Gospodarka

Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:32
Jednym z pierwszych kroków inwestora pragnącego zainstalować w swoim gospodarstwie odnawialne źródło energii jest wybór technologii.
Audio
  • Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZE
Foto: Glow Images/East News

Projekt OZERISE, realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, a finansowany z Programu Life +, ma pomóc rolnikom w podjęciu prawidłowej decyzji.

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odnawialnych źródeł energii, z jakich chcemy korzystać w gospodarstwie, jest ocena jej zasobów. - W przypadku wiatraków – mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej – oceniamy, czy w najbliższym otoczeniu gospodarstwa występują przeszkody terenowe, które zmniejszałyby wydajność elektrowni wiatrowej. Jeśli chcemy zainstalować panele słoneczne lub fotowoltaiczne oceniamy odpowiednią orientację budynku względem słońca i powierzchnię dachu. Niektóre gospodarstwa produkują dużo odpadów z biomasy, które również można wykorzystać jako źródło energii. Ocena takich właśnie elementów jest bardzo ważna z punktu widzenia doboru instalacji OZE.

Ile używamy energii?

Drugim, również ważnym kryterium, o którym należy pamiętać, jest ocena zużycia  energii w gospodarstwie rolnym. Należy określić ile gospodarstwo zużywa energii elektrycznej i ile ciepła w ciągu roku, a także czy zużywa go więcej latem czy zimą. - Dobieramy odnawialne źródła energii przede wszystkim pod własne potrzeby. – przypomina Piotr Dziamski. – Tak dopasowane instalacje zapewniają największą opłacalność tego typu inwestycji w obecnym otoczeniu prawnym.

Można skorzystać z doradcy

Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste. Instytut Energetyki Odnawialnej, w ramach Projektu „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych”, opracował więc specjalne narzędzie doradcze, które ułatwi indywidualnym inwestorom dobór odnawialnych źródeł energii do własnych potrzeb i możliwości. Można będzie z niego skorzystać wchodząc na stronę internetową www.obywatelzenergia.pl. Strona zostanie uruchomiano na początku grudnia.

Decydując się na wykorzystanie w gospodarstwie rolnym energii z odnawialnych źródeł warto też pomyśleć o więcej niż jednej inwestycji. - Jest to tendencja, którą można od pewnego czasu zaobserwować zwłaszcza w krajach, w których energetyka odnawialna jest rozwinięta bardziej niż w Polsce – podkreśla Piotr Dziamski. – Aby zwiększyć opłacalność inwestycji rolnicy decydują się na wykorzystanie kilku źródeł OZE. Są to tak zwane instalacje hybrydowe. Najczęściej łączone są instalacje fotowoltaiczne z małymi wiatrakami, a kolektory słoneczne z kotłami na biomasę.

Głównym celem projektu „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” jest promowanie i rozwijanie instalacji hybrydowych.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Farmy wiatrowe: czysty zysk, czy katastrofa dla krajobrazu?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:38
Powstanie farmy wiatrowej dla wielu gmin to potężny zastrzyk gotówki, nowe inwestycje i turyści. Przeciwnicy wskazują na dewastację krajobrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:26
Po mimo korzystnych dla nas decyzji jakie zapadły na szczycie klimatycznym w Brukseli, Polska będzie musiała wspierać alternatywę dla węgla. Pomóc w tym może polski wynalazek, który jest alternatywą dla klasycznych farm wiatrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża energetyczna czeka na ustawę o OZE

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 16:37
W Polsce nie powstają nowe farmy wiatrowe, bo inwestorzy nie wiedzą, jakie będą nowe przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że wypełnienie celów polityki klimatycznej będzie trudne.
rozwiń zwiń