X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Raport płacowy: ile zarabiają w Polsce fachowcy?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 08:47
Dobry fachowiec jest na wagę złota i takim pracy na pewno nigdy nie zabraknie. W dodatku ich zarobki powinny piąć się w górę, zważywszy, że rynek jest pełny ogłoszeń - "murarza, hydraulika zatrudnię". Według raportów płacowych najlepiej wśród „złotych rączek” opłacani są elektrycy. Ich średnia płaca jest na poziomie 4300 zł brutto. A ile zarabiają pozostali?
Audio
  • O zarobkach piekarzy w Polsce mówią portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rafał Ostolski, „złota rączka” i Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl (Łukasz Karusta)

O tym, że pensje powinny rosnąć, świadczą informacje z rynku pracy. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, po raz pierwszy od wielu miesięcy, bezrobocie w Polsce przestało spadać i wyniosło w lipcu 7,1 proc., czyli tyle, ile w czerwcu.

Jak ocenił to w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Andrzej Kubisiak z Work Service, to paradoksalnie jest dobra wiadomość dla pracowników, gdyż według niego, spadki stopy bezrobocia wynikają z coraz mniejszej liczby wykwalifikowanych pracowników na rynku.

Jak wynika z przeprowadzonych przez Work Service badań w „Barometrze Rynku Pracy VIII”, który w całości zostanie opublikowany 4 września, jednymi z najbardziej poszukiwanych obecnie na rynku pracy są absolwenci szkół technicznych i zawodowych.

Największy deficyt pracowników dotyczy obecnie trzech branż: produkcji, handlu i budowlanki, wśród tych ostatnich np. murarzy, glazurników, czy ślusarzy.

Jak podkreśla ekspert, sytuację w tych branżach pogarsza fakt, że w każdej z nich do pracy poszukiwani są pracownicy z niejako tej samej półki – czyli – młode, wykwalifikowane osoby, w dodatku najczęściej emigrujące do lepiej płacących krajów.  

Hydraulicy - też na podium najlepiej zarabiających fachowców

Pracy zatem dla fachowców nie powinno zabraknąć. Zaś jeśli chodzi o zarobki, to jak mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl, na drugim miejscu, po elektrykach, plasują się hydraulicy z wynagrodzeniem około 3700 zł brutto. Trzecie i czwarte miejsce należy do malarzy i ogrodników, oni zarabiają mniej, około 2600 zł brutto.

.

Rafał Ostolski, „złota rączka”, fachu uczył się od dziecięcych lat od ojca i wujka. W wakacje zawsze pomagał ojcu w remontach, czy na budowie.

- Tata zawsze nastawiał ludzi tak, żeby mnie zawsze czegoś nauczyli, a przy okazji ja mogłem zarobić sobie pieniądze, które później przeznaczałem na konkretny cel, czy to kupiłem sobie komputer, czy drukarkę, czy nawet w wieku 17 lat auto - wspomina.

.

Latem więcej pracy i wyższe zarobki

Jak dodaje Aleksandra Wesołowska: - Szczególnie latem, w tym okresie takim remontowym i przeprowadzkowym „złote rączki” dorabiają, biorąc na siebie tak zwane fuchy, czyli zlecenia poza godzinami standardowej pracy. Zapewne wtedy też ich prace znacznie rosną.

- Ta praca jest o tyle specyficzna, że tutaj nie ma określonej kwoty – mówi Rafał Ostolski – tak naprawdę można zarobić bardzo wiele, ale są też miesiące, kiedy wystarcza tylko na przetrwanie. Wszystko zależy od liczby klientów. Ciężko powiedzieć o jakiejś konkretnej kwocie. Można przyjąć, że są to widełki zaczynające się od 4 tysięcy złotych w górę. Nie ma tutaj górnej granicy.

.

Zapotrzebowanie na fachowców nie słabnie

Ranking ofert pracy wygląda bardzo podobnie jak ranking wynagrodzeń.

- Największe zapotrzebowanie jest na elektryków; są najlepiej wynagradzani i takich ofert dla nich chociażby dzisiaj na portalu praca.pl było ponad 200 – dodaje Aleksandra Wesołowska.

Najtrudniejsze w tej pracy jest połączenie oczekiwań klientów z finansami, zauważa z kolei Rafał Ostolski. - Nie zawsze jest tak, że oczekiwania są adekwatne do pieniędzy, które klient chce przeznaczyć na remont – podsumowuje.


.

Łukasz Karusta

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabia w Polsce piekarz?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:15
Piekarz w Polsce w zależności od kwalifikacji i stanowiska może zarobić między 2 a 3 tys. zł. To za mało, żeby przyciągać do zawodu młodych ludzi. Wolą oni wyjechać za granicę, gdzie zarobki potrafią przekroczyć nawet 12 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabia w Polsce policjant?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 16:15
Policjant wstępujący do służby może liczyć na pensję oscylującą w granicach najniższej krajowej. To więc nie zarobki na ogól decydują o wstąpieniu do służby. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają polscy kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 10:59
Na rynku brakuje kierowców, ale wysokie zarobki w tej branży to mit. Jak mówią Polskiemu Radiu kierujący najcięższymi pojazdami, TIR-owiec szastający dolarami za czasów PRL, to już zapomniana przeszłość. Obecnie najwięcej się zarabia w MZK, kierowca TIR-a nadrabia nadgodzinami, a wożący turystów liczy na napiwki.
rozwiń zwiń