Gospodarka

ASF i ptasia grypa: za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji grozi brak odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:24
Od pojawienia się w Polsce Afrykańskiego Pomoru Świń i ptasiej grypy, bardzo wiele powiedziano już o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji.
Bioasekuracja oznacza brak dostępu dla zwierząt dzikich, ogrodzenie gospodarstw, wykładanie mat, posiadanie książki wejść i wyjść.
Bioasekuracja oznacza brak dostępu dla zwierząt dzikich, ogrodzenie gospodarstw, wykładanie mat, posiadanie książki wejść i wyjść.Foto: Wikimedia Commons, Mikołaj Grycuk

 A jednak Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna uznała za stosowne po raz kolejny zaapelować do hodowców trzody chlewnej i drobiu o bezwzględne stosowanie środków bezpieczeństwa. 

W terenie różnie z przestrzeganiem zasad bioasekuracji

─ Ma to swoje mocne uzasadnienie, podkreśla Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady.

Jak podkreśla, do Rady docierają głosy, że nie wszędzie w terenie stosowane są nakazy resortu rolnictwa. Tymczasem bez przestrzegania tych zasad nie ma możliwości zwalczania tych chorób.

 Bez bioasekuracji nie zwalczy się chorób

─ Wszystkie zasady bioasekuracji mają istotne znaczenie dla uchronienia stada przed zarażeniem Afrykańskim Pomorem Świń  lub ptasią  grypą, podkreśla.

 I wymienia, że bioasekuracja oznacza brak dostępu dla zwierząt dzikich, ogrodzenie gospodarstw, wykładanie mat, posiadanie książki wejść i wyjść.

Na przestrzeganie zasad bioasekuracji patrzą kraje importujące mięso z Polski

─ Bez przestrzegania tych wymogów grozi nam, że jeśli kraje trzecie ocenią, że grozi im ryzyko przeniesienia choroby, powstrzymają w większym stopniu import naszego mięsa do swoich krajów, mówi gość Agro Faktów.

Za brak bioasekuracji – mandaty i brak odszkodowania

Rolnicy-hodowcy, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji, muszą się liczyć z konsekwencjami.

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, za nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji, inspekcja nakłada mandaty, a jeśli te nie są przestrzegane i dojdzie do zarażenia stada – właściciel nie otrzyma odszkodowania.

Warto pamiętać, że wystąpienie Afrykańskiego Pomoru Świń i ptasiej grypy jest źródłem ograniczenia eksportu mięsa i żywych zwierząt z Polski.

Co prawda sprzedajemy drób i wieprzowinę do krajów unijnych, ale utraciliśmy obiecujące rynki azjatyckie.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ptasia grypa i ASF: bioasekuracja w całym kraju coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 21:23
W resorcie rolnictwa dobiegają końca prace nad rozporządzeniem nakazującym przestrzeganie zasad bioasekuracji na terenie całego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasia grypa wróciła po tygodniu do Polski. Nowe ognisko k. Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:35
Wirus ptasiej grypy, po tygodniowej przerwie, ponownie wykryty w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu wirusa H5N8 w gminie Skawina koło Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka pomoc dla producentów mleka i wieprzowiny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 20:35
Od jutra (18 marca) do 7 kwietnia, rolnicy będą mogli składać wnioski o uzyskanie wsparcia w ramach mechanizmu o nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i wieprzowiny.
rozwiń zwiń