Gospodarka

107 mln zł na dofinansowanie projektów geotermalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 19:13
Samorządy: Sochaczewa (woj. mazowieckie), Szaflar (woj. małopolskie), Lądka Zdroju (woj. dolnośląskie) i Sieradza ( woj. łódzkie), podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczące wsparcia przy wykonywaniu odwiertów, związanych z rozpoznawaniem możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych.
Audio
  • O dofinansowaniu projektów geotermalnych mówią Artur Michalski - wiceprezes NFOŚiGW oraz Paweł Osiewała -prezydent Sieradza./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Wkrótce mają to uczynić przedstawiciele gminy Koło. Przedsięwzięcia są dofinansowane w ramach programu "Geologia i górnictwo. Część 1. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych".

Wartość realizowanych projektów wynosi 110 mln złotych, dofinansowanie wyniesie 107 mln. Na rozpatrzenie oczekuje kolejnych 25 wniosków.

− Wszystkie przedsięwzięcia mogą uzyskać dofinansowanie dotyczące 100 procent kosztów kwalifikowanych- wyjaśnia Artur Michalski - wiceprezes NFOŚiGW.

Inwestycje geotermalne charakteryzują się zerowym stopniem emisji gazów cieplarnianych, jak też nie ingerują w krajobraz. Wszystkie odwierty geotermalne mogą liczyć na wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków krajowych, przeznaczonych na kontynuację takich przedsięwzięć, czyli na budowę ciepłowni i elektrociepłowni, czy też na przebudowę już istniejących tego rodzaju obiektów.

Wartością samą w sobie takich przedsięwzięć jest wytwarzanie energii w sposób ekologiczny, bez emisji substancji szkodliwych. Jednak warto podkreślić, że jeśli inwestycja zostanie zrealizowana w sposób właściwy i obliczona na odpowiednio długi okres funkcjonowania, to będzie tańsza niż klasyczne rozwiązania służące pozyskiwaniu energii.

− Pokazuje to Geotermia Toruń . Jest ona w stanie zaopatrzyć w ciepło swoich odbiorców za cenę niższą, niż robi to tamtejsze przedsiębiorstwo energetyki cieplnej, które pracuje wykorzystując gaz - zaznacza Artur Michalski -wiceprezes  NFOŚiGW. Dobre wyniki osiąga też Geotermia Podhalańska. Jest to przedsiębiorstwo pionierskie i bardzo innowacyjne. Jego działanie pokazuje, że odwiert nie musi być blisko miejsca  gdzie ciepła woda jest zagospodarowywana. Bowiem w tym przypadku odwiert wód geotermalnych znajduje się kilkanaście kilometrów od ogrzewanego dzięki nim Zakopanego. Geotermia Podhalańska pokazuje, że korzystanie z tego rodzaju energii może stawać się coraz tańsze. Przedsiębiorstwo stać już na nowe inwestycje dzięki uzyskiwanym przychodom i zyskom.

- Dla Sieradza podpisanie umowy dotyczącej wsparcia przy wykonaniu odwiertu geotermalnego, to ważne wydarzenie - ocenia  Paweł Osiewała -prezydent  tego miasta. 

Przyznaje, że wydatek rzędu 11 mln złotych, bo taki jest koszt netto projektu, to dla miasta ogromne wyzwanie. Jednak jego realizacja to ogromna szansa, którą można będzie wykorzystać dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska  i Gospodarki Wodnej. Samorządu nie byłoby stać na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia z własnych środków. Otrzymane wsparcie pozwoli na przeprowadzenie badań i przygotowanie projektów dotyczących ogrzewania mieszkań i zakładów pracy ciepłem pochodzącym z zasobów geotermalnych. Wydajność źródła jest szacowana na około 200 metrów sześciennych, a temperatura  w przybliżeniu na około 65 stopni Celsjusza, przy głębokości odwiertu około 1,5 km .

− To daje Sieradzowi szansę pozyskania energii cieplnej wynoszącej około 7 megawatów. W okresie letnim to całe zapotrzebowanie na wody bytowe, a w okresie zimowym to około jednej piątej energii potrzebnej do ogrzewania domostw i zakładów pracy w Sieradzu - zauważa  Paweł Osiewała.

W budowie geotermii prezydent widzi również szansę na rozwój turystyki, bowiem woda znajdująca się pod Sieradzem jest prawdopodobnie zasolona w stopniu, który pozwalałby wykorzystywać ją do celów leczniczych. To może przyciągać turystów – kuracjuszy.

Rozpoczęcie przedsięwzięć związanych z umowami podpisanymi między NFOŚiGW i samorządami, planowane jest jeszcze w roku 2017, natomiast zakończenie w latach 2018-2021. Najgłębszy odwiert zostanie wykonany w gminie Szaflary (5300 m), a najpłytszy w gminie Sochaczew (1 400 m).

Dariusz Kwiatkowski

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak