X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:32
Jednym z pierwszych kroków inwestora pragnącego zainstalować w swoim gospodarstwie odnawialne źródło energii jest wybór technologii.
Audio
  • Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Projekt OZERISE: sprawdź, ile potrzebujesz i ile możesz wyprodukować energii z OZE
Foto: Glow Images/East News

Projekt OZERISE, realizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, a finansowany z Programu Life +, ma pomóc rolnikom w podjęciu prawidłowej decyzji.

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odnawialnych źródeł energii, z jakich chcemy korzystać w gospodarstwie, jest ocena jej zasobów. - W przypadku wiatraków – mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej – oceniamy, czy w najbliższym otoczeniu gospodarstwa występują przeszkody terenowe, które zmniejszałyby wydajność elektrowni wiatrowej. Jeśli chcemy zainstalować panele słoneczne lub fotowoltaiczne oceniamy odpowiednią orientację budynku względem słońca i powierzchnię dachu. Niektóre gospodarstwa produkują dużo odpadów z biomasy, które również można wykorzystać jako źródło energii. Ocena takich właśnie elementów jest bardzo ważna z punktu widzenia doboru instalacji OZE.

Ile używamy energii?

Drugim, również ważnym kryterium, o którym należy pamiętać, jest ocena zużycia  energii w gospodarstwie rolnym. Należy określić ile gospodarstwo zużywa energii elektrycznej i ile ciepła w ciągu roku, a także czy zużywa go więcej latem czy zimą. - Dobieramy odnawialne źródła energii przede wszystkim pod własne potrzeby. – przypomina Piotr Dziamski. – Tak dopasowane instalacje zapewniają największą opłacalność tego typu inwestycji w obecnym otoczeniu prawnym.

Można skorzystać z doradcy

Prawidłowa ocena zasobów energii odnawialnej, jakimi dysponuje gospodarstwo, jak również określenie zużycia energii, nie jest proste. Instytut Energetyki Odnawialnej, w ramach Projektu „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych”, opracował więc specjalne narzędzie doradcze, które ułatwi indywidualnym inwestorom dobór odnawialnych źródeł energii do własnych potrzeb i możliwości. Można będzie z niego skorzystać wchodząc na stronę internetową www.obywatelzenergia.pl. Strona zostanie uruchomiano na początku grudnia.

Decydując się na wykorzystanie w gospodarstwie rolnym energii z odnawialnych źródeł warto też pomyśleć o więcej niż jednej inwestycji. - Jest to tendencja, którą można od pewnego czasu zaobserwować zwłaszcza w krajach, w których energetyka odnawialna jest rozwinięta bardziej niż w Polsce – podkreśla Piotr Dziamski. – Aby zwiększyć opłacalność inwestycji rolnicy decydują się na wykorzystanie kilku źródeł OZE. Są to tak zwane instalacje hybrydowe. Najczęściej łączone są instalacje fotowoltaiczne z małymi wiatrakami, a kolektory słoneczne z kotłami na biomasę.

Głównym celem projektu „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych” jest promowanie i rozwijanie instalacji hybrydowych.

Projekt OZERISE – Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.

Hanna Uszyńska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Farmy wiatrowe: czysty zysk, czy katastrofa dla krajobrazu?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:38
Powstanie farmy wiatrowej dla wielu gmin to potężny zastrzyk gotówki, nowe inwestycje i turyści. Przeciwnicy wskazują na dewastację krajobrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować energetykę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:26
Po mimo korzystnych dla nas decyzji jakie zapadły na szczycie klimatycznym w Brukseli, Polska będzie musiała wspierać alternatywę dla węgla. Pomóc w tym może polski wynalazek, który jest alternatywą dla klasycznych farm wiatrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża energetyczna czeka na ustawę o OZE

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 16:37
W Polsce nie powstają nowe farmy wiatrowe, bo inwestorzy nie wiedzą, jakie będą nowe przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że wypełnienie celów polityki klimatycznej będzie trudne.
rozwiń zwiń