Gospodarka

10 tys. zł za opóźnienie przejścia na emeryturę: Szydło - to jeden z pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 17:44
Rząd zastanawia się nad różnymi wariantami mającymi zachęcić Polaków do pozostania na rynku pracy, a program 10000+ - to jeden z pomysłów - wyjaśniła na wtorkowej konferencji prasowej po rządzie premier Beata Szydło.
Program 10000+ miałby być bonusem zachęcającym do pozostania na rynku pracy przez dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Po minimum dwóch latach emeryt miałby dostać około 10 tys. zł.
Program 10000+ miałby być bonusem zachęcającym do pozostania na rynku pracy przez dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Po minimum dwóch latach emeryt miałby dostać około 10 tys. zł. Foto: Pixabay

"Dyskutujemy różne pomysły, jest też raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wywołuje dyskusje, ponieważ jest tam dużo uwag i wniosków" - powiedziała premier, odpowiadając na pytanie dziennikarza ws. programu 10000+.

Jak mówiła "rząd zastanawia się w tej chwili nad możliwymi wariantami, cały czas dyskutujemy". Poinformowała, że zaraz po tej konferencji prasowej, zbierze się prezydium rządu i będzie rozmawiało m.in. na tematy gospodarcze.

O pomyśle 10000+ napisały w poniedziałek media. Program 10000+ miałby być bonusem zachęcającym do pozostania na rynku pracy przez dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Po minimum dwóch latach emeryt miałby dostać około 10 tys. zł. A kto chciałby pracować jeszcze dłużej, temu z każdym kolejnym rokiem kwota ta by rosła.

Ministerstwo Rozwoju we wtorek poinformowało PAP, że faktycznie takie prace trwają, ale decyzje jeszcze nie zapadły. "Dłuższe pozostawanie na rynku pracy jest pozytywne dla przyszłego emeryta, gdyż oznacza wyższą kwotę świadczenia. Dlatego istotna jest edukacja w tym zakresie i rozważane są ewentualne zachęty. Na tę chwilę nie ma jednak decyzji, co do konkretnej propozycji" - napisało Ministerstwo Rozwoju w odpowiedzi na pytania PAP.


Czytaj więcej
emerytura emeryci emeryt 1200.jpg
10 000+ dla emerytów za dalszą pracę? "MRPiPS nie uczestniczy w przygotowywaniu tego pomysłu"Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała we wtorek rano w "Sygnałach Dnia" , że jej resort na razie nie uczestniczy w przygotowaniu pomysłu 10000+ .

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział we wtorek w TVP1 "nie jest to pomysł rządu". "Pomysły są bardzo różne, pomysł rządu pojawia się wtedy, kiedy jest już konkretny projekt legislacyjny, staje na Komitecie Stałym..." - wyjaśnił.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: emerytura praca Rząd RP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska dla RMF FM: bez ograniczeń dorabiania na emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 07:21
Nie zamierzamy wprowadzać żadnych ograniczeń dotyczących dorabiania na emeryturze - zapewniła na antenie RMF FM szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do rekomendacji rządu po przeglądzie emerytalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytalna wyrwa na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 07:52
W tym roku z rynku pracy może odejść niemal pół miliona osób. To efekt obniżenia wieku emerytalnego. Problemy z dostępnością pracowników mogą mieć nie tylko przedsiębiorstwa, ale także urzędy publiczne - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowe zachęty do nieprzechodzenia na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 11:08
Jak napisał poniedziałkowy "Puls Biznesu", bonusem 10 000 +, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy". Również "Dziennik Gazeta Prawna" tego dnia poinformował o takim dodatku.  O takim rozwiązaniu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego), ekonomista Marek Zuber i Maciej Witucki (Work Service).
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 000+ dla emerytów za dalszą pracę? "MRPiPS nie uczestniczy w przygotowywaniu tego pomysłu"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 11:12
Rozważane są ewentualne zachęty do dłuższego pozostawania pracowników na rynku pracy, gdyż jest to pozytywne dla przyszłego emeryta i oznacza wyższą kwotę świadczenia - poinformował resort rozwoju. Na tę chwilę nie ma jednak decyzji, co do konkretnej propozycji - zastrzegł.
rozwiń zwiń