X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Trzecia fala ASF w Polsce: są nowe wymogi dotyczące bioasekuracji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 15:45
Obecnie mamy do czynienia z trzecią falą występowania Afrykańskiego Pomoru Świń.
Audio
  • O nowych wymogach dotyczących bioasekuracji w związku z trzecią fala ASF w Polsce, mówi Ewa Lech, podsekretarz stanu w MRiRW. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

W sumie na terenie Polski od 2014 roku pojawiło się 56 ognisk choroby w stadach trzody chlewnej i ponad 400 przypadków u dzików.

Nowa edycja bioasekuracji

Wzrost zagrożenia spowodował, że na obszarach występowania ASF wdrażana jest nowa edycja programu bioasekuracji, przygotowanego  na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 lipca 2017 roku.

Informację o tym podał między innymi Główny Lekarz Weterynarii.

Dwa nowe wymogi: dotyczą ogrodzeń i separacji świń

Do wcześniejszych obostrzeń dodane zostały dwa nowe wymogi, wyjaśnia  Ewa Lech -podsekretarz stanu w MRiRW.

Pierwszy oznacza, że budynki inwentarskie i miejsca przechowywania paszy i ściółki powinny być ogrodzone płotem o wysokości co najmniej 1,5 m , na podmurówce.

Drugi wymóg zabrania utrzymywania hodowanych świń wraz z innymi gatunkami zwierząt.

Bywa bowiem tak, że w małych gospodarstwach bydło i świnie trzymane są tradycyjnie  w tych samych pomieszczeniach. Tymczasem bydło wyprowadzane jest na łąki, na których pojawiają się też dziki z pobliskiego lasu. Istnieje realne zagrożenie zawleczenia do gospodarstwa zarazków ASF wraz z odchodami dzików.

Zaostrzony program bioasekuracji adresowany jest do właścicieli gospodarstw hodujących trzodę chlewną na terenach występowania ASF, czyli wybranych powiatów województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Wszystkie wymagania oraz informacje dotyczące obszaru obowiązywania przepisów można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Termin na dostosowanie gospodarstw do nowych wymagań bioasekuracji upływa 14 sierpnia 2017 roku, z wyjątkiem obowiązku zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej, co najmniej 1,5 metra na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa.

Ten ostatni wymóg powinien być spełniony do 31 grudnia 2017 roku.

Rolnicy – hodowcy, na objętych programem obszarach, którzy nie będą w stanie dostosować gospodarstw do wspomnianych wymagań w terminie do 14 sierpnia, powinni złożyć u powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie na ten temat. W tej sytuacji powiatowy lekarz wydaje decyzję o zabiciu zwierząt lub poddaniu ich ubojowi, a także decyzję o zakazie wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywaniu w nim świń przez okres obowiązywania programu, tj . do 31 grudnia 2018 roku. 

Rolnikowi przysługuje wówczas odszkodowanie, wypłacane przez powiatowego lekarza weterynarii, a także rekompensata za rezygnację z hodowli, przyznawana przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wniosek o przyznanie rekompensaty wraz z kopią decyzji powiatowego lekarza weterynarii oraz dokumentami potwierdzającymi wykonanie tej decyzji, należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 15 września 2017 roku.

Rolnik-hodowca, który nie dostosuje gospodarstwa do nowych wymagań programu bioasekuracji, i nie złoży w wymaganym terminie oświadczenia na ten temat, otrzyma  jedynie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi świnie, a nie będzie mu przysługiwać rekompensata za rezygnację z utrzymywania świń, wypłacana przez ARiMR.

Dariusz Kwiatkowski 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak