X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

ASF na Ukrainie poza kontrolą. Zarażone dziki już 220 km od polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 19:22
Afrykański pomór świń na Ukrainie rozprzestrzenia się, jest coraz więcej przypadków występowania tej choroby, głównie u trzody chlewnej. Wirus znajduje się 220 km od polskiej granicy - poinformował PAP zastępca szefa Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski.
Afrykański pomór świń na Ukrainie rozprzestrzenia się, jest coraz więcej przypadków występowania tej choroby, głównie u trzody chlewnej. Wirus znajduje się 220 km od polskiej granicy
Afrykański pomór świń na Ukrainie rozprzestrzenia się, jest coraz więcej przypadków występowania tej choroby, głównie u trzody chlewnej. Wirus znajduje się 220 km od polskiej granicy Foto: Pixabay

Jak mówił zastępca głównego lekarza weterynarii, do końca nie wiadomo, gdzie znajdują się ogniska choroby. Te najbliższe Polski znajduje się w niewielkim gospodarstwie rolnym ok. 220 km od granicy. Według oficjalnych danych w 2015 r. na Ukrainie stwierdzono 7 przypadków ASF u dzików i 31 ognisk u trzody chlewnej w 7 regionach.

Coraz większe zagrożenie przeniesienia choroby do Polski

Wirus ASF jest jeszcze dosyć daleko od Polski, ale ogromnym zagrożeniem dla polskich hodowli jest nielegalny przywóz żywności, w tym np. mięsa i wędlin do naszego kraju przez np. pracowników sezonowych. Zauważył też, że Ukraińcy bardzo często są zatrudniani w rolnictwie, ale także przy hodowli, a nawet w rzeźniach. Przyjeżdżając z terenów, gdzie występuje wirus, mogą go przenieść do Polski.

Chore dziki już tylko 220 km od Polski

Respektowaniem zakazu przywozu żywności, w tym kanapek, zajmuje się służba celna. Natomiast do zadań weterynarii należy zabezpieczenie granic przez dzikami. Chore dziki mogą pojawić się w Polsce, bo jeszcze w ubiegłym roku zarażone dziki znajdowano 1200 km od Polski, teraz to już tylko ponad 200 km - tłumaczył Jażdżewski.

Polska chce wesprzeć Ukrainę w walce z ASF

Wiceszef weterynarii poinformował, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystosował kilka dni temu pismo do unijnego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa, w którym zwraca uwagę na problem ASF na Ukrainie. "O ile w latach poprzednich choroba była zlokalizowana na Ukrainie wzdłuż granicy z Rosją, to w 2015 r. nie ma możliwości zaobserwowania jakiejkolwiek tendencji w rozprzestrzenianiu się ASF na terytorium Ukrainy. W związku z tym w sposób znaczący wzrasta ryzyko przeniesienia ASF do Polski i do innych państw członkowskich, co skutkowałoby katastrofalnymi skutkami gospodarczymi dla całej Unii" - napisał szef resortu rolnictwa.

Zdaniem Jurgiela, jak napisał w liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na terytorium Unii konieczne jest zaproponowanie stronie ukraińskiej przez KE natychmiastowego wsparcia finansowego w celu monitorowania zwalczania i kontroli ASF na terytorium Ukrainy oraz zabezpieczenia granicy Ukraina - UE przed przeniesieniem się wirusa. Zapewnia też komisarza, że Polska jest gotowa do pomocy Ukrainie w tym zakresie.

W 2016 r. plany zmniejszenia populacji dzików w pasie granicy polsko-ukraińskiej

Jażdżewski zaznaczył, że służby weterynaryjne w przyszłym roku będą zmniejszać populację dzików w 50 km pasie w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Zapewnił, że na ten cel są pieniądze, gorzej zaś z obsadą kadrową. W budżecie 2016 r. na zwalczanie chorób zwierząt jest zaplanowane 270 mln zł.

W Polsce ASF w trzech powiatach w woj. podlaskim

W połowie grudnia problemem ASF zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa. Posłowie rozmawiali o możliwości zwalczenia tej choroby w Polsce. Występuje ona w trzech powiatach graniczących z Białorusią w woj. podlaskim. Jako rozwiązanie wielu z nich wskazywało na konieczność odstrzałów dzików. To dziki wędrujące z Białorusi są przyczyną pojawienia się ASF w Polsce.

W Polsce 81 przypadków ASF u dzików i 3 u świń

Dotychczas w Polsce stwierdzono 81 przypadków ASF u dzików i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczy to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią.

Jak mówił w Sejmie kierownik Zakładu Chorób Świń Instytutu Weterynaryjnego w Puławach profesor Zygmunt Pejsak, "wszystkie państwa mają na granicy z Białorusią liczne przypadki pomoru, tylko Białoruś nie ma pomoru. W 2014 r. i w 2015 r. Białoruś nie zgłosiła ani jednego przypadku zachorowania (…) czyli Białoruś oficjalnie twierdzi, że nigdy nie było pomoru u dzików.

ASF na Ukrainie poza kontrolą

Według profesora, znacznie gorsza sytuacja jest w przypadku ASF na Ukrainie, którą określił jako "dramatyczną" dodając, że "prawdopodobnie afrykański pomór świń pozostaje tam poza kontrolą".

Pejsak poinformował, że niedawno choroba ta wystąpiła na bardzo dużej fermie koło Kijowa, liczącej 60 tys. świń, z której rozprowadzano do innych miejsc świnie już zakażone. "Prawdopodobnie na Ukrainie doszło do poważnego rozprzestrzenienia się tej choroby" - ocenił.

Zdaniem profesora, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby, trzeba zrobić trzy rzeczy: zmniejszyć populację dzików, strzelać do loch nawet prośnych oraz szybko zbierać padłe zwierzęta. Odstrzał redukcyjny to taki, żeby doprowadzić do stanu poniżej jednego dzika na kilometr w środowisku. Usuwanie padlin ma zapobiec kontaktom z zarażonych dzikiem. Zabijanie loch doprowadzi do zmniejszania ilości stad - tłumaczył Pejsak.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina znowu nie chce polskiej wieprzowiny

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:24
Władze Ukrainy ogłosiły w poniedziałek zakaz importu polskich świń, ich mięsa i przetworów - poinformowała Państwowa Służba Weterynaryjna i Fitosanitarna w Kijowie. Ukraiński rynek był otwarty dla wieprzowiny z Polski zaledwie przez ponad miesiąc. Zakaz nie dotyczy całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja ASF w Polsce nie jest na razie możliwa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 19:13
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) udaje się w Polsce utrzymać w niewielkiej strefie przy granicy z Białorusią, jednak całkowita likwidacja tej choroby jest na razie niemożliwa - powiedział we wtorek główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF: ponad 240 rolników z podlaskiego chce odszkodowań za rezygnację z hodowli trzody

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:30
Ponad 240 rolników złożyło wnioski o rekompensaty za rezygnację z hodowli trzody chlewnej, nie będą tym samym wdrażać programu bioasekuracji w związku z wirusem ASF - poinformował w środę podlaski oddział ARiMR.
rozwiń zwiń