Gospodarka

Program wsparcia dla młodych rolników: 100 tys. zł na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 09:10
Od 15 maja do 21 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski na fundusze, które mają ułatwić start młodym rolnikom. W tegorocznym naborze wniosków zostały wprowadzone pewne zmiany w stosunku do obowiązujących w ubiegłych latach.
Audio
  • Młodzi rolnicy stanowią ok. 13 procent środowiska rolniczego w Polsce. To dla nich przeznaczony jest program wsparcia wynoszący 800 mln zł. O warunkach przyznania pomocy i na jakie inwestycje - mówi mówi szef ARiMR Andrzej Gross. /Dominik Olędzki, Polskie Radio/
Program wsparcia dla młodych rolników: 100 tys. zł na nowych zasadach
Foto: sxc.hu/public domain

Będzie to już piąty nabór wniosków o taką pomoc  prowadzony w ramach PROW 2007 - 2013, poprzednie zostały przeprowadzone w latach 2008 - 2011.

Większe wsparcie finansowe, dłuższe terminy

Najważniejsze z nich to zwiększenie do 100 tys. zł. kwoty pomocy, którą może otrzymać młody rolnik, poprzednio było to 75 tys. zł.

Wydłużony został z 12 do 15 miesięcy okres prowadzenia gospodarstwa przez młodego rolnika przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Dłuższy też będzie termin na uzupełnienie wykształcenia przez młodych rolników w przypadku wystąpienia siły wyższej - dotychczas było to 3 lata od otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia, a teraz będzie to 3 lata i 9 miesięcy.

Dotyczy to także beneficjentów z lat ubiegłych, którym dotychczasowy trzyletni termin już minął, a będą potrafili udokumentować zaistnienie szczególnych zdarzeń losowych, które sprawiły, że wykształcenie zdobyli z opóźnieniem.

Krótsze terminy na poprawki we wnioskach

Krótszy będzie za to termin na dokonanie przez ubiegających się o premie na samodzielne rozpoczęcie działalności rolniczej, uzupełnień i poprawek w złożonych wnioskach o pomoc. Po otrzymaniu z ARiMR takiego wezwania na usunięcie takich braków formalnych we wniosku będzie tylko 7 dni, dlatego ważne jest, aby bardzo starannie i dokładnie przygotować wniosek o przyznanie pomocy.

W tym naborze nie będzie tak jak w poprzednim, limitów finansowych na poszczególne województwa, będzie natomiast jedna koperta finansowa dla całego kraju w wysokości 796,47 mln zł.

Jakie kryteria przyznania pomocy

O kolejności przysługiwania pomocy zadecyduje liczba punktów przyznawanych na podstawie  trzech kryteriów: powierzchnia użytków rolnych - maksymalnie można otrzymać 16 pkt.; wykształcenia młodego rolnika - maks. 5 pkt. oraz stopy bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo - maks. 5 pkt. Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie przez rolnika co najmniej 7 punktów. Agencja będzie miała na weryfikację oraz pełną merytoryczna ocenę złożonych wniosków 50 dni.

Pozostałe zasady przyznawania pomocy nie zostały zmienione w stosunku do obowiązujących w poprzednich naborach.

Dominik Olędzki

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Zobacz więcej na temat: ARiMR dofinansowanie rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR przypomina - do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o płatności rolnośrodowiskowe

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 14:38
Rolnik z Łążynka w gminie Zławieś Wielka zachęca do składania wniosków, "bo są to dodatkowe pieniądze, a czas nie jest stracony, bo zyska na tym ziemia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rolników czekają pieniądze na zalesianie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 10:00
Już od 2004 roku rolnicy, którzy decydują się posadzić las na swoich gruntach, otrzymują pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ten cel przeznaczono ponad miliard złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad milion rolników zwleka ze złożeniem wniosku o dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 09:30
Niecały miesiąc, bo do 15 maja, został rolnikom na złożenie wniosków do ARiMR o dopłaty bezpośrednie.
rozwiń zwiń