Gospodarka

Jak będzie działał Krajowy Zasób Nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:49
Krajowy Zasób Nieruchomości, którego zakres działania określa ustawa, która weszła w życie 11 września bieżącego roku  ma do spełnienia istotną rolę na rynku mieszkaniowym.
Audio
  • Jak będzie działał Krajowy Zasób Nieruchomości, mówi Włodzimierz Stasiak -wiceprezes BGK Nieruchomości./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Ma on gromadzić w jednym miejscu, w swego rodzaju Banku Ziemi, te nieruchomości Skarbu Państwa, które dotychczas nie były wykorzystywane efektywnie, a mają potencjał umożlwiający realizację nowych projektów mieszkaniowych na ich terenie, wyjaśnia Włodzimierz Stasiak -wiceprezes  BGK Nieruchomości.

Instytucja  ta koncentruje się na współpracy z samorządami i deweloperami , poszukując nieruchomości gruntowych, na których można realizować projekty mieszkaniowe. Zarazem jednak zamierza realizować przedsięwzięcia we współpracy ze spółkami Skarbu Państwa.

BGK Nieruchomości ma już na swoim koncie ponad 70 listów intencyjnych, co zaowocowało podpisaniem około trzydziestu warunkowych umów inwestycyjnych. W efekcie tego rozpoczęta została realizacja 5 projektów. Są one realizowane z udziałem samorządów terytorialnych, a także deweloperów. Celem tych przedsięwzięć jest dostarczanie tanich mieszkań na wynajem na zasadach komercyjnych.

− Oznacza to, że w swojej działalności staramy się wypracować optymalne rozwiązania, dążąc do minimalizacji kosztów i jednocześnie starając się zapewnić jak najwyższą jakość architektoniczną, urbanistyczną i technologiczną domów, tak, aby stworzyć jak najlepsze warunki do zamieszkania polskim rodzinom- podkreśla Włodzimierz Stasiak.

Stawki czynszu są kalkulowane z uwzględnieniem wszystkich kosztów, a więc budowy, ale także utrzymania nieruchomości. Dąży się do tego, aby koszt budowy był jak najniższy, bo to oczywiście ma decydujący wpływ na stawki czynszu. Wysokość tych stawek ma wynosić  poniżej 20 złotych za metr kwadratowy.

BGK Nieruchomości poszukując tych najlepszych rozwiązań ogłosił konkurs na Modelowy Dom Wielorodzinny. Wśród kryteriów znalazło się osiągnięcie kosztów budowy w wysokości poniżej  2 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem . Zgłosiło się ponad 80 pracowni architektonicznych. Z tego grona wyłoniono 12 najlepszych koncepcji, a spośród nich 4 ocenione najwyżej przez konkursowe jury, adoptowane do możliwości realizacji na terenie nieruchomości w Katowicach. Z autorami najwyżej ocenionych projektów będzie kontynuowana współpraca, tak aby  osiągnąć jeszcze lepsze rozwiązania. 

W budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej w Warszawie, zorganizowano wernisaż wystawy  prac nagrodzonych w konkursie. Wystawa będzie czynna   do 24 września.

Rozpoczęły się też prace nad następnymi konkursami. Jeden nich określany mianem konkursu idei jest adresowany do studentów architektury. Ma zachęcać do tworzenia rozwiązań przyszłościowych, w zakresie technologii, architektury i urbanistyki. Jeszcze inny konkurs będzie realizowany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a ukierunkowany przede wszystkim na poszukiwanie nowych technologii. Planowane jest też zorganizowanie konkursu, który będzie służył przedstawieniu optymalnych rozwiązań dla budownictwa jednorodzinnego.

Dariusz Kwiatkowski

Zobacz więcej na temat: Mieszkanie Plus budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie+: w ramach programu budowa również domów jednorodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 13:21
W programie Mieszkanie plus (M+) będą mogły być budowane także domy jednorodzinne - zapowiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa, Tomasz Żuchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie plus: pierwsze mieszkania już w marcu. Jest konkurs na dom jednorodzinny, również z drewna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 10:01
Pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus oddane zostaną już w marcu przyszłego roku. Zapowiedziano konkurs na modelowy dom jednorodzinny, również w technologii drewnianej.
rozwiń zwiń