Gospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego: złożono już 120 tys. wniosków

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:21
Od 1 października będą obowiązywać w Polsce przepisy przywracające niższy niż obecnie wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do tej pory wniosek o przyznanie emerytury złożyło blisko 158 tys. osób, w tym 120 tys., które składały go po raz pierwszy, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1. października wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie obniżony
Od 1. października wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie obniżonyFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Dodatkowe uprawnienia do przejścia na emeryturę ma ponad 330 tysięcy osób, mówiła w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Taka liczba osób spełni warunki w tym ostatnim kwartale tego roku. Myśmy poprosili też w ocenie satysfakcji korzystania z usługi doradcy emerytalnego o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy informacja uzyskana od doradcy wpłynie na przyszłą decyzję o przejściu na emeryturę. 32 tys. osób wypełniło tę ankietę i połowa z tych osób udzieliła odpowiedzi, że po zapoznaniu się z symulacją świadczenia emerytalnego zastanowi się, czy z prawa do przejścia na emeryturę skorzysta, czy nie przesunie tego w czasie – mówi prezes ZUS.

Dłuższa praca równa się wyższa emerytura

Im dłużej bowiem pracujemy, tym wyższe będziemy mieć świadczenie, przypominał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

- Duży wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury będzie miało to, ile odkładamy tej składki emerytalnej podstawowej, a także dodatkowej. Każdy kolejny rok pracy powoduje, że nasza emerytura będzie wyższa. A kilka lat dłuższej pracy może sprawić, że ta emerytura będzie diametralnie wyższa i może przełożyć się na inny poziom życia po zakończeniu aktywności zawodowej – podkreślał ekspert.

Według wyliczeń ZUS, każdy przepracowany rok oznacza emeryturę wyższą o ok. 8 procent.

PAP/Polskie Radio, oprac. Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

ZUS: o co pytamy najczęściej doradców emerytalnych?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 09:40
Doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają pełne ręce roboty. Zbliżą się bowiem termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: ZUS przeżywa oblężenie. Jest gotowy na 1 października?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:35
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeżywa prawdziwe oblężenie, a doradcy emerytalni mają pełne ręce roboty. To w związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: ZUS przygotowany, wnioski od 1 września

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 08:37
ZUS jest bardzo dobrze przygotowany do wejścia w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego - zapewnia rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń