Gospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego: protest związkowców przed siedzibą KE w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:50
Przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie odbył się protest "Solidarności". Związkowcy sprzeciwiali się - jak mówili - "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce". 
Audio
  • Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności": niższy wiek emerytalny dla kobiet to przywilej, nie dyskryminacja (IAR)
  • Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności": jeśli będzie to konieczne, związkowcy pojadą protestować również w Brukseli (IAR)
Protest pod hasłem Wiek emerytalny - nasze prawo, nasz wybór zorganizowany przez NSZZ Solidarność przed warszawską siedzibą Komisji Europejskiej.
Protest pod hasłem "Wiek emerytalny - nasze prawo, nasz wybór" zorganizowany przez NSZZ "Solidarność" przed warszawską siedzibą Komisji Europejskiej.Foto: PAP/Paweł Supernak

Chodzi między innymi o wypowiedź wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na konferencji prasowej pod koniec lipca. Skrytykował on nową polską ustawę o sądach.

Timmermans zakwestionował między innymi różnicę w wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn pracujących w sądach. Później, w korespondencji z polskimi związkami zawodowymi Komisja Europejska miała zasugerować, że nie tylko w sądach, ale w każdym innym zawodzie różnice w wieku emerytalnym są formą dyskryminacji". 

"Niższy wiek emerytalny dla kobiet to przywilej, nie dyskryminacja"

Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności", te słowa uznaje za próbę ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce. Jak mówi - niższy wiek emerytalny dla kobiet to przywilej, nie dyskryminacja. Rzecznik zapowiada, że jeśli będzie to konieczne, związkowcy pojadą protestować również w Brukseli. Jego zdaniem Komisja chce naciskać na Polski rząd, by porzucił projekt obniżenia wieku emerytalnego. - Komisja nie ma do takich działań prawa - przekonywał.

Polska reforma emerytalna wchodzi w życie w październiku. Za jej sprawą mężczyźni będą mogli przejść na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety - 5 lat wcześniej. To powrót do stanu sprzed 2012 roku. Wtedy rząd wprowadził reformę, zgodnie z którą wiek wiek emerytalny miał być stopniowo podnoszony do 67. roku życia, niezależnie od płci. 

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile osób skorzysta z niższego wieku emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:05
Osoby, które chcą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego, od 1 września mogą składać w ZUS wnioski o przyznanie świadczeń. Takie prawo zyskało 330 tys. obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższy wiek emerytalny. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenia?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 10:17
Od piątku osoby, które obejmie reforma obniżająca wiek emerytalny, będą mogły składać wnioski o świadczenie. Uprawnienie do niego zyska ponad 330 tys. osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: złożono już 120 tys. wniosków

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:21
Od 1 października będą obowiązywać w Polsce przepisy przywracające niższy niż obecnie wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do tej pory wniosek o przyznanie emerytury złożyło blisko 158 tys. osób, w tym 120 tys., które składały go po raz pierwszy, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń