X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 09:33
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział na dziś (o godz. 11.00) podpisanie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Mówił o tym TVP Info w czasie Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa. 
Audio
  • Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Mariusz Owczarek mówi, że wprowadzenie PPK ma być elementem trzeciego filaru emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę, takich jak IKE, IKZE i Pracownicze Programy Emerytalne/IAR
  • W zrozumieniu tego, jak ważne jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę, ma być pomocne utworzenie portalu internetowego poświęconego PPK. Ma powstać też infolinia PPK - zaznaczył wiceprezes Mariusz Owczarek/ IAR
  • Jak wyjaśniła Minister Finansów Teresa Czerwińska, minimalna składka pracownika wyniesie 2 procent/IAR
Politycy podkreślają, że pieniądze w Planach będą prywatne. Podstawowa wpłata ma wynieść 2 procent pensji od pracownika i 1,5 procent od pracodawcy. Państwo zapłaci na powitanie 250 złotych. Później co roku dorzuci do PPK 240 złotych.
Politycy podkreślają, że pieniądze w Planach będą prywatne. Podstawowa wpłata ma wynieść 2 procent pensji od pracownika i 1,5 procent od pracodawcy. Państwo zapłaci "na powitanie" 250 złotych. Później co roku dorzuci do PPK 240 złotych.Foto: Pixabay

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Mariusz Owczarek mówi, że wprowadzenie PPK ma być elementem trzeciego filaru emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę, takich jak IKE, IKZE i Pracownicze Programy Emerytalne. Dodaje, że do PPK tworzonych przez pracodawców zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie.

W zrozumieniu tego, jak ważne jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę, ma być pomocne utworzenie portalu internetowego poświęconego PPK. Ma powstać też infolinia PPK - zaznaczył wiceprezes Mariusz Owczarek.

Wiceprezes PFR podkreślił, że mimo wielu ulg dla oszczędzających w III Filarze emerytalnym niewiele osób decydowało się dotychczas na takie odkładanie środków na starość.

Pracownicze Plany Kapitałowe powinny zachęcić Polaków do oszczędzania, zwłaszcza, że mają być współfinansowane przez pracodawców i państwo.

Mariusz Owczarek wyjaśnił, że PPK ma obejmować ponad 11 milionów potencjalnych uczestników. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku, pozostałe będą wcielać je w życie stopniowo.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być powszechnym, dobrowolnym i całkowicie prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania dla pracowników. Mają być tworzone i współfinansowane przez pracodawców i państwo. 

Jak wyjaśniła Minister Finansów Teresa Czerwińska, minimalna składka pracownika wyniesie 2 procent, ale osoby zarabiające poniżej lub w wysokości 120 procent wynagrodzenia minimalnego będą mogły wpłacać 0,5 procent, bez utraty dopłaty po stronie pracodawcy i państwa.

Do PPK tworzonych przez pracodawców, zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie. Jeśli tak zrobi, to pieniądze z jego pensji nie będą pobierane. Po czterech latach pracownicy, którzy nie uczestniczą w PPK, znów zostaną do nich zapisani i znów będą mogli zrezygnować.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku, pozostałe będą wcielać je w życie stopniowo.

IAR, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na czym dokładnie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 21:30
Jakie korzyści przyniosą Pracownicze Plany Kapitalowe? Na czym dokładnie będzie polegał nowy system - wyjaśniał w radiowej Trójce Jeremii Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Arkadiuszem Ekiertem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sadowski: potrzebny jest stabilny system emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:07
- Polakom potrzebna jest wiara w to, że system emerytalny nie będzie się często zmieniał. Ta ustawa pokazuje jednak, że jest możliwość wprowadzania kolejnych zmiennych - mówił w audycji "W samo południe" Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK: zniesienie limitu składek na ZUS niezgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 10:29
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. Zakwestionował też tryb prac nad nowymi przepisami, zwłaszcza przebieg głosowania w Senacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiego Fundusz Rozwoju: PPK to szereg korzyści dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 17:10
System emerytalny, przemysł zbrojeniowy czy współpraca nauki z biznesem to tylko część tematów tegorocznego Kongresu 590. W Jasionce pod Rzeszowem w jednym miejscu spotkają się politycy, samorządowcy przedsiębiorcy i eksperci z różnych dziedzin. Gościem Polskiego Radia 24 w studiu w Jasionce był Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo Ważny Projekt: Polska się starzeje. W 2060 r. na jednego emeryta będą pracowały tylko 2 osoby

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 16:20
Zdaniem prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń Jana Grzegorza Prądzyńskiego, z którym na antenie radiowej Trójki w audycji Bardzo Ważny Projekt rozmawiał Arkadiusz Ekiert - obecność Izby na Kongresie 590, ma na celu współpracę z twórcami Pracowniczych Programów Kapitałowych, czyli uczestniczenie "w wielkiej reformie, która zacznie się w przyszłym roku".
rozwiń zwiń