Gospodarka

Rząd zapewnia: są środki na przywrócenie wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:16
W budżecie państwa są zabezpieczone środki na przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - zapewniła w poniedziałek premier Beata Szydło. O dodatkowych 10 mld zł w przyszłorocznym budżecie na obniżenie wieku emerytalnego poinformował również wicepremier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier Beata Szydło podczas spotkania z dziennikarzami przypomniała, że ustawowe przywrócenie obniżonego wieku emerytalnego to realizacja prospołecznego programu rządu./IAR/
  • Wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, który obowiązuje już od wczoraj, to minimalny wiek, w którym można otrzymać świadczenie, ale nie jest to przymus. Dłuższa praca oznacza wyższe świadczenie- podkreśla w rozmowie z IAR prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska./IAR/.
  • Specjaliści od ubezpieczeń radzą, by nie spieszyć się z przejściem na emeryturę. Wiesława Taranowska z OPZZ, przez wiele lat reprezentująca stronę związkową w Radzie Nadzorczej ZUS mówi IAR, że wielu Polaków zrozumiało już, że dłuższa praca to wyższe świadczenie./IAR/.
Premier RP Beata Szydło (C) podczas wystąpienia dla mediów w KPRM, 2 bm. w Warszawie. Wystąpienie dotyczyło przepisów, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Premier RP Beata Szydło (C) podczas wystąpienia dla mediów w KPRM, 2 bm. w Warszawie. Wystąpienie dotyczyło przepisów, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Premier dodała, że ZUS ma środki na przyznane emerytury, jak i na emerytury, które dopiero zostaną przyznane.

Premier podziękowała wicepremierowi, ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu i jego zespołowi oraz szefowi Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykowi Kowalczykowi i ministrowi w kancelarii premiera Grzegorzowi Schreiberowi.

− To są ci ludzie, dzięki którym te projekty ustaw, które poprawiają polskie finanse, są przygotowane dobrze, trafiają pod obrady parlamentu i dzięki tym zmianom możemy dziś mówić, że kondycja polskiego budżetu jest bardzo dobra, a dzięki temu możemy realizować projekty społeczne" - powiedziała.

Nie spełniły się czarne scenariusze dotyczące bankructwa systemu ubezpieczeń społecznych

Premier zaznaczyła, że nie spełniły się też czarne scenariusze dotyczące bankructwa systemu ubezpieczeń społecznych.

− ZUS ma zabezpieczone środki na wypłatę świadczeń, w tym zarówno na wypłaty przyznanych już emerytur, świadczeń dla osób, które już złożyły wniosek o emeryturę, jak i na wypłatę świadczeń dla osób, które wniosek o emeryturę zdecydują się złożyć w przyszłości" - zapewniła.

Morawiecki: dodatkowe 10 mld zł w budżecie 2018 na obniżenie wieku emerytalnego

Dodatkowe 10 mld zł zarezerwowaliśmy w przyszłoroczny budżecie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego; szacujemy, że na emeryturę w związku z obniżeniem wieku odejdzie ok. 330 tys. osób – powiedział w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Uprawnionych jest 415 tys. osób

Wicepremier przypomniał, że dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę w związku z obniżką wieku jest 415 tys. osób. „Szacowaliśmy, że odejdzie na emeryturę ok. 330 tys. osób, czyli ponad 80 proc. z tej liczby” - mówił.

Dodał, że obecnie na rynku pracy brakuje pracowników w wielu branżach. „Zatem wszystkich tych, którzy mają siłę pracować, zachęcałbym, by jednak pozostali na rynku pracy, mimo obniżenia wieku emerytalnego” - mówił.


Czyataj więcej
oszczędzanie emerytura 1200.jpg
Obniżenie wieku emerytalnego: warto pracować dłużej?Wicepremier podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego zarezerwowano dodatkowo 10 mld zł. „Każde zmniejszenie liczby osób odchodzących na emeryturę oznacza oszczędności dla budżetu” - mówił.

Podkreślił również, że istotne jest także to, aby doświadczeni pracownicy pozostawali na rynku pracy. „Mogą się oni dzielić wiedzą z młodymi ludźmi, przede wszystkim w branżach, w których nie wykonuje się ciężkich prac fizycznych. Jeżeli jednak zdecydują się oni odejść na emeryturę, to jesteśmy na to przygotowani” - mówił Morawiecki.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak