X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

GUS: coraz mniej Polaków gromadzi w OFE pieniądze na przyszłą emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 14:48
Główny Urząd Statystyczny podał informację na temat wyników finansowych Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.
Aktywa otwartych funduszy emerytalnych na koniec ubiegłego roku wyniosły ogółem 140,9 miliardów złotych
Aktywa otwartych funduszy emerytalnych na koniec ubiegłego roku wyniosły ogółem 140,9 miliardów złotychFoto: Glow Images/East News

Fundusze prowadziły w ubiegłym roku blisko 17 milionów rachunków. W OFE zarejestrowanych było 16,5 (0,5 procent mniej) miliona osób w tym 8,7 miliona mężczyzn i 7,9 milionów kobiet. W trzech największych OFE było 7,9 milionów członków. To 48 procent liczby wszystkich uczestników funduszy.

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych na koniec ubiegłego roku wyniosły ogółem 140,9 miliardów złotych, co oznacza spadek o 8,5 miliardów złotych (5,7 procent) w ciągu roku. W 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do OFE 3,1 miliardów złotych składek oraz 34 miliony złotych odsetek. W porównaniu z rokiem 2014 kwota wpłaconych składek była niższa o 5,2 miliardów złotych, a kwota wpłaconych odsetek była niższa o 7,9 milionów złotych. Oznacza to, że od początku istnienia OFE, ZUS przekazał do nich 206,3 miliardów złotych składek oraz 3,6 miliardów złotych odsetek.

Fundusze postawiły na akcje polskich spółek

Fundusze inwestowały najczęściej w akcje polskich spółek. Blisko 9 procent pieniędzy OFE lokują w obligacjach. Inwestycje zagraniczne funduszy stanowiły 8 procent środków.

Otwarte fundusze emerytalne gromadzą oszczędności części Polaków. Trafia tam 2,8 procent płacy brutto. Powszechne Towarzystwa Emerytalne to spółki powołane do zarządzania nimi. Licencję na działalność takiego podmiotu wydaje Komisja Nadzoru Finansowego.

Maksymalna opłata od składki wynosi obecnie 1,75 procent jej wysokości. Na początku działalności, kilkanaście lat temu, niektóre instytucje pobierały nawet 10 procent opłaty. W 2004 roku ograniczono wysokość opłaty pobieranej przez OFE do maksymalnie 7 procent składki emerytalnej. Później obniżono ten poziom do 3,5 procent. Poza tym pobierają one opłaty za zarządzanie.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarte Fundusze Emerytalne chcą inwestować na rynku NewConnect

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 19:27
Ograniczone możliwości działania fundusze mają od 2013 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFE czy ZUS: czas na decyzję do końca lipca. Następne okienko transferowe za cztery lata

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 20:00
Od kwietnia otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze decyzje były podejmowane w ciemno. Po dwóch latach mogą być one opierane na konkretnych danych, choćby na stopie zwrotu z inwestycji – przekonuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okienko transferowe OFE czy ZUS: przez miesiąc tylko 10 tys. oświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 17:43
Do końca lipca Polacy mogą decydować czy część ich składki emerytalnej ma trafić do któregoś z Otwartych Funduszy Emerytalnych czy na subkonto w ZUS-ie.
rozwiń zwiń