X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska wydaje na walkę z głodem na świecie mniej, niż deklaruje

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 20:43
Bogaty, najedzony świat, który produkuje żywność dla 12 mld ludzi nie pomaga skutecznie głodującym. Tych jest nadal na naszym globie około 800 milionów. Co gorsza, do grona bogatych-nie pomagających, dołączyła też Polska.
Audio
  • Bogate, syte kraje, do których należy też już Polska nie pomagają skutecznie głodującym. Dlaczego tak się dzieje, mówi w radiowej Jedynce: Marcin Wojtalik oraz Maria Świetlik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Na świecie głoduje 800 mln ludzi. Polska wywiązuje się w jednej trzeciej ze swoich deklaracji pomocowych
Na świecie głoduje 800 mln ludzi. Polska wywiązuje się w jednej trzeciej ze swoich deklaracji pomocowychFoto: Pixabay

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności, a dzień później Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Dobra okazja, żeby zwrócić uwagę opinii publicznej na nieskuteczność walki z głodem. Gdy bogate kraje wydają na żywność rocznie 130 mld dolarów, to 800 mln ludzi na świecie głoduje.

Według Światowej Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, głód dotyka przede wszystkim ludzi mieszkających na terenach wiejskich, w 70 procentach – są to kobiety i dziewczynki.

Na świecie produkuje się żywność wystarczającą dla 12 mld ludzi

Tymczasem jedzenia produkuje się tyle, że można by wykarmić 12 mld ludzi.

̶  Polska, pełnoprawny członek ONZ, OECD i Unii Europejskiej ma tu także dużą rolę do odegrania – mówi Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Polska wywiązuje się w jednej trzeciej ze swoich deklaracji pomocowych

Nasz kraj powinien także wywiązywać się z własnych obietnic, a tego nie robi – dodaje Wojtalik.

Jak przypomina ekspert, Polska miała przeznaczać 0,33 proc. dochodu narodowego brutto na pomoc, a przeznacza jedną trzecią z tej sumy. Jak zaznacza, pierwszy termin zwiększenia pomocy minął, mieliśmy ją zwiększyć do 2015 r., ale to się nie udało.

Najuboższe kraje tracą na globalnych umowach handlowych

Najuboższym wcale nie służą umowy o wolnym handlu i inwestycjach – mówi Maria Świetlik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Czytaj więcej
jedzenie żywność 1200.jpg
Światowy Dzień Żywności: w Polsce marnuje się rocznie 9 milionów ton żywności

̶  Negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA, reklamowana jest jako skuteczny sposób na zwiększenie wymiany handlowej, również w odniesieniu do rolnictwa – mówi ekspertka.

Jednak według niej, pomija się negatywny wpływ tychże umów na kraje południa, które na rolnictwie bazują.

̶  Tymczasem wzmożona wymiana transoceaniczna jest dokładnie odwrotnością rekomendacji związanych z walką z głodem, które mówią, że państwa powinny tworzyć lokalne, suwerenne łańcuchy dystrybucji żywności, gdyż tylko w ten sposób mogą wesprzeć mieszkańców wsi i sektor rolny – mówi Maria Świetlik.

Tańsza żywność w sklepach oznacza większą biedę na wsi

Jest pewnym paradoksem, że z powodu coraz tańszej żywności w sklepach, coraz więcej małych rolników popada w biedę – mówi Marcin Wojtalik.

Największy problem z tanią żywnością mają rolnicy, nie produkujący jej na skalę przemysłową

̶ Kiedy kupujemy w supermarkecie trzy produkty w cenie jednego, to zmuszamy rolnika, aby oferował swoje produkty po jak najniższej cenie. Rolnik, który nie jest w stanie gospodarować metodami przemysłowymi odpada z rynku – mówi ekspert. I jak podkreśla, ten proces ma miejsce tak w Polsce, jak i w skali globalnej.

Tymczasem dyskusja o głodzie koncentruje się wciąż na skutkach, nie na przyczynach tego zjawiska

Zdaniem Instytutu, dyskusje o głodzie i przyczynach migracji zarówno w Polsce, jak i na forum Unii Europejskiej ciągle koncentrują się na skutkach, a nie na przyczynach. Prawo do żywności powinno być bardziej uwzględniane w unijnej polityce wewnętrznej i zagranicznej – tym bardziej, że trwa obecnie Europejski Rok na Rzecz Rozwoju.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 lat Polski w UE: najwięcej zyskali rolnicy?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 09:36
Jedną z największych korzyści z przystąpienia Polski do UE było objęcie rolnictwa Wspólną Polityką Rolną, która zapewniła stabilne warunki produkcji w długim okresie - uważa dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańsze warzywa i owoce dla tych, którzy zbiorą je sami?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 16:00
Czy Polacy byliby zainteresowani współpracą z rolnikami? A może nawet mieliby siłę i ochotę popracować trochę na polu? Zbierając jabłka, paprykę czy szparagi, zwolniliby plantatora z konieczności zatrudniania pracowników sezonowych, a nawet niewielka zapłata za owoce czy warzywa zrekompensowałaby rolnikom straty wynikające np. z rosyjskiego embarga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy eksport polskiej żywności: jego wartość wyniesie w 2015 r. 25 mld euro. Rosjanie nie przeszkodzili

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 14:36
Mimo wciąż obowiązującego rosyjskiego embarga jest coraz bardziej prawdopodobne, że w tym roku Polska sprzeda żywność na rekordowym poziomie 25 mld euro - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
rozwiń zwiń