Gospodarka

Obniżenie wieku emerytalnego: nie ma groźby załamania na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:14
Przejście na emeryturę wg. nowych zasad kilkuset tysięcy osób nie spowoduje „tąpnięcia” na rynku pracy, uspokajają eksperci oraz minister Rafalska.
Audio
  • Dlaczego przejście na emeryturę wg. nowych zasad kilkuset tysięcy osób nie załamie rynku pracy, o tym w radiowej Jedynce./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wiele osób po przejściu na emeryturę nie zrezygnuje z aktywności zawodowej.
Wiele osób po przejściu na emeryturę nie zrezygnuje z aktywności zawodowej.Foto: Glow Images/East News

Już jutro  wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jego obniżenie było jedną z głównych przedwyborczych zapowiedzi  Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym przestaje obowiązywać ustawa wprowadzona przez poprzednią koalicję PO-PSL o stopniowym wydłużaniu wieku emerytalnego oraz zrównania go do 67 lat.

Wnioski o świadczenie złożyło 196 tys. osób z 330 tys. uprawnionych

Według ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o świadczenie, wynikające ze zmiany prawa, złożyło 196 tysięcy  osób.


Czytaj więcej
emryt emeryci emerytura 1200.jpg
1 października obniżka wieku emerytalnego wchodzi w życie

 

 Nowe przepisy wejdą w życie 1-go października, ale wnioski można było składać od 1 września. Najwięcej wpłynęło ich na początku miesiąca. Później, z każdym dniem, ta fala słabła. 

─ Nie znaczy to jednak, że pozostała cześć z ponad 330 tys. uprawnionych osób z prawa do przejścia na emeryturę wkrótce nie skorzysta, mówi ekspert Pracodawców RP - Łukasz Kozłowski.
─ Być może nie wszyscy mieli świadomość, że mogli miesiąc przed wejściem obniżonego wieku emerytalnego składać wnioski o przyznanie świadczenia, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że generalnie 90 proc. osób korzysta z tego uprawnienia.

Kolejnej fali wniosków do ZUS można się spodziewać po nowym roku

─ I stąd następnej fali wniosków należy się spodziewać  tuż po nowym roku - dodaje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Bo, jak wyjaśnia, bardzo wiele osób zastanawia się, czy nie będzie pracować do końca grudnia – bo liczy na nagrodę roczną, trzynastkę, która będzie wliczana do świadczenia.

Każdy rok dłuższej pracy, to większa emerytura

Ponadto radzi, aby się nie spieszyć z przejściem na emeryturę, bo każdy rok pracy dłużej daje wyższe świadczenie.


. .Podobnego zdania jest  minister rodziny, pracy i polityki społeczne, Elżbieta Rafalska, która przypominała na antenie radiowej Jedynki, że możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę to przywilej, a nie obowiązek.
─ To jest określenie minimalnego wieku, w którym możemy przejść na emeryturę, decyzja emerytalna to jest zawsze nasz wybór, mówi minister.

I zwraca uwagę, że roczna praca dłużej daje nam podniesienie świadczenia o 8 procent i w żadnym innym kraju tak wysokiej zachęty nie ma.

Pracodawcy też powinni zachęcać do dłuższej pracy

Podobny apel, ale z innych powodów, mogliby wystosować także przedsiębiorcy, bowiem według ekspertów, reforma emerytalna może negatywnie odbić się na rynku pracy, który już dziś ma problem ze znalezieniem pracowników.

Jak mówią eksperci, nie należy się spodziewać „wyparowania” po 1 października 200 tys. pracowników z rynku pracy, ale stopniowo będzie się odczuwać pogorszenie na rynku pracy w latach 2018, 2019 i 2020.

I dodają, że na pewno wiele osób przechodzących na emeryturę będzie sobie dorabiać, nie ma jeszcze ograniczeń w dorabianiu do emerytury.

Obaw o pogorszenie się sytuacji na rynku pracy nie podziela także minister Rafalska.

Jak mówi, część osób składających wnioski to były osoby długotrwale wykluczone z rynku pracy bądź osoby pozostające w szarej strefie.

Te osoby czekały aby zagwarantować sobie pewność materialnego funkcjonowania.

Jednocześnie, minister Rafalska uspokajała: w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur. 

Według szacunków ZUS-u koszt reformy może wynieść w tym roku ok. 800 milionów złotych, w przyszłym blisko 10 mld zł.

Łącznie w latach 2017-2021 tzw. ustawa wiekowa będzie kosztowała 54 miliardów złotych.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz łatwiej o emeryturę powiększoną o świadczenia z innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 21:00
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od ponad 40 lat współpracuje ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Do tej pory instytucja Deutsche Rentenversicherung Bund (DRV) wypłaciła Polakom ponad 400 tys. emerytur i rent na podstawie umowy z 9 października 1975 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższy wiek emerytalny. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenia?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 10:17
Od piątku osoby, które obejmie reforma obniżająca wiek emerytalny, będą mogły składać wnioski o świadczenie. Uprawnienie do niego zyska ponad 330 tys. osób. 
rozwiń zwiń