Gospodarka

Satelita kosmiczny Sentinel 2B pomoże rolnictwu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 13:36
Europejskiej rolnictwo i ochrona środowiska otrzymają większe wsparcie z.... Kosmosu. Kilka dni temu na rakiecie Vega został wyniesiony na orbitę okołoziemską  satelita Sentinel 2B, który dołączył do bliźniaczego satelity, operującego już na orbicie około ośmiuset kilometrów nad Ziemią.   
Audio
  • Kilka dni temu na rakiecie Vega został wyniesiony na orbitę okołoziemską satelita Sentinel 2B. Jak wesprze rolnictwo, mówi w Agro Faktach radiowej Jedynki Pułkownik Mieczysław Lepionka, dyrektor Departamentu Wojskowych Technologii Satelitarnych w Polskiej Agencji Kosmicznej./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Kilka dni temu na rakiecie Vega został wyniesiony na orbitę okołoziemską  satelita Sentinel  2 B.
Kilka dni temu na rakiecie Vega został wyniesiony na orbitę okołoziemską satelita Sentinel 2 B.Foto: Wikimedia Commons, Rama


     

Zadaniem obydwu jest przekazywanie informacji, między innymi służących monitorowaniu rolnictwa i warunków środowiskowych na Ziemi. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego programu Copernicus.

Satelita za kilka miesięcy osiągnie możliwości operacyjne

Pułkownik  Mieczysław  Lepionka, dyrektor Departamentu Wojskowych Technologii Satelitarnych w Polskiej Agencji Kosmicznej, podkreśla możliwość wszechstronnego wykorzystania satelity. 

Jak mówi, ta, po osiągnięciu za kilka miesięcy możliwości operacyjnych, umożliwi przekazywanie informacji dotyczące aktywności człowieka w geologii, zagospodarowaniu przestrzennym, ochronie środowiska a także w rolnictwie.   

Satelita  będzie przesyłał  informacje ważne dla funkcjonowania rolnictwa

Jak wylicza, informacje będą służyć wykorzystaniu działek rolnych, działania szkodników, zagrożeń wywołanych suszą, jakości plonów.

Satelita wykorzystywany w rolnictwie precyzyjnym

 ─ Jest pojęcie rolnictwa precyzyjnego i w tym znaczeniu wykorzystujemy dwa systemy satelitarne – zobrazowania satelitarnego oraz nawigację satelitarną, czyli precyzyjne pozycjonowanie, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że to pozwala na odpowiednie nawożenie oraz nawodnienie upraw.

 Polska korzysta z prac satelity

Polska wnosi składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej i dzięki temu może partycypować  w korzyściach z realizowanego programu.

Przypomina, że od 2012 r. Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i wnosi dużą składkę.

─ To wraca do polskich firm, jednostek badawczo-rozwojowych, mówi gość radiowej Jedynki.

Copernicus jest programem długofalowym. Obecnie na orbitach jest pięć satelitów. Docelowo będzie ich od dziesięciu do dwunastu.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak