X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Europejski Fundusz Inwestycyjny inwestuje w polski Venture Capital

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 18:45
Europejski Fundusz Inwestycyjny po raz drugi wykłada pieniądze na rzecz polskiego funduszu Venture Capital. Tym razem jest nim Market One Capital (MOC).

Przedsięwzięcie zostaje podjęte w ramach największego europejskiego programu ramowego "Horyzont 2020".

Z jego środków pochodzić będzie połowa kapitału  funduszu "Market One Capital". Drugą część zapewniają między innymi utytułowani przedsiębiorcy Business Angels.

Fundusz VC MOC zamierza ulokować około 150 mln złotych w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich. Pod uwagę brane są przede wszystkim kategorie marketplace i Saas. Fundusz Market One Capital uruchamiający w tej chwili działalność będzie jednym z pierwszych polskich funduszy inwestujących w projekty w obszarze marketplace i Saas, czyli rynków wspomaganych oprogramowaniem. To pokazuje, że w tej chwili fundusze zaczynają coraz bardziej inwestować w pewne modele biznesowe, że zaczynają się specjalizować.

− Mamy nadzieję, że nasz fundusz będzie jednym z pierwszych, który nie tylko w kraju osiągnie znaczącą pozycję w inwestowaniu w te właśnie modele biznesowe, ale zaistnieje też poza granicami Polski,  podkreśla Marcin Zabielski - partner zarządzający Funduszu Market One Capital.

Dodaje, że bardzo ważne jest uzyskanie wsparcia z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Jest on jednym z większych inwestorów w Funduszu MOC. Pozostali inwestorzy również są związani z rynkiem technologii i startupów. To pokazuje, że tego rodzaju inwestowanie zaczyna być w Polsce coraz bardziej popularne.

− Ponowne zaangażowanie się Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w polski rynek VC,  to wydarzenie niezwykle ważne z punktu widzenia wykorzystania innowacji dla rozwoju polskiej gospodarki, ocenia Andżelika Możdżanowska - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. MŚP. 

Rzeczywiście jest to istotny impuls przy inwestycjach wysokiego ryzyka, które budują most od pomysłu do produktu finalnego. Współpracując  z firmami państwo przejmuje na siebie część ryzyka innowatorów. Tym samym szansę otrzymują ludzie z pasją, pomysłami i zaangażowaniem, czyli atutami pozwalającymi rozwijać biznes. Ważne jest bowiem budowanie pewnego otoczenia.

Chcą się do tego przyczyniać Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Nauki I Szkolnictwa Wyższego, które wspierają innowacje w taki sposób, aby nowe pomysły zagospodarowywać najpierw w Polsce, a później już z pewnym dorobkiem wychodzić za granicę.

Dzisiejsze możliwości korzystania przez innowacyjne startupy z  bankowych instrumentów wsparcia finansowego są ograniczone, choćby ze względu na krótką historię kredytową młodych firm, a także ostrożność ze strony banków. Finansowanie poza bankowe jest dla innowatorów bardzo kosztowne. Dlatego wspólne działanie państwa, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i funduszy Venture Capital wypełnią pewną lukę i jest szansą na zaspokojenie potrzeb w dziedzinie znalezienia środków dla startujących przedsiębiorstw innowacyjnych. Tym samym w kraju wykorzystany może być kapitał wiedzy i pomysłów. Przy czym chodzi o to, aby produkt małych i średnich firm odniósł też później sukces na rynku globalnym. 

Piotr Dardziński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaznacza, że Europejski Fundusz Inwestycyjny -jedna z najbardziej doświadczonych instytucji finansowych, po raz drugi wchodzi kapitałowo do funduszu VC, istniejącego nad Wisłą.

− To znaczy, że przebijamy szklany sufit, za którym nie dostrzegany był potencjał inwestycyjny w Polsce-podkreśla . 

Zdaniem wiceministra Dardzińskiego, polski rynek dojrzał na tyle, że jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Mamy bardzo dobrych zarządzających, potrafiących znaleźć kapitał po polskiej stronie i zainteresować przedsięwzięciem partnera europejskiego, który jest w stanie zainwestować i zaufać polskim zarządzającym.

Dzięki temu w kraju powstają fundusze Venture Capital, które mogą inwestować w projekty przenoszące tradycyjne branże ze świata realnego w świat wirtualny, online. Market One Capital to świetny przykład na to , że mamy w Polsce bardzo doświadczonych, choć młodych ludzi posiadających kompetencje wystarczające dla zagranicznego inwestora, takiego jak Europejski Fundusz Inwestycyjny.

− To  najlepszy sposób na finansowanie innowacji w Polsce: łączenie publicznych środków z prywatnymi pieniędzmi i oddawanie ich w ręce kompetentnych zarządzających- uważa Piotr Dardziński.

 

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: finanse start-up firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak