- Nasze społeczeństwo się starzeje, a osoby starsze coraz częściej są zdane wyłącznie na siebie, większość czasu spędzają w domach, a do tego dysponują coraz większą siłą nabywczą - dlatego już czas, aby poważnie pomyśleć o ich potrzebach - mówi Agnieszka Cieśla, architekt i urbanista, właściciel firmy DRC.
Po mieszkaniu swobodnie może się poruszać osoba na wózku, bo na przykład zlikwidowano progi. Wszędzie są poręcze, na których można się wesprzeć, a przejścia są na tyle szerokie, aby można było przez nie przejechać wózkiem.
W łazience zamontowano przestawną umywalkę i siedzisko pod prysznicem. Toaleta nie tylko łączy funkcję bidetu, ale oferuje znacznie szerszy zakres zabiegów higienicznych bez konieczności zmiany miejsca. I co ważne, wszystkie powierzchnie w łazience są antypoślizgowe.
W nocy w mieszkaniu działa czujnik ruchu, który włącza oświetlenie przypodłogowe, dzięki czemu poruszanie się po domu po ciemku nie stanowi problemu. W sypialni zadbano o odpowiednie łóżko i materac. Z kolei w kuchni zarówno blat kuchenny z płytą grzewczą, jak również szafki kuchenne można obniżać, albo podwyższać.
Lokal mieści się w nowym budynku, w którym dostępne są udogodnienia, takie jak rampy i windy dla osób poruszających się na wózkach oraz głośnomówiące domofony i windy.
Sylwia Zadrożna