X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

GMO: powstanie specjalny system znakowania żywności?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 10:31
„Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” – kampanię pod takim hasłem prowadzi Instytut Spraw Obywatelskich, przy współpracy m.in. z Zielonym Instytutem. Jej celem jest zwrócenie uwagi na kwestie znakowania produktów spożywczych zawierających bądź niezawierających GMO. Zdaniem wielu osób oznakowanie takie w naszym kraju obecnie nie spełnia oczekiwań konsumentów.
Audio
  • O kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” na antenie radiowej Jedynki, w audycji Poranne rozmaitości, mówiła Dorota Metera z Zielonego Instytutu /Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
GMO: powstanie specjalny system znakowania żywności?
Foto: Glow Images/East News

W najbliższym czasie działania promocyjne kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” nabiorą tempa, ponieważ polskich działaczy wsparła niemiecka Fundacja Grassroots, przyznając na prowadzenie akcji informacyjnej finansowy grant.

- Produkty, które kupujemy w polskich sklepach, nie zawierają GMO, chyba że są oznakowane jako wyprodukowane z GMO lub jako takie, które są GMO. Do tego typu produktów mogą być zaliczone te, które zawierają np. lecytynę sojową czy soję. Nie trzeba znakować produktów, jeżeli zawierają do 0,9 proc. produktów modyfikowanych genetycznie lub zanieczyszczenie jest przypadkowe i technicznie nieuniknione – wyjaśnia Dorota Metera z Zielonego Instytutu. - Z drugiej strony są produkty wyprodukowane przy użyciu GMO, może to być np. wieprzowina, mięso drobiowe, jaja. W żywieniu zwierząt są używane pasze modyfikowane genetycznie, głównie soja, ale też kukurydza modyfikowana genetycznie. Takie produkty nie są znakowane, mimo tego, że w 2009 roku Parlament Europejski zaproponował taką poprawkę do jednej z dyrektyw, mówiącą o tym, żeby znakować wyraźnie produkty pochodzące od zwierząt żywionych paszami GMO. Poprawka ta gdzieś zniknęła w szufladach komisyjno-parlamentarnych i nigdy nie ujrzała światła dziennego – dodaje.

Znakowanie funkcjonuje w innych krajach

Inne kraje, takie jak Niemcy czy Austria, znakują tego typu produkty.

- Tam, gdzie są świadomi konsumenci i producenci, którzy chcą produkować dla tej dużej grupy odbiorców żywność bez GMO, na każdym etapie jej wytwarzania, zaczynając od żywienia zwierząt, przez przetwórstwo, powstało odpowiednie prawodawstwo, np. w Niemczech, Austrii czy Francji. Tam można w określony w prawie sposób oznakować produkty jako „bez inżynierii genetycznej” – wyjaśnia Metera. – Może nie jest to powszechne, ale jest to bardzo widoczne na rynku. W Niemczech ponad tysiąc producentów jest już w tym systemie. Są to głównie mleczarnie, także producenci jaj. W Austrii jest to jeszcze coraz bardziej powszechne. W wielu zwykłych sklepach można kupić produkty pochodzenia zwierzęcego, jaja, które są znakowane jako „bez inżynierii genetycznej”. Konsumenci chcą mieć taką możliwość wyboru – dodaje.

Pierwsi producenci w Polsce już stosują oznakowania

Jak mówi ekspertka, od ubiegłego roku w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna dla konsumentów i dla producentów.

- Mamy już w Polsce pierwszych producentów, którzy znakują swoje produkty w ten sposób. Wiedzą oni, że konsumenci cenią takie oznakowanie i wybierają ich produkty. Jest to więc dla nich duży plus – wyjaśnia Metera. – Zamierzamy kontynuować naszą akcję informacyjną i przekonać do niej więcej producentów – dodaje.

Prawo do informacji jest jednym z najważniejszych praw konsumenta i warto się domagać, abyśmy mogli z niego w pełni korzystać. Bez względu na to, jaki będzie nasz wybór, co do żywności zawierającej GMO.

Hanna Uszyńska, awi

Zobacz więcej na temat: GMO żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GMO: rząd nowelizuje ustawę, żeby było bezpieczniej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:53
Rząd przyjął projekt ustawy o GMO, przedłożony przez ministra środowiska. Jednym z głównych celów proponowanych zmian w ustawie jest zwiększenie stopnia bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GMO zostanie wprowadzone tylnymi drzwiami?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 08:21
Rząd chce dopuścić do wprowadzenia organizmów modyfikowanych genetycznie, czyli GMO do środowiska - ostrzega poseł Jan Szyszko z PiS. Ministerstwo Środowiska zaprzecza. O sprawie pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń