Gospodarka

O co najczęściej pytamy doradców emerytalnych?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 09:01
Prawie 600 doradców emerytalnych w oddziałach ZUS w całej Polsce wyjaśnia zasady dotyczące emerytur. Jakie pytania padają najczęściej?
Na jakich zasadach wyliczana jest emerytura, kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie  to najczęściej zadawane pytania doradcom emerytalnym.
Na jakich zasadach wyliczana jest emerytura, kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie ˜– to najczęściej zadawane pytania doradcom emerytalnym.Foto: Print Screen ZUS.pl

Na jakich zasadach wyliczana jest emerytura, kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie ˜– to najczęściej zadawane pytania doradcom emerytalnym.

 We wszystkich oddziałach ZUS w Polsce bezpłatnie udzielają oni porad zainteresowanym.

1 października wejdzie w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z tego powodu liczba wniosków o świadczenia w IV kwartale 2017 r. może wzrosnąć o jedną czwartą.

Doradcy odpowiadają na pytania dotyczące zmian oraz pomagają podejmować decyzję o terminie przejścia na emeryturę. Oto, jakie pytania padają najczęściej.

Na jakich zasadach wyliczana jest emerytura?

- Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.

Kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę?

- Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystnym na składanie wniosków o emeryturę jest czerwiec. Wynika to ze schematu waloryzacji, zgodnie z którym w czerwcu podstawa obliczania emerytury według nowych zasad podlega jedynie waloryzacji rocznej. W każdym innym miesiącu podstawa obliczania emerytury jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie.

Co należy dołączyć do wniosku?

- Komplet dokumentów, który należy dołączyć do wniosku jest uzależniony od tego, czy ubezpieczony ma już ustalony kapitał początkowy, czy nie. Jeśli mamy ustalony kapitał, nie musimy już składać  żadnych dokumentów dodatkowych do wniosku. Jeśli natomiast nie mamy ustalonego kapitału początkowego – musimy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?

- Warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego oraz zapisania na koncie w ZUS jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale może mieć wpływ na jej wysokość.

Przykładem może być osoba, która przepracowała w całym swoim życiu jedynie półtora miesiąca na umowę zlecenie. Wysokość emerytury tej osoby wyniosła 0,99 zł. Ponadto warto pamiętać, że choć mamy ustaloną gwarantowaną najniższą wysokość emerytury, to osoby, których wysokość emerytury jest niższa od tej gwarantowanej, nie będą mogły mieć podniesionej wysokości emerytury do wartości minimalnej jeżeli nie dysponują właśnie odpowiednim stażem.

Od 1 października 2017 r. wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury będzie wynosił 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Kwota minimalnej gwarantowanej emerytury wynosi od 1 marca 1000 zł.

Czy aby złożyć wniosek o emeryturę, trzeba mieć wyliczony kapitał początkowy?

- Osoby, które w tym roku planują przejść na emeryturę, a nie złożyły jeszcze wniosku o wyliczenie kapitału początkowego, powinny jak najszybciej wystąpić o jego ustalenie. Rzadko zdarza się bowiem, że dokumentacja dołączona do wniosku o wyliczenie kapitału początkowego jest kompletna i nie wymaga prowadzenia dodatkowo postępowania wyjaśniającego. Obliczenie kapitału początkowego już teraz skróci zatem czas oczekiwania na przyznanie emerytury, jeżeli takie postępowanie wyjaśniające będzie konieczne.

Czy można kontynuować zatrudnienie po przyznaniu emerytury, jaki dochód można osiągnąć?

- Emeryt w celu podjęcia wypłaty emerytury musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy (nie dotyczy emerytur z urzędu). Następnie może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u tego samego lub innego pracodawcy. Jeśli chodzi o dorabianie do emerytury, to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie obowiązują limity zarobków i można zarobkować bez ograniczeń.

Ile średnio rocznie wzrasta wysokość emerytury, jeśli zdecydujemy się dalej pracować?

- Przeciętnie, przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. 8 proc. O ile wzrośnie świadczenie w indywidualnych przypadkach, to najlepiej wyliczy doradca wykorzystując kalkulator emerytalny.

Wysokość emerytury obliczanej według nowych zasad zależna jest między innymi od kwoty zwaloryzowanych składek zapisanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego. Dłuższa aktywność zawodowa, czyli dłuższy okres opłacania składek emerytalnych powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie danego ubezpieczonego, a tym samym wzrasta wysokość przyszłej emerytury.

Ponadto należy pamiętać, że to co zgromadziliśmy w ramach kapitału początkowego, składek zapisanych na koncie i  środków na subkoncie podlega kolejnym waloryzacjom, co też korzystnie powinno wpływać na wysokość emerytury.

W przypadku późniejszego przejścia na emeryturę, ulegnie też skróceniu średnie dalsze trwanie życia, przez które dzielimy kapitał początkowy i składki zgromadzone w ZUS. Same matematyczne zasady wskazują więc, że emerytura powinna być wyższa.

Na jakich zasadach ZUS nalicza wysokość emerytury od października 2017 r.?

- Przepisy obniżające wiek emerytalny co do zasady nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Nadal wysokość emerytury zależała będzie od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie podzielonych przez średnie dalsze trwanie życia podawane w tabelach przez Główny Urząd Statystyczny.

Ustawa wprowadzająca obniżony wiek emerytalny pozwala na zastosowanie tablic obowiązujących w różnych okresach, w zależności od wieku ubezpieczonego.

W niektórych przypadkach ZUS może przyjąć do porównania tablice w trzech wariantach. Chodzi tu o tablice obowiązujące w chwili ukończenia obniżonego wieku emerytalnego, tablice z chwili złożenia wniosku o emeryturę oraz tablice z chwili ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Takie wariantowanie może nastąpić w przypadku osób, które do końca września 2017 r. skończyły podwyższony wiek emerytalny i złożą wniosek np. w październiku. ZUS wybierze wtedy taką tablicę, która będzie najkorzystniejsza dla ubezpieczonego.


.
.
Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przejście na emeryturę - o czym trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:50
Przychodzi taki wiek, że czas podjąć decyzję o przejściu na emeryturę. Jakie prawa i obowiązki ma emeryt? Porad udziela specjalistka prawa pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżenie wieku emerytalnego: złożono już 120 tys. wniosków

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:21
Od 1 października będą obowiązywać w Polsce przepisy przywracające niższy niż obecnie wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do tej pory wniosek o przyznanie emerytury złożyło blisko 158 tys. osób, w tym 120 tys., które składały go po raz pierwszy, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafalska: nie trwają żadne prace nad obywatelskimi emeryturami

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:23
W piątek „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł, w którym można przeczytać, że system emerytalny bankrutuje, dlatego na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS przygotował zarys nowego systemu emerytalnego, którego najważniejszym z pięciu filarów systemu ma być emerytura minimalna w wysokości tysiąc zł brutto zapewniona przez państwo. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oświadczyła, że nie są prowadzone żadne prace. O emeryturach obywatelskich mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń