Gospodarka

Segregacja śmieci po nowemu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 20:51
W gminach powoli pojawiać się będą nowe pojemniki na śmieci. W życie weszły już nowe przepisy o zasadach segregacji śmieci.
Audio
  • Jak wygląda segregacja śmieci po nowemu, wyjasnia Leszek Pieszczek, wiceprezes firmy Remondis./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Od 1 lipca odpady segregowane trafiają do czterech kolorowych pojemników. Pozostałe trzeba będzie wyrzucać do kubła na odpady zmieszane lub oddawać w specjalnych punktach. Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) ma obowiązywać na terenie całego kraju. Podstawową zmianą jest wprowadzenie czterech głównych kategorii odpadów, co wpływa na to, w jaki sposób będziemy segregować śmieci – tłumaczy Leszek Pieszczek wiceprezes firmy Remondis.

Wszystkie odpady będą dzielone na cztery główne frakcje. Do pojemnika w kolorze niebieskim wrzucać będziemy papier, do żółtego pojemnika - metale i tworzywa sztuczne, do zielonego - szkoło, a odpady biodegradowalne do pojemnika w kolorze brązowym. Dodatkowo samorząd będzie mógł zadecydować o sortowaniu szkła bezbarwnego i kolorowego.

Zmiana jest duża, bo jak mówi ekspert, w Polsce istniało tyle systemów ile mamy gmin. Gminy miały dowolność w dysponowaniu takim systemem i w organizowaniu segregacji śmieci. Dziś w związku z  karami, które grożą nam za nie osiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu te zmiany muszą nastąpić i te zmiany muszą być jednolite w całym kraju. Dziś poddajemy recyklingowi około 20 procent odpadów, który zbieramy selektywnie, a powinniśmy osiągnąć poziom 50 proc.  Jednak, aby ten poziom odzysku się zwiększył potrzebna jest edukacja społeczeństwa. Mieszkańcy gmin przede wszystkim muszą wiedzieć co mają sortować i do jakich pojemników wrzucać. Obowiązek edukacji, przekazywania wiedzy spoczywa na gminach, zarządach nieruchomościami na administracjach, na wspólnotach mieszkaniowych a także na szkołach i uczelniach, które powinny przekazywać dzieciom i młodzieży informacje na temat nowych zasad segregacji śmieci – wyjaśnia Leszek Pieszczek wiceprezes firmy Remondis.

Wejście w życie nowego systemu segregowania odpadów nie będzie się jednak odbywać natychmiastowo. Do 31 grudnia administratorzy będą mieli czas na odpowiednie oznakowanie pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych, natomiast do 30 czerwca 2022 - czas na wymianę pojemników na nowe, zgodne z Wspólnym Systemem Segregacji Odpadów.

Justyna Golonko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Segregacja śmieci po nowemu od lipca w całym kraju: odpadki trafią do czterech pojemników. Trzeba je podzielić już w domach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:12
W lipcu wejdą w życie nowe, ujednolicone dla całego kraju zasady segregacji odpadów komunalnych. Przewidują one segregację śmieci na cztery frakcje, i to już przy gospodarstwach domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodówki groźne dla środowiska jak samochody

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 18:31
Polacy co roku kupują blisko 3 mln nowych lodówek i zamrażarek. Stary sprzęt powinien być utylizowany przy zachowaniu określonych standardów. 
rozwiń zwiń