Gospodarka

Rekordowy optymizm polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:36
Wskaźnik Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców opracowywanego cyklicznie przez Pracodawców RP, a dotyczący oceny bieżącej koniunktury gospodarczej w Polsce, osiągnął rekordowy poziom w 3,5 letniej historii badania.

Zarazem jak sygnalizują firmy, barierą dalszego rozwoju staje się brak pracowników. 

We wrześniu Indeks w zakresie sytuacji bieżącej przyjął wartość 123 punktów ( wobec 117,3 pkt. w sierpniu ) i jest to najwyższy odczyt od chwili rozpoczęcia tego rodzaju analiz w marcu 2014 roku, wyjaśnia Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP.

Każda wartość powyżej 100 punktów oznacza, że przeważają tendencje pozytywne w gospodarce. Poprawiła się też prognoza przyszłej sytuacji biznesowej, w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Indeks przyjął tu wartość 130,5 punktu (z poziomu 122,8 pkt. w sierpniu), co oznacza, że można spodziewać się dalszej poprawy koniunktury gospodarczej w Polsce.

Firmy raportują także o tym ,że planują zwiększanie inwestycji i poziomu zatrudnienia . Z tym ostatnim jest jednak  kłopot. Właśnie brak pracowników jest wskazywany przez uczestników badania jako główna bariera w rozwoju przedsiębiorstwa. Nawet napływ pracowników z Ukrainy już nie wystarcza aby zapełnić luki powstające na rynku pracy.

− Można domniemywać, że głównymi czynnikami, które wpłynęły na pozytywną ocenę sytuacji biznesowej firm jest silny popyt wewnętrzny na krajowym rynku, oraz bardzo dobra sytuacja gospodarcza u naszych głównych partnerów handlowych, co poprawia możliwości eksportowe naszych przedsiębiorstw-podkreśla Łukasz Kozłowski.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 19 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu.

Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt - sygnalizuje poprawę. Równe 100 punktów  świadczy o braku zmian.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak przedsiębiorcy oceniają koniunkturę gospodarczą?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 07:15
Ocena zmiany bieżącej koniunktury gospodarczej w Polsce zbliżyła się do najwyższych poziomów w historii badania – pokazuje Indeks Optymizmu Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń