Gospodarka

Dopłaty bezpośrednie: wypłacono najwięcej środków od 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 09:19
Ubiegłoroczną obsługę dopłat bezpośrednich dla rolników podsumowuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja wypłaciła dotąd niemal 99,8 procent środków, o które wnioskowali beneficjenci. To najlepszy wynik od 2010 roku.
Audio
  • Prezes ARiMR Dariusz Golec: pozostałe środki także trafią do rolników (IAR)
  • Prezes ARiMR Dariusz Golec: Agencja zrealizowała dopłaty na nowym systemie informatycznym (IAR)
  • Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel: Polska będzie zabiegała o zrównanie dopłat dla naszych rolników z krajami Europy Zachodniej (IAR)
Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają pieniądze w ramach tego systemu, zastąpi ona inne dopłaty finansowane z budżetu unijnego.
Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają pieniądze w ramach tego systemu, zastąpi ona inne dopłaty finansowane z budżetu unijnego.Foto: Glow Images/East News

Prezes Agencji Dariusz Golec wyjaśnia, że pozostałe środki także trafią do rolników, ale ich przypadki są jeszcze wyjaśniane.

- Cały czas pracujemy nad tym niewielkim odsetkiem wniosków. Z zasady na koniec zostają do obsługi najtrudniejsze sprawy. To są sprawy spadkowe lub takie, które trzeba wyjaśniać z rolnikami bezpośrednio - tłumaczy.

Agencja zrealizowała dopłaty na nowym systemie informatycznym. W ostatnim miesiącu opozycja twierdziła, że środki dla rolników są zagrożone.

- Nic takiego nie miało jednak miejsca - zaznacza Dariusz Golec.

- Jeśli udało się nam zrealizować tę kampanię na tak wysokim poziomie, oznacza to, że system działa poprawnie. Przygotowujemy system i rozbudowujemy go przed tegorocznymi dopłatami. Dodajemy kolejne etapy, kolejne moduły, dostosowując go do obowiązujących przepisów. W związku z tym wszystkie płatności będą poprawnie obsłużone - zapewnia.

Fundusze w ramach ubiegłorocznych dopłat otrzymało ponad milion trzysta tysięcy osób.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie zmiany w płatnościach dla rolników za 2017 r.?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:56
Wkrótce Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmować wnioski o płatności. Ubiega się o nie ponad 1 milion 300 tysięcy rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 10 miliardów złotych wypłacone w ramach dopłat bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 16:35
Ponad 10 miliardów złotych jest już na kontach rolników w ramach ubiegłorocznych dopłat bezpośrednich. Płatności realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wnioski o dopłaty bezpośrednie – tylko do 15 maja. Nie będzie wydłużenia terminu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 13:09
Termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, który mija 15 maja każdego roku, nie będzie wydłużony do 15 czerwca - poinformował resort rolnictwa. Z propozycją wydłużenia na stałe terminu zwróciła się Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.
rozwiń zwiń