Gospodarka

Trzecia fala ASF w Polsce: są nowe wymogi dotyczące bioasekuracji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 15:45
Obecnie mamy do czynienia z trzecią falą występowania Afrykańskiego Pomoru Świń.
Audio
  • O nowych wymogach dotyczących bioasekuracji w związku z trzecią fala ASF w Polsce, mówi Ewa Lech, podsekretarz stanu w MRiRW. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

W sumie na terenie Polski od 2014 roku pojawiło się 56 ognisk choroby w stadach trzody chlewnej i ponad 400 przypadków u dzików.

Nowa edycja bioasekuracji

Wzrost zagrożenia spowodował, że na obszarach występowania ASF wdrażana jest nowa edycja programu bioasekuracji, przygotowanego  na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 lipca 2017 roku.

Informację o tym podał między innymi Główny Lekarz Weterynarii.

Dwa nowe wymogi: dotyczą ogrodzeń i separacji świń

Do wcześniejszych obostrzeń dodane zostały dwa nowe wymogi, wyjaśnia  Ewa Lech -podsekretarz stanu w MRiRW.

Pierwszy oznacza, że budynki inwentarskie i miejsca przechowywania paszy i ściółki powinny być ogrodzone płotem o wysokości co najmniej 1,5 m , na podmurówce.

Drugi wymóg zabrania utrzymywania hodowanych świń wraz z innymi gatunkami zwierząt.

Bywa bowiem tak, że w małych gospodarstwach bydło i świnie trzymane są tradycyjnie  w tych samych pomieszczeniach. Tymczasem bydło wyprowadzane jest na łąki, na których pojawiają się też dziki z pobliskiego lasu. Istnieje realne zagrożenie zawleczenia do gospodarstwa zarazków ASF wraz z odchodami dzików.

Zaostrzony program bioasekuracji adresowany jest do właścicieli gospodarstw hodujących trzodę chlewną na terenach występowania ASF, czyli wybranych powiatów województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Wszystkie wymagania oraz informacje dotyczące obszaru obowiązywania przepisów można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Termin na dostosowanie gospodarstw do nowych wymagań bioasekuracji upływa 14 sierpnia 2017 roku, z wyjątkiem obowiązku zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej, co najmniej 1,5 metra na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa.

Ten ostatni wymóg powinien być spełniony do 31 grudnia 2017 roku.

Rolnicy – hodowcy, na objętych programem obszarach, którzy nie będą w stanie dostosować gospodarstw do wspomnianych wymagań w terminie do 14 sierpnia, powinni złożyć u powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie na ten temat. W tej sytuacji powiatowy lekarz wydaje decyzję o zabiciu zwierząt lub poddaniu ich ubojowi, a także decyzję o zakazie wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywaniu w nim świń przez okres obowiązywania programu, tj . do 31 grudnia 2018 roku. 

Rolnikowi przysługuje wówczas odszkodowanie, wypłacane przez powiatowego lekarza weterynarii, a także rekompensata za rezygnację z hodowli, przyznawana przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wniosek o przyznanie rekompensaty wraz z kopią decyzji powiatowego lekarza weterynarii oraz dokumentami potwierdzającymi wykonanie tej decyzji, należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 15 września 2017 roku.

Rolnik-hodowca, który nie dostosuje gospodarstwa do nowych wymagań programu bioasekuracji, i nie złoży w wymaganym terminie oświadczenia na ten temat, otrzyma  jedynie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi świnie, a nie będzie mu przysługiwać rekompensata za rezygnację z utrzymywania świń, wypłacana przez ARiMR.

Dariusz Kwiatkowski 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także