Gospodarka

ZUS: o co pytamy najczęściej doradców emerytalnych?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 09:40
Doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają pełne ręce roboty. Zbliżą się bowiem termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego w Polsce.
Doradcy w ZUS pomogą wyliczyć wysokość przyszłej emerytury
Doradcy w ZUS pomogą wyliczyć wysokość przyszłej emeryturyFoto: Mariola Anna S/Shutterstock.com

Specjalna usługa doradcy emerytalnego ZUS wystartowała 3 lipca. Jest skierowana głównie do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października.

Ile będzie wynosić emerytura oraz jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie - to najczęstsze pytania kierowane do doradców emerytalnych w placówkach ZUS. Rzecznik zakładu zapewnia, że ZUS jest przygotowany na reformę i napływ wniosków emerytalnych.

Doradca ZUS pomoże wyliczyć świadczenie...

Doradcy emerytalni są obecni na wszystkich salach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w całej Polsce, mówiła w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Możemy więc pobrać numerek: emerytura-doradca emerytalny i udać się do nich. Doradca emerytalny jest pomyślany jako usługa skierowana do osób, które chcą przejść na emeryturę, tak aby miały możliwość dokładnego przeanalizowania swojej „kariery ubezpieczeniowej”. I również z udziałem doradcy przeprowadzić symulację, czyli to jest de facto określić, do jakiej emerytury nabyliśmy praw, gdybyśmy przeszli właśnie teraz, w tym ostatnim kwartale, albo gdybyśmy tę decyzję przesunęli o jakiś czas, jakie dałoby to wymierne korzyści ekonomiczne – tłumaczyła prezes ZUS.

... i podjąć decyzję o momencie przejścia na emeryturę

Doradcy emerytalni mają pomóc w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

- Usługę doradców kierujemy do tych osób, które zastanawiają się z racji obniżonego wieku, kiedy przejść na emeryturę, czy przechodzić od razu po osiągnięciu uprawnień, czy też odczekać pół roku, dwa, czy trzy i dopiero wówczas przejść na świadczenie. Doradcza ma wyjaśnić jak wyliczamy emeryturę, kiedy uzyskujemy uprawnienia, jakie dokumenty musimy złożyć. Doradcza pomoże również wyliczyć prognozowane świadczenie w zależności od momentu, w których chcemy na nie przejść – mówił Naczelnej Redkcji Gospodarczej Polskiego Radia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 października obniżenie wieku emerytalnego

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Polskie Radio/PAP/ZUS, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doradcy emerytalni pojawią się w ZUS od 1 lipca

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 15:00
Przez cały maj do 20 doradców emerytalnych po poradę zgłosiło się prawie 5 tys. osób. Zakład w dwóch swoich oddziałach testował rozwiązanie, które od 1 lipca wejdzie we wszystkich jednostkach ZUS. 595 doradców emerytalnych pomoże w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę osobom, które wahają się co do decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. O doradcach emerytalnych mówił w Polskim Radiu 24 psycholog Wojciech Kreft.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: 600 doradców w oddziałach w całej Polsce pomoże wyliczyć przyszłą emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:41
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska liczy na profesjonalizm doradców emerytalnych, którzy od dzisiaj mają dyżurować we wszystkich oddziałach ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w emeryturach. Kilkuset doradców od 3 lipca w ZUS

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 10:34
Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od poniedziałku będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: są zapewnione środki na emerytury, zarówno w FUS, jak i w dotacji z budżetu państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 20:55
1 października około 330 tysięcy Polek i Polaków będzie mogło skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego i przejść na emeryturę po skończeniu 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Z badań wynika, że spora grupa może z tego prawa skorzystać. ZUS przygotowuje się do tej sytuacji.
rozwiń zwiń