Gospodarka

Resort pracy zapewnia: reforma emerytalna wejdzie w życie 1 października. Będzie odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej ws. wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 14:01
Polskie władze odpowiadają na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące różnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Odpowiedź na nie przygotowuje resort pracy, jednocześnie zapewnia, że reforma emerytalna wejdzie w terminie, czyli 1 października.
Audio
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej realizuje reformę emerytalną i przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października - zapewnił wiceminister resortu Krzysztof Michałkiewicz./IAR/.
  • Minister Michałkiewicz zaznaczył, że pismo przesłane przez Komisję Europejską jest bardo starannie analizowane i przygotowywana jest odpowiedź na nie. Dodał, że w piśmie nie ma nic, co zaburzałoby wdrożenie w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego./IAR/.
  • Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że premier Beata Szydło zobowiązała minister Pracy i Polityki Społecznej do pilnej odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego./IAR/.
  • Rafał Bochenek przypomniał, że podniesienie wieku emerytalnego przez Platformę Obywatelską i PSL w 2012 roku wcale nie wyrównywało go dla kobiet i dla mężczyzn w ciągu jednego roku. "To był proces rozłożony na lata" ./IAR/.
Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn
Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyznFoto: Glow Images/East News

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje reformę emerytalną i przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października - zapewnił wiceminister resortu Krzysztof Michałkiewicz.

 Trsort pracy: zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją

Ministerstwo odpiera zarzuty Komisji Europejskiej , jakoby przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy było dyskryminacją.

Resort pracy: reforma emerytalna wejdzie w życie 1 października. Wszyscy są przygotowani

Jak podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, rząd premier Beaty Szydło realizuje program, który obiecał Polakom i reforma emerytalna wejdzie w życie bez żadnych komplikacji.

Minister dodał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego przygotowany i w każdym oddziale ZUS blisko 600 doradców emerytalnych odpowiada na pytania ubezpieczonych i Zakład jest przygotowany na przyjmowanie wniosków o emeryturę.

Skorzystanie z wieku emerytalnego jest przywilejem, nie obowiązkiem

Ubezpieczeni mogą ale nie muszą przechodzić na emeryturę w ustawowym wieku. Jest to przywilej a nie obowiązek.

Resort pracy przygotowuje odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej

Minister Michałkiewicz zaznaczył, że pismo przesłane przez Komisję Europejską jest bardzo starannie analizowane i przygotowywana jest odpowiedź na nie. Dodał, że w piśmie nie ma nic, co zaburzałoby wdrożenie w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego.

Przepisy Unii przewiduje różnicowanie wieku przejścia na emeryturę

Podkreślił, że przywoływany artykuł z Dyrektywy Unijnej mówi o tym, że państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny. Zależy to od nich samych. Tym samym osoby, które chciałyby od 1 października przejść w obniżonym wieku na emeryturę mogą spokojnie się do tego przygotowywać.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski, w związku ze zróżnicowaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych. Główne zastrzeżenie Komisji dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu odmiennego dla kobiet i mężczyzn przejścia w stan spoczynku. Według Komisji jest to sprzeczne z artykułem 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Rząd odpowie KE ws. wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował wczoraj, że premier Beata Szydło zobowiązała minister Elżbietę Rafalską do pilnej odpowiedzi na list Komisji Europejskiej w sprawie zastrzeżeń odnośnie przywrócenia w Polsce poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego.

Krytyka Komisji jest niezrozumiała, dyrektywa UE dopuszcza zróżnicowanie wieku

Rafał Bochenek powiedział IAR, że ta krytyka budzi zdumienie i jest niezrozumiała, ponieważ podobne regulacje obowiązują w wielu krajach Zachodniej Europy i "absolutnie nikt nie czyni tym państwom z tego tytułu żadnych zarzutów".

Zauważył także, że dyrektywa, na którą powołuje się Komisja, dopuszcza możliwość zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i dla mężczyzn. Rzecznik podkreślił, że Polska działa na podstawie tych właśnie przepisów.

Przypomniał, że podniesienie wieku emerytalnego przez Platformę Obywatelską i PSL w 2012 roku wcale nie wyrównywało go dla kobiet i dla mężczyzn w ciągu jednego roku. "To był proces rozłożony na lata" - mówił Rafał Bochenek.

