danych NBP, średnie oprocentowanie lokat o terminie zapadalności do 12 miesięcy w ostatnich miesiącach kształtowało się na poziomie 1,6 do 1,8 proc.

− Natomiast porównując lokaty i oczekiwane zyski z lokat musimy zawsze patrzeć i porównywać je z inflacją – tłumaczy ekspert.

Według danych GUS, w lutym inflacja liczona rok do roku wyniosła 2,2 procent. W styczniu wskaźnik ten wyniósł 1,8 procent. W porównaniu z poprzednim miesiącem poziom inflacji osiągnął 0,3 procent. A to oznacza, że realne oprocentowanie lokat jest ujemne i statystyczny Kowalski stracił na tych lokatach.

Oprocentowanie nominalne lokat, które podaje NBP, ale także oferty, które widzimy w bankach, to jest oprocentowanie brutto od tych zysków i odsetek musimy zapłacić podatek 19 proc., więc to realne oprocentowanie, oprocentowanie  netto jest niższe od tego co widzimy w reklamach.


Czytaj więcej
wykres pieniądze 1200.jpg
Inflacja w lutym przyspieszyła. GUS: wzrost do 2,2 proc.

W najbliższym czasie, według prognoz ekspertów, inflacja będzie nadal rosnąć, a że oprocentowanie lokat bankowych najpewniej nie wzrośnie oznaczać to będzie, że oszczędzanie na lokacie przynosić będzie realne straty.

Justyna Golonko

Zobacz więcej na temat: lokata terminowa inflacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zrobić, żeby rosnąca inflacja nie pomniejszyła naszych oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 20:15
Z danych GUS, opublikowanych 13 lutego, wynika, że inflacja w styczniu liczona rok do roku wyniosła 1,8 proc. Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na swoim ostatnim posiedzeniu w lutym poziomu stóp procentowych. Ta podstawowa obecnie wynosi 1,5 proc. Jaki to może mieć wpływ na nasze portfele i polską gospodarkę?
rozwiń zwiń