Gospodarka

"Nie ma mowy o odblokowaniu sprzedaży państwowej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:47
Nie ma mowy o odblokowaniu sprzedaży państwowej ziemi - powiedział w poniedziałek wiceminister rolnictwa Zbigniewa Babalski. Dodał, że dzierżawa ziemi z zasobów Skarbu Państwa powinna być trwałą formą gospodarowania gruntami.
Od 1 maja obowiązują przepisy ustawy wstrzymujące na 5 lat sprzedaż ziemi należącej do Skarbu Państwa
Od 1 maja obowiązują przepisy ustawy wstrzymujące na 5 lat sprzedaż ziemi należącej do Skarbu PaństwaFoto: Pixabay.com

Ustawa o obrocie ziemią, która weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna osobiście gospodarująca na gruntach do 300 ha, posiadająca kwalifikacje rolnicze, oraz mieszkająca co najmniej od pięciu lat w gminie, w której położona jest choć jedna działka jego gospodarstwa. Na początku grudnia ub. roku Sejm uchwalił nowelę tej ustawy, zakładającą rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Obecny w Olsztynie na konferencji "Obrót ziemią rolną w praktyce" wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski podkreślił, że ustawa przyniosła pozytywne zmiany.

- Chodziło o to, by handel ziemią nie był sposobem na życie, ziemia ma być po to, by rolnicy mogli gospodarować i produkować zdrową żywność. Uważam, że ustawa została zmieniona co najmniej o 20 lat za późno, gdyby wówczas zamiast sprzedawać państwową ziemię, przekazano ją w dzierżawę, mielibyśmy zupełnie inną sytuację - podkreślił wiceminister Babalski.

"Wydrenowano z kieszeni rolników ponad 20 mld zł"

Jak mówił, w ostatnich 8-9 latach "wydrenowano z kieszeni rolników ponad 20 mld zł", które rolnicy przeznaczyli na zakup ziemi. Dodał, że - jego zdaniem - kupowali drogo ziemię, często po sztucznie wywindowanych cenach. - Te pieniądze rolnicy powinni przeznaczyć nie na zakup ziemi, ale na rozwój i inwestycje w swoich gospodarstwach. Najlepszą formą gospodarowania ziemią jest jej dzierżawa. Powinna być ona trwałą formą użytkowania ziemi, która jest we władaniu Skarbu Państwa. Tak się dzieje we Francji czy w Niemczech - ocenił.

Podkreślił, że od momentu wprowadzenia ustawy do dzierżawy przeznaczono 75 tys. ha, a sprzedaż ziemi z zasobów Skarbu Państwa wyniosła 17 tys. ha. Wyjaśnił, że sprzedaż była głównie realizacją zobowiązań Agencji Nieruchomości Rolnych wobec dzierżawców, którzy mieli prawo pierwokupu dzierżawionych gruntów. Średnia powierzchnia gruntów sprzedanych dotychczasowym dzierżawcom wynosiła 22,3 ha na jedną umowę, a 75,5 proc. gruntów kupiły osoby fizycznie.

W 2016 roku ANR wydzierżawiła 59,4 tys. ha, na które zawarto 8,6 tys. umów.

Dodał, że ustawa o obrocie ziemią nie spowodowała - jak niektórzy przewidywali - drastycznego spadku wartości gruntów rolnych.

Podał, że średnia cena hektara z zasobu Skarbu Państwa to 32 tys. zł w 2016., a rok wcześniej było to 29 tys. zł. - To zaprzeczenie przewidywań, że wartość ziemi spadnie drastycznie, ale nie się cieszę, że ziemia jest droższa, raczej ubolewam, liczyłem na to, że nastąpi pewna stabilizacja - ocenił wiceminister Babalski.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: grunty rolnictwo rolnicy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe wymogi wobec cudzoziemców nabywających polskie grunty. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:06
Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zakłada rządowa nowela o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. W piątek uchwalił ją Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Nieruchomości Rolnych ma jeszcze 240 tys. hektarów gruntów do rozdysponowania

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 16:59
Rok 2016 upłynął w Agencji Nieruchomości Rolnych pod znakiem zmian. Celem głównym stała się nie sprzedaż ziemi, lecz jej dzierżawa. Do kasy państwa Agencja już przekazała 1,484 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: w tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 11:25
Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana i w tej kadencji Sejmu nie będzie to realizowane. Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań, zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
rozwiń zwiń