"Dlatego obecna krytyka ze strony Komisji Europejskiej jest dla nas niezrozumiała i budzi zdumienie" - dodał rzecznik.

Rafał Bochenek zapewnił, że Polska postara się na nią możliwie szybko odpowiedzieć. Na odpowiedź Bruksela dała Polsce 4 tygodnie.

Premier Beata Szydło: KE nie stosuje równiej miary do wszystkich

Premier Beata Szydło napisała na Twitterze, że Komisja Europejska nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw Unii Europejskiej.

W ten sposób odniosła się do listu przesłanego wczoraj na ręce minister pracy Elżbiety Rafalskiej, w którym napisano, że odmienny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce może naruszać zasadę równości obowiązującą w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie zasady równości w przypadku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn

Chodzi o zapis, który zacznie obowiązywać od października tego roku, wprowadzający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że trwają prace nad odpowiedzią na przesłany list.

Resort pracy odpowiada, że zróżnicowany wiek emerytalny jest zgodny z oczekiwaniami społecznymi i polską tradycją

W komunikacie wydanym przez resort pracy napisano, że nie ma wątpliwości, iż przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn "są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi jak również polską tradycją i stanem pierwotnym obowiązującym przed dniem 1 października 2017 r., a więc również w okresie, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej".

Różny wiek emerytalny obowiązuje w innych krajach UE

Resort pracy zaznacza, że różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn obowiązuje między innymi w Austrii, Polsce, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii oraz w Wielkiej Brytanii.


Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Europie Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Europie

W komunikacie napisano też, że przywracany wiek emerytalny funkcjonował w Polsce ze względów kulturowych i społecznych, również w czasie, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Obowiązuje on również przez cały okres członkostwa w Unii. Pomimo tego, że stopniowo jest podnoszony, w najbliższych latach nadal zostanie zróżnicowany.

Jak podkreślono, z artykułu 7. dyrektywy z 19 grudnia 1978 roku wynika, że dyrektywa nie narusza prawa państw członkowskich do wyłączenia z jej zakresu ustalania wieku emerytalnego.

Emerytura to wybór, nie przymus

"Emerytura to wybór, a nie obowiązek czy przymus. Kobiety same decydują kiedy przejść na emeryturę. (...) To indywidualny wybór zależny ona od sytuacji osobistej ubezpieczonego i wiąże się między innymi z oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją rodzinną czy materialną" - napisano w komunikacie.

Ponadto ministerstwo poinformowało, że po przywróceniu wieku emerytalnego od 1 października br. nadal będzie obowiązywać 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników.

Komisja Europejska: równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest jedną z kluczowych zasad, na których opiera się fundament Unii Europejskiej".

W wysłanym wczoraj liście Marianne Thyssen komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników oraz Vera Jourowa komisarz do spraw sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci napisały, że "równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest jedną z kluczowych zasad, na których opiera się fundament Unii Europejskiej".

Komisarze europejscy zaznaczyli, że kraje unijne nie są zobowiązane do wprowadzenia równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, powinny jednak systematycznie prowadzić działania mające taki cel.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Forma dyskryminacji". KE wysłała list do polskiego rządu ws. wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:40
Komisja Europejska wysłała list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej ws. różnicy w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce - podało źródło w KE. Zdaniem KE odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W październiku uprawnionych do emerytur będzie 6 razy więcej osób niż zazwyczaj”

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 07:28
- W związku ze zmianą przepisów, w październiku uprawnionych do emerytury będzie 330 tys. osób. To 6 razy więcej niż zazwyczaj. Przygotowujemy się na tę akcję od dłuższego czasu. Obsługa wniosków będzie zapewniona – powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Milczarski z ZUS. Gość mówił także o zakresie informacji udzielanych przez doradców ZUS dla osób rozważających przejście na emeryturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE krytykuje odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź ministerstwa: takie są oczekiwania społeczne

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 15:27
Przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi, jak również polską tradycją - oceniło MRPiPS, odnosząc się do listu Komisji Europejskiej ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
rozwiń zwiń