Gospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego: ZUS przygotowany, wnioski od 1 września

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 08:37
ZUS jest bardzo dobrze przygotowany do wejścia w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego - zapewnia rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
Wnioski o emeryturę z tytułu obniżenia wieku emerytalnego pierwsi klienci będą mogli składać od 1 września czyli na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.
Wnioski o emeryturę z tytułu obniżenia wieku emerytalnego pierwsi klienci będą mogli składać od 1 września czyli na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.Foto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Od 1 października tego roku kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat a mężczyźni w wieku 65 lat.

ZUS ma już przygotowany system informatyczny

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia w rozmowie z IAR, że zarówno system informatyczny ZUS jaki i pracownicy Zakładu są gotowi do przyjmowania wniosków od osób, które chcą skorzystać z nowych przepisów.

Wnioski będzie można składać od 1 września

Dodaje, że wnioski o emeryturę z tytułu obniżenia wieku emerytalnego pierwsi klienci będą mogli składać od 1 września czyli na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.

Od lipca w oddziałach ZUS porad udzielają doradcy emerytalni

Od lipca zaś w każdym oddziale ZUS doradcy emerytalni wyjaśniają zainteresowanym od czego zależy wysokość emerytury, tłumaczą, że emerytura jest prawem a nie obowiązkiem i wyliczają ile wyniesie świadczenie w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Prawo do emerytury po obniżeniu wieku ma ponad 330 tys. osób

"Zainteresowanie poradami jest ogromne" - podkreśla Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnia, że doradcy obsłużyli dotychczas ponad 360 tysięcy klientów z czego dla ponad 240 tysięcy wyliczali prognozowaną emeryturę na kalkulatorze emerytalnym i przeprowadzali symulacje dotyczące tego, jaka będzie wysokość świadczenia emerytalnego po wydłużeniu aktywności zawodowej o na przykład rok czy dwa lata.

Znaczna liczba z tych 360 tysięcy obsłużonych klientów to osoby, które w październiku mogą przejść na emeryturę z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. "Prawo do tego będzie miało ponad 330 tysięcy osób" - wylicza rzecznik ZUS.

W sumie w oddziałach ZUS w całym kraju do dyspozycji ubezpieczonych jest blisko 600 doradców emerytalnych.

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„W październiku uprawnionych do emerytur będzie 6 razy więcej osób niż zazwyczaj”

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 07:28
- W związku ze zmianą przepisów, w październiku uprawnionych do emerytury będzie 330 tys. osób. To 6 razy więcej niż zazwyczaj. Przygotowujemy się na tę akcję od dłuższego czasu. Obsługa wniosków będzie zapewniona – powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Milczarski z ZUS. Gość mówił także o zakresie informacji udzielanych przez doradców ZUS dla osób rozważających przejście na emeryturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: ZUS przeżywa oblężenie. Jest gotowy na 1 października?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:35
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeżywa prawdziwe oblężenie, a doradcy emerytalni mają pełne ręce roboty. To w związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń