Gospodarka

Polskie wynalazki na topie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 20:44
W warszawskim Domu Technika Naczelnej Organizacji Technicznej odbyła się z XXIV Giełda Wynalazków nagrodzonych na świecie w latach 2016-2017.

− Celem przyświecającym organizatorom tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie najnowszych i najbardziej obiecujących polskich rozwiązań wynalazczych, które w minionych dwóch latach zostały najwyżej ocenione, podczas różnego rodzaju wystaw i targów na całym świecie, wyjaśnia profesor Michał Szota, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Cykliczna impreza jest organizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach działalności upowszechniającej naukę, dzięki czemu w Domu Technika mogło gościć ponad 100 wynalazców z polskich uczelni, instytutów badawczych, oraz twórców indywidualnych. Większość przybyłych, to autorzy pomysłów z  zakresu inżynierii materiałowej, ale także rolnictwa i elektroniki.

Właściwie polskie wynalazki ze wszystkich dziedzin znajdują uznanie na całym świecie, o czym świadczą przyznawane im nagrody. Są to wynalazki kompletne, gotowe do wdrożenia, mogące zdecydować o wzroście konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na unijnym i światowym rynku. 

Wśród zaprezentowanych rozwiązań znalazło się opracowanie dotyczące wytwarzania leku autorstwa Stanisław Szczepaniaka z kieleckiej firmy Inwex. Pomysł jest gotowy do wdrożenia.

Chodzi o specyfik, będący już po badaniach klinicznych,  pomocny w leczeniu chorób nowotworowych. Na liście Giełdy Wynalazków znalazły się także projekty wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie NOT dla dzieci i młodzieży - Młody Innowator.

Poza prezentacjami związanymi z Giełdą odbyło się też podsumowanie plebiscytu  "Wynalazczyni  ". Jest on  organizowany przez: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, periodyk "Przegląd Techniczny" i przy wsparciu Urzędu Patentowego RP.

Do udziału w Konkursie zgłoszono 25 kandydatek. Zwyciężyła dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, profesor Politechniki Krakowskiej na Wydziale Inżynierii i Technologii. 

"Laureatka zajmuje się otrzymywaniem nanometali, w tym nanosrebra i nanozłota. Porusza się na pograniczu inżynierii materiałowej, technologii chemicznej i nanotechnologii. Naśladując naturę, opracowuje biomimetyczne materiały wszczepienne, wzorowane na strukturach biologicznych. Stworzyła syntetyczny substytut kości o właściwościach antybakteryjnych" - napisali  organizatorzy. 

Ów materiał kompozytowy kościo-zastępczy, poza swoją funkcją zespalającą, ma też funkcję bioaktywną  czyli wspomaga proces regeneracji tkanki kostnej. 

Innym przykładem osiągnięć laureatki są nośniki leków antynowotworowych i materiały powłokowe na implanty metaliczne. Trwa proces komercjalizacji tych wynalazków. Ich pełne wdrożenie wymaga jeszcze badań klinicznych. 

− Nagroda jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Umacnia moje przekonanie, że należy prowadzić badania naukowe, mobilizować siebie i zespół badawczy do tego, aby stworzyć  coś wartościowego, podkreśla dr Agnieszka Sobczak.  

Zdaniem zwyciężczyni plebiscytu, komercjalizacja wynalazków nie jest łatwa, ponieważ wymaga zaangażowania dużych środków. Istnieją jednak instytucje wspierające takie działania. Między innymi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach projektów badawczych finansowanych właśnie przez Centrum, zostały opracowane wspomniane materiały kompozytowe, dla których wzorem są struktury biologiczne.

Zdaniem laureatki, ciągle trwa dominacja mężczyzn w naukach technicznych, ale sytuacja ta zmienia się na korzyść kobiet. Zespół, którym kieruje dr Agnieszka Sobczak-Kupiec, składa się z kobiet, które jak podkreśla - " mają siłę, charakter i chęć prowadzenia prac badawczych". 

Dariusz Kwiatkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także