Gospodarka

Opłata za wodę: producenci soków walczą o niższe stawki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 10:09
Projekt ustawy "Prawo wodne" bardzo zaniepokoił rolników i całą branżę spożywczą.
Audio
  • Dlaczego nawet obniżone stawki opłat za wodę, sa groźne dla branży sokowniczej, wyjaśnia w Agro-Faktach radiowej Jedynki Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wysokie stawki spowodują zmniejszenie spożycia soków, a to uderzy bezpośrednio w producentów owoców i polskie sadownictwo.
Wysokie stawki spowodują zmniejszenie spożycia soków, a to uderzy bezpośrednio w producentów owoców i polskie sadownictwo.Foto: Pixabay

Proponowane pierwotnie stawki opłat za wodę w nowej wersji ustawy zostały znacznie skorygowane w dół, ale nie dla wszystkich gałęzi przemysłu spożywczego.

Branża soków chce jeszcze niższych stawek

Protestuje branża soków i napojów owocowych, dla której utrzymane zostały wyższe stawki opłat. 

Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków
mówi, że wcześniej stawki wynosiły: 8,20 zł za metr sześcienny wody podziemnej, i 4,10 zł za metr sześcienny pobranej wody powierzchniowej.
 
Tymczasem dla pozostałych gałęzi przemysłu spożywczego stawki opłat za wodę zostały obniżone do  70 gr za m3 pobranej wody podziemnej i 35 gr za m3 pobranej wody powierzchniowej.

Wysokie stawki uderzą w branżę owocową

─ Branża sokownicza miałaby więc płacić wielokrotnie więcej niż  pozostali. To może zrujnować polski przemysł produkujący soki i napoje owocowe, ale także naszych sadowników- uważa Barbara Groele.

Jak wyjaśnia, wysokie stawki spowodują zmniejszenie spożycia soków, a to uderzy bezpośrednio w producentów owoców i polskie sadownictwo – mówi ekspertka.

Rząd obniża stawki dla producentów napojów, ale są one nadal, według nich, za wysokie 

Wydaje się, że  protesty sokowników odniosły pewien skutek. Wiceminister środowiska Mariusz Gajda zapowiedział , że w nowym projekcie prawa wodnego opłaty za wodę dla producentów napojów zostaną  obniżone. Za pobór 1 m3 wody powierzchniowej zamiast 8 zł 20 gr producenci napojów mają płacić 3 zł.

Rząd zapowiada obniżenie stawek

Źr. Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia

Jest to i tak znacznie więcej niż mają płacić pozostałe branże przemysłu spożywczego. 

Jednak nic nie jest ostatecznie przesądzone, jak zapowiada wiceminister Gajda projekt nowego prawa wodnego ma  być przyjęty przez rząd pod koniec lipca.

Elżbieta Mamos, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Kowalczyk deklaruje, że opłaty za wodę będą niższe niż proponuje resort środowiska

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 18:38
Opłaty za pobór wód powierzchniowych i podziemnych będą zdecydowanie niższe od tych zaproponowanych w projekcie nowego Prawa wodnego - mówi PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza coraz bardziej dokucza rolnikom. Szacowanie strat ma być szybsze

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 12:45
Susza i inne klęski żywiołowe stały się dotkliwe dla dużej części Polski. W tym roku najtrudniejsza sytuacja dotyczy pszenicy jarej, której zbiory są już zagrożone w 13 województwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt nowego Prawa wodnego - korzystne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 15:48
Zapowiedzi dokonania zmian w projekcie ustawy Prawo wodne wychodzą naprzeciw postulatom wielu branż, w tym branży spożywczej.
rozwiń zwiń