Gospodarka

Dlaczego polska ekożywność wraca do nas, ale pod niemiecką ekomarką

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 09:15
Polski rynek żywności ekologicznej wart jest już blisko 700 mln zł. Daleko mu jednak do wielkości w krajach UE. Dlaczego, wyjaśnia Sylwester Strużyna, prezes zarządu firmy Bio Planet, zajmującej się sprzedażą certyfikowanych produktów eko.
Audio
  • O barierach rozwoju polskiego rynku żywności ekologicznej mów w radiowej Jedynce Sylwester Strużyna, prezes zarządu firmy Bio Planet, zajmującej się sprzedażą certyfikowanych produktów eko./Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia SA/.
Według analityków, branża ekologicznej żywności w Polsce może być warta w 2020 roku 3 mld zł
Według analityków, branża ekologicznej żywności w Polsce może być warta w 2020 roku 3 mld złFoto: Glow Images/East News

─ Handlowcy nie śpią, reagują na rosnący popyt na ekożywność, czyli na naturalne produkty, do produkcji których nie stosuje się nawozów sztucznych a przetwarzane są bez konserwantów. Można je kupić już nie tylko w specjalistycznych sklepach ale i w hipermarketach czy przez Internet – mówi Strużyna.

Za dwa lata rynek ekożywności będzie wart 1 mld zł

Ocenia, że ten segment rynku żywnościowego wart jest w Polsce już 700 mln zł, a w ciągu dwóch lat wzrośnie do 1 mld złotych.

Rośnie popyt i liczba sklepów z ekożywnością

─ Popyt na tego rodzaju żywność bardzo rośnie i wykorzystują to handlowcy – mówi Strużyna. Wylicza, że w każdym miesiącu otwierają się w Polsce nowe sklepy, jest ich już w całym kraju około 700, na koniec tego roku będzie ich już 750. ─ Ponadto te, które już działają, myślą o nowych lokalizacjach lub o rozszerzeniu swojej oferty – podkreśla handlowiec.

Większość polskiej ekożywności trafia na eksport

Jak jednak zaznacza, barierą jest wciąż niewielki areał upraw rolnych posiadających certyfikat eko. W Polsce to jest 3 procent upraw, w Krajach Zachodnich, np. w Austrii, to ponad 10 procent.

Polskie bariery na rynku ekożywności

Co ciekawe, udział polskich produktów żywnościowych z certyfikatem ekologicznym to tylko 0,3 proc. rynku konsumpcyjnego. Jak wyjaśnia Strużyna, dzieje się tak, gdyż większość ekologicznej żywności produkowanej w Polsce jest eksportowana.─ Nadal, mimo rosnącego popytu, jest to za mały rynek konsumenta – mówi handlowiec.

W Polsce brakuje ekoprzetwórni

Główną przeszkodą jest brak przetwórni ekologicznych. ─ Stąd mamy do czynienia często z sytuacją, że polskie ekologiczne jabłka jadą do Niemiec, tam w certyfikowanych przetwórniach są przetwarzane, i wracają do Polski pod niemieckimi ekomarkami - mówi Strużyna.

Jak z tego  wynika, polskiemu rynkowi produktów ekologicznych brakuje organizacji, dobrej dystrybucji, przechowalni oraz przetwórni.

Barierą jest też nadal spora różnica między cenami produktów eko i standardowych. W Europie Zachodniej jest ona zdecydowanie mniejsza.

Optymizmem napawa fakt, że ten rynek rośnie rocznie o 20 procent. To sprawia, że według analityków, branża ekologicznej żywności w Polsce może być warta w 2020 roku 3 mld zł.

Hanna Uszyńska, jk

/

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykanie chcą kupować polską żywność ekologiczną

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 11:18
Polscy producenci żywności ekologicznej chcą podbijać rynki zagraniczne i stworzyć rozpoznawalną ekomarkę naszych produktów. Tym bardziej, że na zdrowe produkty jak bardzo duży popyt w krajach rozwiniętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą ułatwienia dla rolników prowadzących produkcję ekologiczną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 14:57
Rolnicy zajmujący się uprawą ekologiczną nie będę musieli każdorazowo występować o zgodę na odstępstwo od zasad tej produkcji. Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym między innymi upoważnia ministra rolnictwa do wydania generalnej zgody na takie odstępstwa, np. gdy wystąpią trudności klimatyczne lub gdy trzeba będzie czasowo pozyskać inną niż ekologiczna, paszę dla zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzystne zmiany dla rolników ekologicznych. Przybędzie takich gospodarstw w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 15:00
Długo oczekiwana nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym w piątek została uchwalona przez Sejm. O zmianach, które wprowadza, mówi poseł sprawozdawca Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek żywności ekologicznej w Polsce wart jest 600-650 mln złotych. Każdego roku rośnie o 20 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 21:45
Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, a co za tym idzie – rośnie popularność żywności ekologicznej.
rozwiń zwiń