X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego. Moody's ostrzega: negatywny czynnik dla ratingu Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 15:26
Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego Polski, poinformował Moody's Investors Service.
Audio
  • O obniżeniu wieku emerytalnego mówili w radiowej Jedynce Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych i Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65 lat.
Kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65 lat.Foto: Glow Images/East News

"Polska ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego jest czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego" - czytamy w komentarzu agencji.

W ub. tygodniu Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Obecnie ustawa trafi do Senatu. Zmiany zaczną obowiązywać 1 października 2017 roku.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki o reformie emerytalnej:

Źródło: TVN24/x-news

Czytaj więcej
Puls 1200.jpg
Obniżenie wieku emerytalnego: jakie będą konsekwencje dla gospodarki i emerytów?

Premier: przed nami dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości

Zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS; przed nami wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości - zapowiedziała z kolei w poniedziałek premier Beata Szydło.

- Deklarowaliśmy, że projekt ustawy obniżający wiek emerytalny to zobowiązanie, którego dotrzymamy w tym roku. I tak się stało. Ustawa zacznie obowiązywać od IV kwartału przyszłego roku, bo ustawa została już przyjęta przez Sejm. To kolejne nasze ważne zobowiązanie, z którego wywiązaliśmy się - powiedziała szefowa rządu w wywiadzie dla najnowszego Tygodnika Solidarność i dla portalu Tysol.pl. - Chcemy, aby Polacy mieli wybór i mogli sami decydować, czy chcą przejść na emeryturę w wieku 60 (kobiety) lub 65 lat ( mężczyźni), czy będą pracowali dłużej - mówiła Beata Szydło.

Jak przypomniała, zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS.

- Pani Prezes Gertruda Uścińska przedstawiła mi wstępne analizy. Przed nami jednak wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości. Chciałabym, aby w tym procesie uczestniczyli przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego, związki zawodowe, parlamentarzyści, ale przede wszystkim eksperci i specjaliści, którzy pomogą nam w wypracowaniu dobrych rozwiązań na przyszłość - zaznaczyła Szydło.

Powrót do wcześniejszych rozwiązań

Prezydencki projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Prezydent Andrzej Duda o projekcie obniżającym wiek emerytalny:

Źródło: TVP.Info

Zmiany mają wejść w życie od 1 października 2017 roku.

ISBnews/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Duda o obniżeniu wieku emerytalnego: „absolutnie możliwe od 1 października 2017 r.”

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:35
Prezydent Andrzej Duda uważa za „absolutnie możliwe”, by od 1 października 2017 r. obowiązywał wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego od października 2017 r. Jak wpłynie na rynek pracy, finanse publiczne i nasze świadczenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 10:24
Obniżenie wieku emerytalnego ma być możliwe od października przyszłego roku. Tak zakłada prezydencki projekt ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budżet udźwignie obniżenie wieku emerytalnego"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 09:45
W budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na skutki wprowadzenia ustawy obniżającej wiek emerytalny - uważa poseł PiS Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji, która pracowała nad tym projektem. Zapowiedział, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat. Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 16:37
Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny. W myśl ustawy, kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Jest podnoszony stopniowo. Kobiety miały go osiągnąć w 2040 roku, a mężczyźni w 2020.
rozwiń zwiń