Gospodarka

Program 500 Plus dla emerytów: może ruszyć w przyszłym roku, jeśli będą środki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:37
W przyszłym roku może zapaść decyzja w sprawie dodatku dla emerytów 500 plus i program mógłby wtedy ruszyć, jeśli rząd uzna, że są na to środki - powiedział w środę przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Minister Henryk Kowalczyk pytany w środę w Tok FM, czy będzie jednorazowy dodatek dla emerytów 500 plus, powiedział, że "oczywiście chcielibyśmy, natomiast musimy na to poczekać". Dodał, że trzeba policzyć koszty związane z "wcześniejszym wiekiem emerytalnym, tzn. przywróceniem starego wieku emerytalnego".

Wprowadzenie programu emerytura 500 plus zależy od kosztów przechodzenia na emerytur e wg. nowych zasad

Jak mówił, na razie wnioski o przejście na emeryturę na nowych zasadach złożyła połowa z 330 tys. osób uprawnionych. Jego zdaniem na razie nie wiadomo, "ile z tych osób rzeczywiście pójdzie na emeryturę". Dodał, że bez zamknięcia kwartału trudno będzie oszacować te skutki i tendencje.

Minister zaznaczył, że wysokość dodatku 500 plus będzie zależała od wolnych środków.

Pytany o to, czy w przyszłym roku zapadnie decyzja dot. wprowadzenia 500 plus dla seniorów, i w jakiej skali odpowiedział: "Po nowym roku, myślę, że już będziemy mądrzejsi" - mówił. Dopytywany, czy możliwe jest, żeby ten program był wdrażany w 2018 roku odpowiedział: "Myślimy o roku 2018, jeśli już".

Kowalczyk dodał, że budżet na 2018 rok zakłada "dość duże koszty" związane z obniżeniem wieku emerytalnego. "Ale zobaczymy, jak one się zrealizują, bo wiek emerytalny jest przywilejem, a nie obowiązkiem" - zaznaczył. Ocenił, że gdyby okazało się, że 100 proc. osób uprawnionych zdecyduje się na przejście na emeryturę, to nie będzie programu 500 plus. "Ale 100 proc. nie będzie. To będzie (...) 70 proc." - ocenił. Zastrzegł jednak, że trudno wróżyć bez konkretnych danych.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: emerytura finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosną długi emerytów. Szczególnie tych początkujących i pomagających wnukom i dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 19:44
Zadłużenie emerytów rośnie. Obecnie dług emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi ponad 3 miliardy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja OFE: jak się zmieni sytuacja przyszłych emerytów?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:23
Od lipca przyszłego roku zapowiadana jest likwidacja OFE i stworzenie pracowniczych planów kapitałowych. To oznacza, że po obniżeniu wieku emerytalnego, przyszłych emerytów czekają kolejne zmiany w systemie emerytalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: FUS może pokryć 80 proc. wydatków na emerytury

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 17:02
- Dobra sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może spowodować, że wypłata emerytur będzie w 80 proc. sfinansowana właśnie przez FUS - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń