X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

66. Zjazd Zootechników

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:37
W 2016 roku minie 200 lat od czasu kiedy Instytut Agronomiczny w Marymoncie - protoplasta SGGW - rozpoczął kształcenie rolnicze w Polsce. Z upływem lat i przy burzliwych kolejach losu Instytut Agronomiczny przekształcił się w Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego - uniwersytet przyrodniczy, najstarszą i największą uczelnię tego typu w Polsce.
Audio
  • O 66 zjeździe Zootechników, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Wydział weterynarii SGGW w Warszawie
Wydział weterynarii SGGW w Warszawie Foto: Hubert Śmietanka - Praca własna/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons

W 2016 roku minie 200 lat od czasu kiedy Instytut Agronomiczny w Marymoncie - protoplasta SGGW - rozpoczął kształcenie rolnicze w Polsce. Z upływem lat i przy burzliwych kolejach losu Instytut Agronomiczny przekształcił się w Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego- uniwersytet przyrodniczy, najstarszą i największą uczelnię tego typu w Polsce.

W 1816 r. Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze na dwóch poziomach: wyższym dla przyszłych ekonomów i zarządców, a także synów właścicieli ziemskich, oraz elementarnym – dla młodych ludzi zainteresowanych wiedzą rolniczą.

Z  instytutu, gdzie od 1816 do 1830 roku studiowały 122 osoby, powstała uczelnia, w której w 1918 roku było 460 studentów, w 1939 roku – 1400, a obecnie studiuje w niej 27 000 studentów i doktorantów. Przez lata uczelnia rosła i potężniała, powstawały nowe wydziału.

Powstanie Wydziału Zootechnicznego

I choć nauka o zwierzętach zajmowała poczesne miejsce w programie kształcenia SGGW, to Wydział Zootechniczny powstał formalnie dopiero w roku akademickim 1951/1952. Pierwszy na Wydziale Zootechnicznym SGGW zespół samodzielnych pracowników nauki tworzyli profesorowie W. Herman, F. Staff i J. Rostafiński oraz docenci Edward Szyfelbejn i Ryszard Szretter. W latach 1951-1955 w skład kadry Wydziału weszli profesorowie Franciszek Abgarowicz i Mieczysław Czaja, doc. Kazimierz Stegman i zastępcy profesorów Jan Pająk, Ewa Potemkowska, Adam Skoczylas, Feliks Mały.

W roku przyszłym Wydział Zootechniczny, przekształcony w Wydział Nauk o Zwierzętach będzie obchodził 65 lecie swojego istnienia. Ale już w tym roku kadra wydziału wspólnie z Polskim Towarzystwem Zootechnicznym współorganizowała 66 Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej

Rekordowy Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej

Tegoroczny Zjazd jest absolutnie rekordowy, podkreśla prof. prof. Roman Niżnikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego i pracownik Wydziału. Zarejestrowało się ponad 1100 uczestników z 52 krajów świata. Wśród zaproszonych gości jest m.in. prezydent EAAP Philippe Cheminau oraz najważniejsi eksperci świata zootechniki.

Program Zjazdu przewiduje liczne sesje tematyczne poświęcone między innymi zasadom nowoczesnej hodowli, strategiom żywieniowym, zapobieganiu chorób u zwierząt hodowlanych czy też genetyce. Panele i dyskusje będą dotyczyły chowu i hodowli różnych gatunków zwierząt gospodarskich – bydła mięsnego i mlecznego, trzody chlewnej, drobiu, kóz, owiec i wielu innych.

Wyróżnienie dla Polski

Nasz kraj już po raz trzeci jest organizatorem tego prestiżowego wydarzenia, jakim jest Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej.

Wydarzeniem towarzyszącym jest Krajowe Forum Nauka-Praktyce, które odbędzie się 4 września z udziałem między innymi ekspertów z Instytutu Weterynarii w Puławach, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu w Gandawie w Belgii i amerykańskiego Uniwersytetu w Georgii. Forum zostało podzielone na dwie sesje: „Monitoring jako pomoc w zarządzaniu stadami bydła i trzody chlewnej” oraz „Selekcja genomowa w praktyce”.

Trwający do 4 września 66. Zjazd Europejskiej Federacji Zootechnicznej jest dobitnym potwierdzeniem, że zarówno Wydział Nauk o Zwierzętach jak i oczywiście całe SGGW są ważne w rankingu wyższych szkół rolniczych Europy, a także i świata.

Elżbieta Mamos

 

 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo szkoła
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak sprytnie ubezpieczyć się od suszy?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 10:09
Jedynie 86 rolników w tym roku wykupiło polisę na wypadek suszy. Reszta albo ma najtańszą polisę od skutków gradu, albo nie ma jej wcale. Tymczasem wysokość rządowego wsparcia dla poszkodowanych w wyniku suszy będzie uzależniona od tego, czy rolnik ubezpieczył uprawy, czy nie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Etiopii wszystkie ciągniki nazywają ursusami

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 08:10
Ursus podpisał kolejny znaczący kontrakt na dostawę maszyn rolniczych do Etiopii. Przewiduje on sprzedaż 174 ciągników oraz 390 przyczep, a także zapewnienie części zamiennych do maszyn transportujących trzcinę cukrową.
rozwiń zwiń