X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją. Będziemy pracować do 67. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:28
Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny w środę. Sędziowie zakwestionowali jedynie zrównanie wieku kobiet i mężczyzn w emeryturach częściowych.
Audio
  • Ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego przed TK - relacja Ksenii Maćczak (IAR)
  • Józefa Hrynkiewicz o ustawie podwyższającej wiek emerytalny (IAR)
  • Józefa Hrynkiewicz o podniesieniu wieku emerytalnego (IAR)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz przed ogłoszeniem wyroku TK ws. emerytur (IAR)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o konieczności podniesienia wieku emerytalnego (IAR)
  • Polski ustawodawca miał prawo do podwyższenia wieku emerytalnego - uzasadniała sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz wyrok Trybunału Konstytucyjnego orzekający zgodność reformy z 2012 roku z ustawą zasadniczą /Ksenia Maćczak,IAR/
Prezes TK Andrzej Rzepliński na sali rozpraw. Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją - uznał niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny.
Prezes TK Andrzej Rzepliński na sali rozpraw. Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją - uznał niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Rządową reformę, podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia dla mężczyzn i kobiet, zaskarżyły do Trybunału: OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn w przypadku emerytur częściowych - niekonstytucyjne

Zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o emerytury częściowe, jest niekonstytucyjne - uznał w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny.

Wyższy wiek emerytalny: w 2040 roku znowu zmiany? >>>
Ustawa z 2012 r. pozwala przejść wcześniej na częściową, 50-procentową emeryturę; kobietom w wieku 62 lat, mężczyznom - 65 lat.

TK w uzasadnieniu: Sejm miał prawo podwyższyć wiek emerytalny

- Polski ustawodawca miał prawo do podwyższenia wieku emerytalnego - powiedziała, uzasadniając środowy wyrok TK, sędzia-sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.
- Państwo zobowiązane do świadczeń emerytalnych, które ma zarazem świadomość złej kondycji systemu emerytalnego ma nie tylko prawo, ale i powinność podjęcia działań naprawczych - podkreśliła w uzasadnieniu. Te działania naprawcze mogą obejmować różne dziedziny życia i wzajemnie się uzupełniać - dodała.

- Ustawodawca Polski, jak to miało miejsce w wielu krajach - zarówno zasobnych jak i ubogich - wybrał jako główny środek naprawczy podwyższenie wieku emerytalnego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że mógł był to uczynić - podkreśliła.

Z wyrokiem nie zgadzają się związki zawodowe

Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie zgadzają się OPZZ i SLD. Szef Porozumienia Jan Guz, powiedział, że jego związek nie przyjmuje takiego wyroku, tak zresztą jak - jego zdaniem - większość społeczeństwa. - Wzięto pod uwagę tylko racje ekonomiczne, które prezentuje strona rządowa, nie wzięto pod uwagę, że duża część społeczeństwa przepracowała wiele lat i odłożyła sobie na zasłużoną emeryturę - mówił Jan Guz. Dodał, że pozostaje czekać na najbliższe wybory, i podobnie jak w Niemczech czy Francji, zmienić obecne prawo.
Dariusz Joński z SLD zaznaczył że jego partia będzie walczyć o zmianę niekorzystnych - według niego - przepisów i powrót do starych uregulowań . Jak dodał, SLD będzie korzystał w tej walce z pomocy OPZZ.

PiS: to wyrok na zamówienie

- To wyrok na zamówienie - tak profesor Józefa Hrynkiewicz mówi o dzisiejszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W Trybunale posłów PiS reprezentowała prof. Józefa Hrynkiewicz.

Jak podkreślała, mimo wyroku, uważa, że ustawa wydłużająca wiek emerytalny narusza konstytucję. - Rząd w sposób absolutnie brutalny wprowadził tę ustawę i skoro już to zrobił, Trybunał ją zatwierdził - mówi profesor Hrynkiewicz.

Sejm obiecuje doprecyzowanie przepisów

Z kolei przedstawiciel Sejmu Borys Budka nie krył satysfakcji i przekonywał, że cel ustawy jest jasny i precyzyjny. Dlatego zapewnił, że przepisy będą doprecyzowane jak najszybciej.
Orzeczenie Trybunału oznacza w praktyce, że od 2013 roku wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 roku, a dla kobiet - w 2040 roku. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat.
Trybunał orzekał w pełnym 14-osobowym składzie. Orzeczenie nie było jednogłośne. Odrębne zdanie do wyroku zgłosiło 6 sędziów.

Zarzuty wobec ustawy emerytalnej

Wnioskodawcy, czyli NSZZ "Solidarność", OPZZ i grupa posłów PiS, zarzucili przepisom m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie praw.

-Główny zarzut to jednak naruszenie konwencji organizacji pracy, która nie pozwala na przekroczenie granicy 65 lat przy ustalaniu wieku emerytalnego - mówił dziennikarzom jeszcze przed rozprawą pełnomocnik "Solidarności" profesor Marcin Zieleniecki.

Jak tłumaczył, problem zdolności do pracy osób starszych został potraktowany zdawkowo. Stwierdzono, że skoro żyją dłużej, to są w dobrym zdrowiu. A to - przekonywał profesor Zieleniecki - nie jest prawdą, co pokazują badania GUS i Eurostat.

Jan Guz: trzeba zmienić całe prawo dotyczące zabezpieczenia emerytalnego >>>

O bezzasadności podwyższania wieku emerytalnego mówił we wtorek również przewodniczący OPZZ, Jan Guz.

Źródło: TVN24/X-news

IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: emerytura Trybunał Konstytucyjny
Komentarze1
aby dodać komentarz
mastertomster2014-05-07 17:38 Zgłoś
nie miałem wątpliwości że Ci którzy mają prawo do wcześniejszej i bardzo wysokiej emerytury ogłoszą taki werdykt... muszą być działać zgodnie z wolą swoich mocodawców inaczej i ich może spotkać kara np. praca do śmierci (czyt. 67)

Czytaj także

Podwyższenie wieku emerytalnego: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje co z ustawą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:55
Ustawą, która zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podwyższa go do 67. roku życia, zajmie się we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Platforma Obywatelska, która przygotowała jej projekt, jest spokojna o konstytucyjność ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższy wiek emerytalny: w 2040 r. znowu zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 20:25
Ustawa wydłużająca i zrównująca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie narusza praw konstytucyjnych – powiedziała Polskiemu Radiu Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Dlaczego, wyjaśnia w rozmowie z Aleksandrą Tycner, w Radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny badał nowe emerytury

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 18:35
Trybunał Konstytucyjny przerwał do środy rozpatrywanie skarg dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego. We wtorek wysłuchał wystąpień wnioskodawców, opinii stron postępowania - Sejmu i Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europoseł PiS: Polacy nie są w stanie pracować do 67. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 09:08
Janusz Wojciechowski uważa, że za problemy finansowe państwa odpowiedzialności nie powinni ponosić obywatele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury przed TK: wyrok poznamy prawdopodobnie w środę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 22:22
Trybunał Konstytucyjny przerwał we wtorek rozpatrywanie skarg na podwyższenie wieku emerytalnego. Przerwa potrwa do godz. 9 rano w środę - ogłosił przewodniczący rozprawie prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imielski: niskie emerytury mogą się odbić czkawką w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 08:36
- Rząd za mało wykonał zachęt, żeby Polacy oszczędzali poza systemem emerytalnym. A te, które wykonał są ciągle nieprzekonujące, szczególnie dla tych ludzi, którzy zarabiają mało - mówi Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza") w "Komentatorach".
rozwiń zwiń